اعتراض‌های ایران؛ اجساد بانک سوخته 'احتمالا متعلق به معترضان است'

شهرستان بهارستان استان تهران

منبع تصویر، ILNA

توضیح تصویر،

این اجساد یک ماه پس از اعتراضات و هنگام خاکبرداری از این شعبه بانک ملی کشف شدند

مجتبی خانجانی فرماندار شهرستان بهارستان استان تهران می‌گوید سه جسد کشف شده در یک بانک سوخته "متعلق به کارمندان و مشتریان بانک نیست" و "ممکن است متعلق به معترضان آبان ۹۸ باشد."

این اجساد یک ماه پس از اعتراض‌ها و هنگام خاکبرداری از این شعبه بانک ملی کشف و برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند.

فرماندار شهرستان بهارستان تایید کرده که هر سه نفر مرد هستند.

ساعاتی پیش هم غلامرضا صادقی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان تهران گفته بود که "حریق به اندازه‌ای وسیع بود که موجب تخریب کامل بانک می‌شود، بعد از یک ماه مسئولان بانک تصمیم می‌گیرند خاکبرداری و ساختمانی جدید بنا کنند. در حین خاکبرداری متوجه سه جسد می‌شوند، اجساد برای تشخیص هویت در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است".

در اعتراض‌های آبان‌ ایران شمار زیادی بانک‌ و مراکز دولتی به آتش کشیده شدند. حکومت ایران "اشرار" و "اغتشاشگران" را مسئول این خسارت‌ها می‌داند اما شماری از فعالان سیاسی و مدنی می‌گویند نیروهای پلیس و ماموران امنیتی در این تخریب‌ها دست داشته‌اند.

خبرگزاری رویترز امروز در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع دولت ایران از کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های آبان خبر داد.

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین بیانیه خود شمار کشته‌ها را دست کم ۳۰۴ نفر برآورد کرده بود.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران احتمال داده بود که "بیش از هزار نفر" در اعتراض‌ها کشته شده باشند.

دولت ایران از اعلام رسمی شمار کشته‌ها، زخمی‌ها، بازداشتی‌ها و ناپدیدشدگان تاکنون خودداری کرده است.