اعتراضات ایران؛ پارلمان اروپا خواهان 'تحقیقات جامع و فوری' درباره برخورد حکومت با معترضان شد

پارلمان اروپا

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نمایندگان پارلمان اروپا به محکومیت خشونت ماموران امنیتی در ایران رای دادند

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای با خانواده‌های قربانیان سرکوب اعتراضات اخیر در ایران همدردی و "خشونت نامتناسب" ماموران را محکوم کرده و همزمان خواهان آن شده است که سازمان ملل متحد "بدون فوت وقت تحقیقاتی جامع" را درباره این رویدادها آغاز کند.

در قطعنامه پارلمان اروپا از اعتراضات اخیر ایران به عنوان "بزرگترین ناآرامی ۴۰ سال اخیر" در ایران یاد شده است.

این قطعنامه می‌گوید که با گران شدن بنزین هزاران نفر از مردم ایران در سراسر کشور از حق اساسی خود برای تجمع آزادانه و بیان اعتراضاتشان استفاده کردند، اما ماموران امنیتی در ایران، بی توجه به درخواست‌های بین‌المللی، از "قوای قهریه نامتناسب" علیه معترضان استفاده کردند و در مواردی معترضان غیرمسلح را به گلوله بستند.

پارلمان اروپا به خانواده‌های کشته‌شدگان تسلیت گفته و برای زخمی‌ها آرزوی بهبود کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در اعتراضات اخیر ۳۰۴ نفر کشته شده‌اند.

قطعنامه پارلمان اروپا کمی پس از آن تصویب شده که مجمع عمومی سازمان ملل هم در قطعنامه‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم کرد.

پارلمان اروپا در قطعنامه خود از مقام‌های ایرانی خواسته است که معترضان، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران را آزاد کنند و به وکیلان و ناظران بین‌الملل اجازه دسترسی به بازداشت‌شدگان را بدهند.

این قطعنامه همچنین خواهان آزادی نسرین ستوده شده است.

منبع تصویر، EPA

مقام‌های ایرانی مکررا می‌گویند که انتقادهای حقوق بشری از عملکرد آنها با اهداف "سیاسی" انجام می‌شود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درباره قطعنامه اخیر سازمان ملل گفته است: "رویکرد حامیان این قطعنامه اتخاذ استانداردهای دوگانه در خصوص وضعیت حقوق بشر کشورها و تسری موضوع به مجامع بین‌المللی به ویژه سازمان ملل است و بر این اساس از اینکه ساز و کارهای سازمان ملل متحد مورد چنین سوء‌استفاده هایی قرار گرفته‌اند ابراز تاسف می‌نماییم".