آبه بعد از دیدار با روحانی با ترامپ تلفنی گفتگو کرد

توضیح ویدئو،

تلاش تازه ژاپن برای میانجیگری بین ایران و آمریکا

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که در توکیو میزبان حسن روحانی بود امروز در گفتگویی تلفنی با دونالد ترامپ درباره نتایج ملاقات خود با رئیس‌جمهوری ایران گفتگو کرد.

توکیو برای میانجی گری میان تهران و واشنگتن تلاش می‌کند و همزمان نگران بن‌بست در مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی است.

رسانه‌های شرق آسیا روز شنبه، ۲۱ دسامبر، نوشتند که آقای آبه درباره محتوای گفتگوی تلفنی خود با آقای ترامپ به خبرنگاران گفته او و رئیس جمهوری آمریکا به طور مفصل درباره آخرین تحرکات نظامی کره‌شمالی و گام‌های بعدی دو کشور برای مقابله با برنامه اتمی پیونگ‌یانگ گفتگو کرده‌اند.

گفتگوهای میان رهبران دو اقتصاد بزرگ دنیا حدود یک ساعت و ربع طول کشیده و آن طور که گزارش شده آقایان آبه و ترامپ درباره ایران هم با رایزنی کرده‌اند.

یهون کیهای نوشته منابعی در دولت ژاپن به این روزنامه چاپ توکیو گفته‌اند که آقای آبه در این گفتگوی تلفنی همچنین از دیدار خود با حسن روحانی به آقای ترامپ گفته است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز گذشته، جمعه ۲۰ دسامبر، در توکیو با نخست‎‌وزیر ژاپن دیدار کرد.

اخبار مرتبط

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای آبه در این ملاقات از ایران خواست به تعهداتش در برجام عمل کند. حسن روحانی هم ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام گفت کشورش برای برجام اهمیت فراوان قائل است و از ژاپن و سایر کشورها خواست برای تامین انتظارات ایران و حفظ برجام تلاش کنند. ژاپن واردکننده اصلی نفت ایران بود که به خاطر تحریم آمریکا واردات خود را قطع کرده است.

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه برای شرکت در یک اجلاس در کوالالامپور به مالزی سفر کرد و سفر به ژاپن مرحله دوم سفر منطقه ای او بود.

او قبل از پرواز به کوالالامپور گفته بود که در سفر به ژاپن موضوع امنیت کشتیرانی در منطقه نیز در دستور کار قرار دارد و در دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم در مقر سازمان ملل در نیویورک و هم هنگام سفر آقای آبه به تهران در ماه ژوئن، موضوع امنیت کشتیرانی در منطقه مطرح شد.

روزنامه یهون کیهای هم امروز به نقل از مقام‌های دولت ژاپن نوشته که آقای آبه در دیدار با حسن روحانی تصریح کرده است که بنا دارد یک ناو جنگی خود را برای حفاظت از عبور و مرور کشتی های تجاری به خلیج فارس و تنگه هرمز بفرستد اما به ائتلاف آمریکا در این رابطه نخواهد پیوست.

سفر حسن روحانی اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به ژاپن ظرف نزدیک به دو دهه اخیر بود.

برخی رسانه‌های غربی گمانه‌زنی کرده‌اند که این سفر می‌توانسته برای رساندن پیامی به آمریکا، یا زمینه‌سازی مذاکره‌ای باشد. گفتگوی اخیر نمایندگان ایران و آمریکا در سازمان ملل و مبادله دو زندانی بین دو کشور از نشانه‌هایی است که در چنین تحلیل‌هایی آمده است.

آقای روحانی روز شنبه مذاکراتش با نخست وزیر ژاپن را "سازنده" توصیف کرد و به تهران بازگشت.