اینترنت در ایران 'برای ساعاتی' دچار اختلال شد

اینترنت

منبع تصویر، netblocks

گزارش‌ها از ایران حاکی از اختلال و قطعی چند ساعته اینترنت در برخی مناطق این کشور بوده است.

وزارت ارتباطات ایران گفت منشا این اختلال "داخلی" نیست. یک مقام این وزارتخانه گفته است اینترنت، "به شرایط عادی" برگشته است.

شبکه ناظران اینترنت - نت‌بلاکز - هم که قطعی و اختلال در اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند، تائید کرده که سطح دسترسی "به حالت معمولی و طبیعی" برگشته است.

این شبکه پیشتر "اختلال گسترده" در اینترنت ایران را تائید کرده و گفته بود سطح دسترسی در ایران زیر ۵۰ درصد است.

نت‌بلاکز گفته است زمان این قطعی و اختلال با اختلال سرویس‌های گوگل و قطعی بخشی از اینترنت کشورهای مجاور یکی بوده که (این قطعی و اختلال) می‌تواند ناشی از یک مشکل بین‌المللی باشد.

نت‌بلاکز پیشتر همچنین از اختلال در یوتیوب، جی‌میل و خدمات گوگل در ترکیه و شماری از کشورهای اروپای شرقی خبر داده بود.

اختلال اینترنت در ایران با اختلال این خدمات در شماری از کشورها همزمان بوده است.

نت‌بلاکز گفت این قطعی و اختلال در اینترنت ایران، سراسری نبوده و برای ۲ ساعت ادامه داشته و با اختلال کمتر در اینترنت کشورهای مجاور از جمله ترکیه و جمهوری آذربایجان مطابقت داشت.

سجاد بنابی، عضو هیات مدیره شرکت زیرساخت ارتباطات که انحصار واردات و توزیع پهنای باند اینترنتی در ایران را در دست دارد در توییتی گفته است "۶۵۰ گیگابیت بر ثانیه از ظرفیت اینترنت ورودی کشور به دلیل قطعی مسیرها در بخش اروپایی قطع شده است." او گفته کشورهای همسایه ایران هم "با چنین مشکلی مواجه هستند."

آقای بنابی گفته است " اینترنت به شرایط عادی" برگشته است.

ایران به دنبال ناآرامی‌ها بر سر افزایش قیمت بنزین، اینترنت را قطع کرد. در برخی شهرها، اینترنت پس از یک هفته وصل شد اما در برخی مناطق از جمله سیستان و بلوچستان، قطعی اینترنت به دلایل نامعلومی برای سه هفته قطع بود.

مقام‌های ایران گفتند قطعی اینترنت، خسارات وسیعی به اقتصاد این کشور وارد کرده است.

قطع ارتباط اینترنتی با انتقاد شماری از کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر مواجه شد.

در زمان قطع دسترسی به اینترنت، شبکه داخلی اینترنت در ایران متصل بود و مردم برای انجام برخی امور اداری و بانکی خود از اینترنت داخلی که به آن اینترنت ملی هم می‌گویند استفاده کردند.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران امروز از وزارت ارتباطات به خاطر تاخیر در قطع کردن اینترنت در زمان اعتراض‌ها انتقاد کرده است.

دادستان کل ایران مدعی شده خسارت وارد شده به مردم به دلیل تاخیر در قطع شدن اینترنت بوده است.