گفتگوی علنی سفرای ایران و آمریکا در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل

مجید تخت‌روانچی (چپ) در کنار کلی کرفت (پشت به دوربین)

منبع تصویر، TWITTER

توضیح تصویر،

مجید تخت‌روانچی (چپ) در کنار کلی کرفت (پشت به دوربین)

سفرای ایران و آمریکا در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه ناظر بر برجام (۲۲۳۱) با هم صحبت کرده اند.

یک ویدیوی دوربین سازمان ملل متحد نشان می دهد که کلی کرفت، سفیر جدید آمریکا، پس از پایان جلسه رسمی عصر پنجشنبه (۱۹ دسامبر)، در داخل سالن شورای امنیت به طرف هیات ایرانی رفته و با مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران، چند دقیقه ای صحبت کرده است.

مقامات آمریکایی به بی بی سی فارسی گفته اند که خانم کرفت درباره مرگ یک دختر دوساله ایرانی به همتای ایرانی اش تسلیت گفته است؛ دختری که مجید تخت روانچی در اظهارات خود در جلسه شورای امنیت گفت نامش آوا بوده و به خاطر کمبود مواد درمانی ناشی از تحریم ها در اثر بیماری پوستی ای بی در گذشته است.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی بی سی فارسی در نیویورک، می گوید که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، این اولین گفتگوی در منظر عموم دو دیپلمات ارشد ایرانی و آمریکایی در سازمان ملل متحد است.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در شبکه توییتر ضمن تایید این خبر نوشته است که سفیر آمریکا درباره دختر فوت شده سوال کرد. او افزود این چیز عجیبی نیست که دیپلمات های کشورهای مختلف در مقر سازمان ملل متحد به طور اتفاقی رو در رو شوند یا دیدار کوتاهی داشته باشند.

این گفتگو در حالی انجام شده است که قرار است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز جمعه در توکیو، با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، دیدار کند.

شینزو آبه در تابستان امسال برای میانجی گری بین ایران و آمریکا تلاش کرده اما موفق نشده بود. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، اخیرا گفته بود که بعید است در سفر حسن روحانی به ژاپن "برداشته شدن" تحریم‌های آمریکا مطرح شود و "اگر قرار به چنین مذاکره‌ای باشد نمی‌تواند به یک کشور محدود باشد."

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خانم کرفت عصر پنجشنبه در جلسه رسمی نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت که ایالات متحده برای گفتگو با ایران درباره توافقی که صلح و امنیت بین المللی را بهتر تامین بکند آماده است.

او در عین حال تاکید کرد که آمریکا هر آن چه در توان دارد برای مقابله با "رفتارهای زیان بخش" ایران انجام خواهد داد.

مجید تخت روانچی نیز در اظهارات رسمی خود گفت که ایران نمی‌تواند به تداوم تحریم‌های "غیرقانونی" و فقدان اقدامات جبرانی توسط دیگر طرف‌های برجام بی تفاوت بماند و با گزینه‌های نامحدود، اقدامات ضروری را برای تامین منافع ملی به عمل می‌آورد.

او همچنین گفت: "آوا، دختر دوساله اهوازی، که از ای بی رنج می برد یکی از کودکان پروانه ای بود. بیماران پروانه ای به این نام خوانده می‌شوند، چون پوست شان نظیر پروانه ها شکننده است. برای جلوگیری از عفونت، زخم های پروانه ای باید با باندهای مخصوص پوشیده شود."

سفیر ایران افزود: "در این روزها، واردات این باندها برای بیماران پروانه ای تقریبا غیرممکن شده و حیات سایر کودکان بی گناه پروانه ای، نظیر آوا را به خطر انداخته است."

او گفت: "هم اکنون کودکان پروانه ای درد ناشی از تحریم های غیرانسانی آمریکا را با دل و جان خود لمس می‌کنند. خرداد سال جاری آوا از درد برای همیشه رهایی یافت و درگذشت."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ و امضای فرمان بازگشت تحریم ها علیه ایران - قوانین آمریکا و قوانین بین المللی اجازه تحریم دارو و اقلام بشردوستانه را نمی دهد

قوانین تحریم آمریکا به رئیس جمهوری این کشور اجازه نمی دهد اقلام بشردوستانه شامل دارو، مواد غذایی، کالاهای اساسی کشاورزی و نظایر آن را در هیچ وضعیتی تحریم کند. همچنین طبق قوانین بین المللی، تحریم اقلام بشردوستانه حتی در زمان جنگ نیز جرم تلقی می شود.

با این همه، بازرگانان گفته بودند که بانک های خارجی از بیم اینکه ارتباط با ایران آنها در معرض تحریم آمریکا قرار دهد به سادگی حاضر به ارائه تسهیلات برای مبادلات اینگونه اقلام نبودند.

برخی مقامات ارشد ایرانی از جمله رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا را متهم کرده اند که با تحریم دارو، جان بیماران ایرانی را به مخاطره انداخته است.

برخی مقامات ایرانی در عین حال گفته اند که تحریم های تاثیر چندانی بر دسترسی به اقلام اساسی نداشته و اخیر وزیر بهداشت اعلام کرد که دارو به اندازه کافی در داخل کشور وجود دارد و کمبود حادی احساس نمی شود. برخی از منابع، وجود بازار سیاه را هم عاملی در دشواری دسترسی به دارو دانسته اند.

اخبار مرتبط: