ایران گزارش‌ها از وضعیت زندانی استرالیایی در اوین را جوسازی سیاسی خواند

کایلی مور-گیلبرت سومین استرالیایی بازداشت شده در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption کایلی مور-گیلبرت سومین استرالیایی بازداشت شده در ایران

در پی آغاز اعتصاب غذای کایلی مور گیلبرت، زندانی استرالیایی- بریتانیایی در زندان اوین، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است "جمهوری اسلامی تسلیم جوسازی‌های سیاسی و تبلیغاتی نمی‌شود."

بنا برگزارشها، خانم گیلبرت و فریبا عادل خواه زندانی فرانسوی ایرانی تبار دیگر، روز کریسمس (۲۴ دسامبر) در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه (۲۸ دسامبر) در واکنش به این خبر گفت: که کشورش "تسلیم جوسازی های سیاسی و تبلیغاتی نمی شود."

آقای موسوی افزود: "این شهروند استرالیایی مانند هر محکوم دیگری که حکم قضایی دارد، دوره محکومیت خود را با برخورداری از همه حقوق قانونی طی می کند."

کایلی مور گیلبرت که دکترای مطالعات منطقه خلیج فارس از دانشگاه ملبورن و کارشناسی مطالعات خاورمیانه از دانشگاه کمبریج دارد بیش از نه ماه است که در ایران زندانی است و به تازگی به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

خانم گیلبرت و دولت استرالیا این اتهام را رد می‌کنند.

گفته می‌شود این استاد دانشگاه تابستان سال ۲۰۱۸ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرده بود اما در اکتبر همین سال درحالی که برای ترک ایران در فرودگاه بود توسط "نیروهای سپاه پاسداران" دستگیر شد.

تازه‌ترین مطالبی که از خانم گیلبرت، پیش از دستگیری در ایران، منتشر شده، به جنبش‌های دموکراسی خواه در خاورمیانه، و مخالفان دولت در بحرین اختصاص دارد.

به گزارش روزنامه گاردین او هنگام بازداشت، از دانشگاه ملبورن برای بررسی رابطه ایران با شیعیان بحرین بعد از بهار عربی، بورسیه داشته است.

خانم گلیبرت در نامه‌ای که به تازگی از جانب او و خطاب به نخست وزیر استرالیا منتشر شده آورده است او را شکنجه روانی کرده‌اند و در سلول انفرادی نگه می‌دارند.

خانم گیلبرت در نامه‌اش آورده در سفر خود در ایران "در کمال ساده‌لوحی چند مصاحبه تحقیقی انجام داده و یکی از همکاران دانشگاهی که مورد مصاحبه قرار گرفته نام او را به عنوان مظنون به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داده است."

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا گزارش‌ها از وضعیت خانم گیلبرت را آزاردهنده خوانده و گفته دولت این کشور هرچه در توانش هست برای آزادی او انجام خواهد داد.

خانم پین افزوده است دولت استرالیا به هیچ وجه اتهام جاسوسی علیه خانم گیلبرت را نمی‌پذیرد.

با وجود این سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته کشورش "تسلیم جوسازی های سیاسی و تبلیغاتی نمی شود و این شهروند استرالیایی مانند هر محکوم دیگری که حکم قضایی دارد، دوره محکومیت خود را با برخورداری از همه حقوق قانونی طی می کند."

بنا برگزارش‌ها خانم گیلبرت و فریبا عادل خواه زندانی فرانسوی ایرانی تبار دیگری در زندان اوین از روز ۲۴ دسامبر دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

روز جمعه وزارت خارجه فرانسه سفیر ایران در این کشور را در اعتراض به "بازداشت غیرقابل تحمل" خانم عادل‌خواه و محقق دیگر فرانسوی، رونالد مارشال، به این وزارتخانه فراخواند.

فریبا عادلخواه و رونالد مارشال هر دو محققان دانشگاه علوم سیاسی پاریس یا "ساینس پو" هستند و هر دو اوایل ماه ژوئن ۲۰۱۹ در ایران بازداشت شدند.

خانم عادلخواه پژوهشگر حوزه مردم‌شناسی بوده و تحقیق درباره جنبه‌های بین‌المللی روابط روحانیون شیعه، به خصوص میان ایران، عراق و افغانستان، یکی از مسائل مورد علاقه او بوده است.

مطالب مرتبط