هشدار تازه فرمانده ارتش اسرائیل در مورد احتمال 'درگیری محدود' با ایران

آویو کوخاوی

منبع تصویر، IDF

توضیح تصویر،

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل: ما به فعالیت هایمان در همه محورها و کشورها ادامه خواهیم داد

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، از احتمال وقوع یک "درگیری محدود" نظامی بین کشورش و ایران خبر داده و برای اولین بار دست داشتن اسرائیل در حملات اخیر به برخی متحدان ایران در عراق را به طور تلویحی تایید کرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل روز چهارشنبه (۲۵ دسامبر) در نشستی در شهر هرتزلیا، در نزدیکی تل ‌آویو، گفت: "احتمال آن وجود دارد که ما با یک درگیری محدود با ایران مواجه خواهیم شد."

او افزود: "و ما برای آن در حال آماده شدن هستیم."

ژنرال کوخاوی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را متهم کرد که از راه عراق به سوریه و لبنان تسلیحات می فرستد. او گفت: "تسلیحات از عراق به راحتی جابجا می شود. ما نمی توانیم اجازه این کار را بدهیم."

وی افزود هدف فعالیت های نظامی اسرائیل "جلوگیری از تقویت نظامی نیروی قدس سپاه در سوریه و خطر موشک های هدایت شونده است."

ژنرال اسرائیلی تاکید کرد: "ما به فعالیت هایمان در همه محورها و کشورها ادامه خواهیم داد."

در تابستان امسال انفجارهای "مشکوکی" در بعضی پایگاه‌های شبه‌ نظامیان عراقی عمدتا شیعه حشد شعبی - که مورد حمایت حکومت ایران هستند - گزارش شد.

بیشتر بخوانید:

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق که در پی اعتراضات اخیر استعفا داد، در ماه سپتامبر امسال گفته بود که تحقیقات درباره حملات به مواضع گروه حشد شعبی نشان می‌دهد که آن اقدام توسط اسرائیل انجام شده است.

حشد شعبی یا نیروهای "بسیج مردمی عراق" به عنوان مهم‌ترین گروه شبه نظامی نزدیک و وابسته به ایران در عراق شناخته می‌شود. این گروه نقشی اساسی در شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق ایفا کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بعد از یکی از این حملات گفته بود که "ایران هیچ جا مصون نیست." او افزود: "ما هرکجا که لازم باشد علیه آنها وارد عمل خواهیم شد، و وارد عمل هم شده‌ایم."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گروه‌های حشد الشعبی برای مقابله با داعش تاسیس شدند اما به گفته منابع اسرائیلی ایران در صدد استفاده از آنها علیه اسرائیل است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هم زمان، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن پنج شبه نظامی مورد حمایت ایران در یک حمله هوایی در سوریه خبر داده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که عصر چهارشنبه در شهر ابوکمال، واقع در استان شرقی دیرالزور، مقر "گردان ۴۷" از گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران، هدف یک حمله هوایی قرار گرفت.

رامی عبدالرحمن، مدیر این سازمان مستقر در بریتانیا، در بیانیه ای احتمال داده است که یک پهپاد با موشک مقر یاد شده را هدف قرار داده باشد. گفته می شود که انفجار شدیدی در محل شنیده شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید پیشتر در ۸ دسامبر ۲۰۱۹ نیز ۵ شبه نظامی دیگر در یک حمله هوایی مشابه کشته شده بودند.

ایران و گروه حزب الله لبنان در جنگ داخلی چند سال اخیر در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می کنند. این در حالیست که اسرائیل می گوید اجازه نخواهد داد که سوریه به یک "پایگاه نظامی" ایران تبدیل شود.

اسرائیل در ظرف چند سال اخیر بارها علیه اهداف سپاه پاسداران ایران و متحدانش در سوریه دست به حملات هوایی زده است که در مواردی مسوولیت آن را پذیرفته است. مقامات اسرائیل در مورد حمله عصر چهارشنبه اظهار نظری نکرده اند.