عبدالواحد عبادی شهردار شهر‌ چمران ماهشهر استعفا کرد

عبدالواحد عبادی

منبع تصویر، khoorna

عبدالواحد عبادی، شهردار شهر‌ چمران استعفا کرد. آقای عبادی "عدم امکان پیشرفت امور برای حل معضلات شهر چمران" را علت استعفای خود عنوان کرده است. او کمتر از یک سال در این سمت ماند.

شهرک چمران یا جراحی یکی از شهرک‌های ماهشهر است که در اعتراض‌های آبان درگیری‌های شدیدی در آن رخ داد، از جمله درگیری‌های خشونت بار در نیزار، منطقه ورودی شهرک که گفته می‌شود دستکم بیست نفر در آن کشته شدند.

آقای عبادی بهمن‌ماه سال گذشته به این سمت انتخاب شد، پس از آنکه شهردار قبلی بازداشت شد. پیش از آن، او معاون فرمانداری شهرستان بندرماهشهر بود.

شهر بندری ماهشهر یکی از مراکز مهم نفتی و پتروشیمی ایران است و مانند بسیاری از شهرهای ایران شاهد اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین بود. طبق گزارش‌ها، نیروهای امنیتی برخورد شدیدی با معترضان در این شهر داشتند و در ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، "تانک و تیربار" در خیابان‌ها دیده می‌شوند.

مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که در ناآرامی‌های ماهشهر،‌ نیروهای امنیتی "به طور گسترده" به معترضان شلیک کرده‌اند و شمار بسیاری کشته و زخمی شدند. فرماندار ماهشهر درباره تعداد کشته‌ شدگان گفته بود "بعدا در این زمینه اطلاعات خواهد داد".

حکومت ایران معترضان را مسئول این خشونت‌ها خوانده و مقام‌های ایران می‌گویند با "اغتشاشگران مسلح" که می‌خواستند به پتروشیمی حمله کنند، مقابله کرده است.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی نیز در باره حوادث ماهشهر گفته بود "عده‌ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می‌کردند که این کار خیلی عجیبی است."

توضیح ویدئو،

تیربار در خیابان‌های شهر؛ در ماهشهر چه گذشت؟

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دولتی که نامشان را ذکر نکرده شمار کشته‌های اعتراض‌های اخیر را حدود هزار و پانصد نفر دانسته است.

اما عفو بین‌الملل در تازه‌ترین بیانیه خود شمار کشته‌ها را دست‌کم ۳۰۴ نفر برآورد کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران احتمال داده بود که "بیش از هزار نفر" در اعتراض‌ها کشته شده باشند. او درباره اتفاقات نیزار ماهشهر گفته بود نیروهای امنیتی احتمالا "حداقل صد نفر" را با رگبار گلوله کشتند: "وقتی (تیراندازی) تمام شد، رژیم جسدها را بار کامیون ها کرد. ما هنوز نمی‌دانیم که جسدها را کجا بردند."

دولت ایران از اعلام رسمی شمار کشته‌ها، زخمی‌ها، بازداشتی‌ها و ناپدیدشدگان تاکنون خودداری کرده است.