جزئیات بازداشت اعضای خانواده پویا بختیاری؛ 'یک کودک ۱۱ ساله دستگیر شده'

پویا بختیاری و پدرش منوچهر بختیاری
توضیح تصویر،

پویا بختیاری و پدرش منوچهر بختیاری

دست‌کم ۸ تن از اعضای خانواده پویا بختیاری، از کشته شدگان اعتراض‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

بهمن صادقی نور از بستگان نزدیک این خانواده به بی‌بی‌سی فارسی گفته در حمله شب گذشته نیروهای امنیتی، پدر و مادر، خواهر و شوهر خواهر، دو عمو و پسر عموی ۱۱ ساله پویا بختیاری بازداشت شده‌اند.

او گفت نیروهای امنیتی به خانه یکی از دایی‌های پویا بختیاری رفته‌اند و او را بازداشت و پس از چند ساعت آزاد کردند.

آقای صادقی نور همچنین از بازداشت یک دایی دیگر پویا بختیاری خبر داده است.

بنابر گزارش‌ها، شب گذشته، مأموران امنیتی در اقدامی دیگر، شماری از فعالان سیاسی و مدنی را که برای ابراز همدردی به خانه پویا بختیاری رفته بودند، برای مدتی بازداشت و بازجویی کردند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در شبکه توییتر قویا بازداشت والدین پویا بختیاری را محکوم کرد و خواهان آزادی فوری آنان شد.

او گفت: زمان آن فرا رسیده که جامعه بین المللی در کنار هم از مردم ایران حمایت کند و رژیم را مسوول بشناسد.

مایک پومپئو در نطق روز پنجشنبه گذشته خود در واشنگتن درباره وضع حقوق بشر ایران، به ماجرای کشته شدن پویا بختیاری اشاره کرده بود که تشکر پدر وی از وزیر امور خارجه آمریکا را در پی داشت.

از طرف دیگر، سازمان عفو بین‌الملل نیز در توئیتی خواهان آزادی "فوری و بدون قید و شرط" ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری، والدین پویا بختیاری شد. در این توئیت آمده که این دو نفر صرفا خواستار اجرای عدالت درباره مرگ فرزندشان بوده‌اند.

از زمان کشته شدن پویا بختیاری در روز ۲۵ آبان ماه در کرج مادر و پدر او، ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری، طی گفت‌وگوهای مکرر با رسانه‌های خارج از ایران به کشته شدن او اعتراض کرده‌اند.

پدر و مادر پویا بختیاری با انتشار فراخوانی از مردم خواسته بودند تا ۵ دی در مراسم چهلمین روز کشته‌شدن فرزندشان شرکت کنند.

در همین رابطه، بهرام بیضایی، فیلمساز و نمایشنامه نویس برجسته ایرانی، در نامه‌ای به "کانون کارگردانان سینما هنر و تجربه، موزه‌ی سینما" درخواست کرده است به دلیل هم‌زمانی روز تولدش با ۵ دی، چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ برای او هیچ مراسمی گرفته نشود.

آقای بیضایی نوشته است: "تولد اتفّاقى من در پنجم دى، سال‌ها پيش با مرگ اكبر رادى، نمايشنامه نويس سياه شد و سپس با فاجعه قربانيان زلزله بم سياه‌تر و در هم‌زمانى با چهلم قربانيان وقايع خونبار و باورنكردنى اخير جايى براى سياه‌تر شدن در آن نمانده است."

او افزود: "آن را با هيچ مراسمى به نام من، سرپوشى بر واقعيّت پيش چشم‌هايمان نكنيد. من اين روزها هيچ شركتى در هيچ جشن و آيينى ندارم".

با نزدیک شدن به چهلمین روز درگذشت پویا بختیاری، وزارت اطلاعات روز ۳۰ آذر، پدر و مادر پویا بختیاری را احضار کرد و از آنها خواست تا از برگزاری این مراسم صرفنظر کنند.

خانواده‌ پویا بختیاری اما اعلام کردند مراسم در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

پیش از این، شماری از مادران و اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان سیاسی و مدنی چهار دهه اخیر نیز با اعلام همبستگی با این خانواده پیشنهاد کردند پنجم دی‌ماه "روز ادای احترام به قربانیان آبان ماه" نامگذاری شود.

پیشتر خبرگزاری مهر از بازداشت والدین پویا بختیاری خبر داده بود. این خبرگزاری دوشنبه شب (دوم دی) نوشت: "یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد، خانواده پویا بختیاری بود که علیرغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضدانقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختار شکنانه خود اصرار ورزیدند."

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دولتی که نامشان را ذکر نکرده شمار کشته‌های اعتراض‌های اخیر را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین بیانیه خود شمار کشته‌ها را دست‌کم ۳۰۴ نفر برآورد کرده است. مقام‌های ایران هیچ آماری از تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ارائه نداده‌اند.