رزمایش دریایی مشترک ایران-چین-روسیه آغاز شد

دریایی

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اولین مانور با قدرت های خارجی شرکت دارد

امروز جعه ۶ دی (۲۷ دسامبر) رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه در شمال اقیانوس هند و آب های دریای عمان آغاز شد.

هدف از این رزمایش گسترش همکاری دریایی سه کشور عنوان شده و سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که این رزمایش "شامل مراودات نظامی متداول بین کشورهای مختلف" است و افزوده است که اجرای آن هیچ تعارضی با اصول و رویه های رایج حقوق بین الملل و روابط دیپلماتیک ندارد.

وی افزوده است که انجام آن در شرایط حاضر "لزوما ارتباطی با تحولات و شرایط منطقه ندارد" اما در این مورد توضیح بیشتری نداده است.

رزمایش مشترک سه کشور در حالی برگزار می شود که روابط ایران با آمریکا به شدت متشنج است و در ماه های اخیر، اسرائیل صراحتا حمله به مواضع نظامی ایران و طرفداران آن در عراق و سوریه را تایید کرده است. همچنین، ادامه درگیری در یمن و اتهام دست داشتن ایران در حمله به مراکز نفتی عربستان باعث افزایش تنش در منطقه شده است.

چین روابط نزدیکی با عربستان دارد و قرار است رئیس جمهوری چین سال آینده برای شرکت در نشست گروه ۲۰ به عربستان سفر کند.

با تشدید تحریم نفتی ایران، عربستان و روسیه از جمله صادرکنندگان عمده نفتی هستند که مسئولیت تامین کمبود ناشی از این تحریم را برعهده گرفتند.

حملات به کشتیرانی در منطقه خلیج فارس و دریایی عمان باعث شده است تا آمریکا و اروپا به ایجاد ائتلاف های دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در منطقه مبادرت کنند و ژاپن نیز نیروی نظامی به منطقه بفرستد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج فارس از لحاظ رفت و آمد کشتیرانی تجاری به خصوص نفتکش ها اهمیت جهانی فراوانی دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران، دریادار دوم غلامرضا طحانی،معاون عملیاتی نیروی دریایی ارتش ایران، در نشست خبری این رزمایش گفت که " منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با اهمیتی است." او گفته است که "این امنیت پایدار با اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است."

دریادار طحانی گفته است که که نیروی دریایی ایران برای کمک به حفظ امنیت منطقه تکلیفی برعهده دارد و افزوده است: "در راستای اجرای این تکلیف بسیار مهم، از امروز رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناورهای روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می‌ شود."

وی هدف از برگزاری این رزمایش را "تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه" توصیف کرده و گفته است که "این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود."

در سال ۲۰۱۷ نیز چین با اعزام یک ناوگروه به منطقه خلیج فارس، مانوور مشترکی با نیروی دریایی ارتش ایران اجرا کرد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از دو بخش موازی شامل ارتش و سپاه پاسداران، هرکدام با نیروهای سه گانه آنها تشکیل شده است. ایالات متحده سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی نام داده و تحریم کرده و ارتباط با این نهاد می تواند باعث مواجهه تحریم ثانویه ایالات متحده شود. ارتش ایران مشمول تحریم های آمریکا نیست.