رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در دریای عمان از فردا آغاز می‌شود

ناوشکن چینی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تابستان گذشته چین و روسیه یک مانور دریایی برگزار کردند

وزارت دفاع چین از برگزاری مانور سه روزه دریایی ایران، چین و روسیه در دریای عمان و اقیانوس هند خبر داد. این مانور نظامی از فردا به مدت چهار روز در دریای عمان برگزار می‌شود.

وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه ۲۶ دسامبر به خبرنگاران گفت: "ناوشکن موشک‌انداز مجهز به موشک‌های هدایت شونده به نام شین شینگ به منطقه خواهد رفت و تا روز دوشنبه هفته آینده در این رزمایش شرکت می‌کند."

به گزارش رویترز از پکن، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت که این مانور "یک مبادله نظامی عادی" بین نیروهای نظامی سه کشور است و در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی است.

او بدون ارائه توضیحات بیشتر به خبرنگاران گفت که "ضرورتی ندارد که این رزمایش را به وضعیت منطقه ارتباط دهیم."

دیروز هم سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران به خبرنگاران گفته بود که رزمایش ایران، چین و روسیه روز جمعه ۲۷ دسامبر،‌ ۶ دی ماه، به مدت چهار روز در آب‌های شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار خواهد شد.

آقای شکارچی "تبادل تجربه امنیت در میان کشورهای ایران، روسیه و چین و مقابله با تروریسم و دزدی دریایی را از اهداف این رزمایش مشترک عنوان کرده و افزوده بود که "این رزمایش برای همه کشورهای جهان پیامدها و ثبات امنیتی در پی خواهد داشت."

او این رزمایش را مهم توصیف کرده بود و گفت که اقیانوس هند و دریای عمان از مناطق کلیدی تجارت جهانی هستند و برقراری امنیت در این منطقه مهم و حیاتی است.

خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مسیری استراتژیک برای تامین نفت بازارهای جهانی هستند و حدود یک پنجم نفت جهان از این راه عبور می‌کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در ماه‌های اخیر و در پی انفجار و حمله به چند نفتکش در خلیج فارس، آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز تشکیل داده است. عربستان، امارات، کویت، بحرین، قطر، بریتانیا، آلبانی و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که در این ائتلاف شرکت دارند.

آمریکا همچنین ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و ناو یواس‌اس آرلینگتون خود را به خلیج فارس فرستاده است.

کشورهای اروپایی با رهبری فرانسه و بریتانیا هم ائتلافی برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس تشکیل داده‌اند. پایگاه نیروی دریایی فرانسه در ابوظبی امارات، به عنوان مرکز فرماندهی ماموریت حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس تعیین شده است.

رزمایش روز جمعه، اولین رزمایش مشترک دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در چهل سال گذشته است. نیروی دریایی ارتش ایران یک بار با چین یک رزمایش مشترک در آب‌های خلیج فارس انجام داده اند.

رزمایش مشترک دریایی ایران و چین،‌ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۶ در محدوده شرق تنگه هرمز تا دریای عمان برگزار شد، حدود ۷۰۰ نفر از نیروهای ایران و ۷۰۰ نفر از نیروهای ارتش چین در این مانور یک روزه شرکت کردند.