رئیس جمهوری ایران با نخست وزیر ژاپن ملاقات کرد

آبه و روحانی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آبه خواستار عمل ایرانیان به تعهداتشان در برجام شد و حسن روحانی از ژاپن و دیگران خواست به حفظ برجام کمک کنند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که به خاور دور سفر کرده امروز وارد ژاپن شد و با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در توکیو ملاقات کرد.

آقای آبه در ملاقات با حسن روحانی از ایران خواست به تعهداتش در برجام عمل کند. ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام، عمل به بخشی از تعهداتش را متوقف کرده و هشدار داده است که کاهش تعهداتش را تا زمانی که اروپاییان منابع کشورش در برجام را کاملا تامین نکنند ادامه خواهد داد.

آقای آبه همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران برای کاهش تنش در خاورمیانه تلاش و نقشی سازنده در صلح و ثبات منطقه ایفا کند. وی گفت کشورش برای کاستن از تنش‌ها در خاورمیانه همه توان خود را به کار خواهد گرفت.

حسن روحانی هم ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام گفت که کشورش برای برجام اهمیت فراوان قائل است و از ژاپن و سایر کشورها خواست برای تامین انتظارات ایران و حفظ برجام تلاش کنند. ژاپن واردکننده اصلی نفت ایران بود که به خاطر تحریم آمریکا واردات خود را قطع کرده است.

رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه برای شرکت در یک اجلاس در کوالالامپور به مالزی سفر کرد و سفر به ژاپن مرحله دوم سفر منطقه ای اوست.

او قبل از پرواز به کوالالامپور گفته بود که در سفر به ژاپن موضوع امنیت کشتیرانی در منطقه نیز در دستور کار قرار دارد و در دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم در مقر سازمان ملل در نیویورک و هم هنگام سفر آقای آبه به تهران در ماه ژوئن، موضوع امنیت کشتیرانی در منطقه مطرح شد.

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

در خردادماه آقای آبه برای دیدار با رئیس جمهوری ایران به تهران سفر کرد

رئیس جمهوری ایران افزوده بود: "یکی از مسائلی که آقای آبه در تهران و نیویورک مورد توجه قرار می ‌داد، امنیت منطقه به خصوص امنیت کشتیرانی بود و در دیدارهای دو جانبه همواره در این زمینه با هم رایزنی می کردیم که قاعدتاً در این سفر نیز در این مسایل با هم گفتگو خواهیم کرد."

شینزو آبه در خردادماه و پس از ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا، ظاهرا برای میانجیگری بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرد. سفر آقای آبه به تهران، که اولین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران از زمان استقرار نظام جمهوری اسلامی بود، با انفجارها و حملاتی به نفتکش ‌ها در منطقه خلیج فارس همزمان بود.

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

رهبر ایران در ملاقات با آبه به او گفت که ترامپ را شایسته پیام خود نمی داند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مقامات آمریکایی ایران را مسئول این حملات دانسته و گفته بودند که هدف آنها تلافی تحریم آمریکا و این است که با ایجاد بحران در بازار نفت، باعث افزایش بهای آن شوند که رئیس جمهوری به شدت نسبت به آن حساسیت داشت.

هنگام دیدار آقای آبه با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، انفجاری در یک نفتکش مرتبط با ژاپن هم روی داد. رهبری ایران در این ملاقات قاطعانه گفت که ایرانیان ابدا حاضر به مذاکره با دونالد ترامپ نیستند و گفت که رئیس جمهوری آمریکا را شایسته آن نمی داند که برایش پیام بفرستد.

چندی پیش، منابع خبری ژاپن گفتند که ایرانیان از دولت ژاپن خواستار سفر رئیس جمهوری ایران به آن کشور شده اند و دولت ژاپن مشغول بررسی این سفر و رایزنی درباره آن با آمریکاست. این منابع بعدا گفتند که آمریکا با این سفر موافق است.

با توجه به روابط نزدیک نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری آمریکا، درخواست آقای روحانی برای سفر به آن کشور باعث گمانه زنی در مورد احتمال میانجیگری ژاپن بین دو طرف مطرح شد اما ایرانیان تاکید داشته اند که دراین نشست روابط با آمریکا مطرح نخواهد شد.

همچنین مقامات نفتی ایران هم گفته اند که بعید است در این سفر موضوع معافیت نفتی ژاپن از تحریم آمریکا مطرح شود. پس از آنکه آمریکا تحریم نفتی علیه ایران را به اجرا گذاشت، به مدت شش ماه به چند کشور از جمله ژاپن معافیت از این تحریم را داد تا مقادیر معینی نفت از ایران وارد کنند.

در مرحله دوم تحریم، این معافیت ها عمدتا لغو شده‌اند.