تجمع و اعتصاب همزمان معلمان و بازنشستگان در چند شهر ایران

تصاویری از تجمع بازنشستگان مقابل مجلس حق نشر عکس Social media
Image caption تصاویری از تجمع بازنشستگان مقابل مجلس

همزمان با تجمع بازنشستگان، معلمان ایران در چند شهر از جمله مشهد، شیراز، بوشهر، سنندج و چند شهر استان کردستان از حضور در کلاس‎های درس خودداری کردند.

پیش از این، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از معلمان خواسته بود دوم دی از حضور در کلاس‌های درس خودداری و مقابل مراکز دولتی و مجلس تحصن کنند.

این شورای در بیانیه‌ای گفته بود "وضعیت امروز بازنشستگان آینه پیش روی فرهنگیان شاغل است" و در اعلام همبستگی با بازنشستگان فراخوان اعتصاب داده بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان خود را مجموعه‌ای از نهادهای "صنفی، قانونی و مجوزدار" معرفی می‌کند.

انجمن صنفی بازنشستگان هم با توجه به تعطیلی مدارس استان‌های البرز و تهران، از تمام فرهنگیان شاغل خواسته بود مقابل مجلس به تجمع بازنشستگان بپیوندند. بازنشستگان ایران سال‌هاست که به وضعیت معیشت و "تبعیض" در نظام پرداخت حقوق اعتراض دارند.

کانال تلگرامی انجمن صنفی بازنشستگان کشوری با انتشار تصاویر تجمع امروز در تهران نوشت: "در روزهایی که آلودگی هوای تهران در وضعیت هشدار قرار دارد، تنگدستی و کشیده شدن به زیر خط فقر، بازنشستگان و معلمان را به خیابان کشانده تا بار دیگر درد خود را فریاد کنند".

حق نشر عکس Social media
Image caption اعتصاب معلمان در شیراز

معلمان ایران در دو سال گذشته چند بار اعتصاب سراسری کرده‌اند؛ آخرین اعتصاب و تجمع سراسری، ۱۲ اردیبهشت به مناسبت روز معلم بود در بیش از ۱۵ استان. شماری از معلمان ایران در این تجمع‌ها بازداشت شدند.

افزایش سهم فرهنگیان و دانش آموزان از بودجه، بهبود وضعیت بیمه و اعمال طرح رتبه بندی فرهنگیان از جمله خواست‌های معلمان در اعتراض اخیرشان بوده است. در اعتصاب‌های قبلی نیز معلمان معترض علاوه بر افزایش دستمزد خواستار آزادی معلمان بازداشتی و توقف روند پولی سازی آموزش در ایران بودند.