پومپئو: حکومت ایران از شهروندانش می‌ترسد

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

منبع تصویر، Reuters

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را متهم کرده که مانع سوگواری مردم کشورش برای افرادی شده که در اعتراض‌های اخیر کشته شده‌اند.

آقای پومپئو در توییتی گفته است "مردم ایران حق دارند برای ۱۵۰۰ نفری که به دست خامنه‌ای سلاخی شدند، عزاداری کنند."

افزایش ناگهانی قیمت بنزین در ایران باعث شکل گرفتن تجمعات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای ایران شد که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل گفته است بیش از ۳۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر کشته شدند.

اما خبرگزاری رویترز اخیرا در گزارشی به نقل از منابع خود در دولت ایران گفت ۱۵۰۰ نفر در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند و رهبر ایران دستور داده بود "به هر شکل ممکن" به اعتراض‌ها پایان داده شود.

با وجود این که بیش از ۴۰ روز از این اعتراض‌ها می‌گذرد اما مقام‌های ایران از دادن هر گونه آمار تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها و بازداشتی‌ها خودداری می‌کنند.

مقام‌های ایران در عین این که از ارائه چنین آماری پرهیز می‌کنند، ارقام اعلام شده توسط سازمان‌های حقوق بشری و خبرگزاری رویترز را تکذیب می‌کنند.

دولت یا قوه قضائیه ایران نمی‌گویند چرا آماری در این باره منتشر نمی‌کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در توییت خود همچنین گفته است حکومت ایران "از شهروندان خود می‌ترسد و ‌بار دیگر به خشونت روی آورد و و اینترنت را قطع کرد."

به دنبال ناآرامی‌ها بر سر افزایش قیمت بنزین، اینترنت به دستور شورای امنیت کشور که ریاستش با وزیر کشور است، قطع شد. در برخی شهرها، اینترنت پس از یک هفته وصل شد اما در برخی مناطق از جمله سیستان و بلوچستان، قطعی اینترنت به دلایل نامعلومی برای سه هفته طول کشید.

اینترنت ایران یک بار دیگر روز پنجشنبه، ۵ دی در چهلمین روز درگذشت کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر با اختلال و قطعی رو‌به‌رو شد.

مقام‌های ایران گفته‌اند قطعی اینترنت، خسارات وسیعی به اقتصاد این کشور وارد می‌کند.

روز ۵ دی، نیروهای امنیتی ایران مانع برگزاری مراسم سوگواری شدند و عده‌ای را بازداشت کردند.

توضیح ویدئو،

فضای امنیتی در ایران در چهلم کشته شدگان اعتراض‌های آبان