سپاه پاسداران: حشد شعبی عراق حق انتقام از آمریکا را محفوظ می‌داند

معترضان عراقی پرچم آمریکا را آتش زدند حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان عراقی پرچم آمریکا را آتش زدند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمله آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق، زیر مجموعه نیروهای حشد شعبی، را "تجاوزکارانه و جنایتکارانه" خوانده و گفته است که حشد شعبی حق انتقام و پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌داند.

سپاه در بیانیه‌ای حشد شعبی عراق را "مقدس" و "از اصیل‌ترین و فداکار ترین نیروهای جبهه مقاومت اسلامی" توصیف کرده است.

در این بیانیه آمده: "قطعاً هیچ ملت آزاده و مستقلی برنمی‌تابد فرزندانش، هدف خوی تجاوزگری و جنایت‌پیشگی بیگانگان قرار گیرد و به طور طبیعی مردم رشید و حشدالشعبی قهرمان عراق، بر اساس قوانین و منشورهای بین‌المللی، حق انتقام و پاسخگویی به جنایت بزرگ اخیر آمریکایی‌ها را برای خود محفوظ و مسلم می‌دانند."

آمریکا شامگاه یکشنبه اعلام کرد که پنج مقر کتائب حزب‌الله عراق را در عراق و سوریه و در اقدامی "دفاعی" هدف قرار داده است.

حشد شعبی یا نیروهای بسیج مردمی از گروه‌های وابسته و نزدیک به ایران در عراق است. در حملات آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق دست کم ۲۵ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بقایای یکی از پایگاه‌های کتائب حزب‌الله زیرمجموعه حشد شعبی در عراق بعد از بمباران آمریکا

وزارت دفاع آمریکا بعد از حملات یکشنبه شب در بیاینه‌ای گفت که کتائب حزب‌الله ارتباطی نزدیک با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران دارد و از "رژیم ایران و نیروهای نیابتی آنها" خواسته است که حملات خود را متوقف و به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارند.

سپاه پاسداران در بیانیه امروز خود "اخراج و بیرون راندن تروریست‌های اشغالگر آمریکایی را ضامن تحکیم ثبات و امنیت پایدار" عراق دانسته و گفته است "هیچ ملت آزاده و مستقلی برنمی‌تابد فرزندانش، هدف خوی تجاوزگری و جنایت پیشگی بیگانگان قرار گیرد."

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله در مرز عراق و سوریه را "غیر قابل قبول" خواند و سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را "مصداق بارز تروریسم" توصیف کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران هشدار داد که آمریکا "باید مسئولیت تبعات این اقدام غیرقانونی خود را بپذیرد."

حق نشر عکس Getty Images

واکنش آمریکا و روسیه

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز به موضوع حمله به پایگاه‌های حزب‌الله عراق پرداخته و این حمله را اقدامی "دفاعی" خوانده است.

او گفته: "باید بدانیم این (حمله) اقدامی دفاعی برای حفاظت از شهروندان و نیروهای آمریکایی در عراق بوده که هدف آن همچنین بازدارندگی ایران است. این (حزب‌الله عراق) شبه‌نظامیان یاغی هستند که از حمایت ایران برخوردارند و حق حاکمیت اساسی مردم عراق را انکار می‌کنند. قاسم سلیمانی و آیت‌الله (خامنه‌ای) در حال توسعه کارزار ترور آنها در سراسر جهان هستند؛ آنها به تاسیسات آمریکا حمله کردند. پرزیدنت ترامپ به اندازه کافی بردبار بوده ولی در عین حال تصریح کرده زمانی که جان آمریکایی‌ها به خطر بیافتد ما پاسخ می‌دهیم. و این چیزی بود که دیروز وزارت دفاع انجام داد."

آقای پمپئو در بخش دیگری از مصاحبه خود به انتقاد از سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق این کشور درباره ایران پرداخته است.

او گفته: "این دولت (ترامپ) تغییری اساسی نسبت به دولت پرزیدنت اوباما داشته؛ آنها به برنامه هسته‌ای ایران چراغ سبز نشان دادند. آنها اجازه دادند این کارزار ترور ادامه یابد. در حقیقت آنها اجازه دادند پول به ایران سرازیر شود که حامی کارزارهای تروری بوده که ما شاهد آن بوده‌ایم. ما به سمت کاملا متفاوتی حرکت کردیم. ما فشار بسیار زیادی وارد کردیم تا این منابع به حزب‌الله نرسد."

آقای پمپئو همچنین با اشاره به اعتراضات آبان ماه در ایران گفته آمریکا به حمایت از مردم ایران ادامه خواهد داد.

همزمان وزرات خارجه روسیه به این حملات واکنش نشان داده و حملات هوایی آمریکا به عراق و سوریه را "غیرقابل قبول" و "غیرسازنده" توصیف کرده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین از تمامی طرفهای درگیر خواسته از افزایش تنشها در منطقه خودداری کنند.