پنتاگون: هیچ قصدی برای ترک عراق نداریم

آمریکا ۵ هزار نیرو در عراق دارد حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا ۵ هزار نیرو در عراق دارد

وزیر دفاع آمریکا در واکنش به درز نامه‌ای از سوی فرمانده نیروهای ائتلاف در عراق، گفته آمریکا هیچ تصمیمی برای ترک عراق نگرفته است. ساعتی پیش گزارش شد که فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش در عراق در نامه‌ای رسمی به دولت عراق اطلاع داده است که این نیروها آماده ترک خاک این کشور می‌شوند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده بود این نامه را ژنرال ویلیام سیلی فرمانده ستاد مشترک نیروهای ائتلاف ضدداعش در عراق به وزیر دفاع عراق داده است.

با وجود این دیوید مارتین، خبرنگار حوزه دفاعی شبکه سی‌بی‌اس که در آمریکا با بی‌بی‌سی هم همکاری می‌کند می‌گوید رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در واکنش به این نامه گفته که آن پیش نویس نهایی نشده یک نامه بوده و تایید کرده که ایالات متحده هیچ برنامه‌ای بر خروج نیروهایش از عراق ندارد بلکه در این نامه که به گفته او "عبارات آن به دقت تنظیم نشده بودند" تنها به مقام‌های عراقی از جابجایی نیروها از منطقه سبز بغداد خبر داده شده بوده است.

همزمان گزارش‌هایی از پرواز هلی‌کوپترهای آمریکایی بر فراز بغداد طی ۲۴ ساعت گذشته مخابره شده که به همین نقل و انتقالات و جابجایی نیروهای آمریکایی نسبت داده شده است.

در متن نامه منسوب به ژنرال سیلی هم به وزارت دفاع عراق اطلاع داده شده است که نیروهای ائتلاف پروازهای هلی‌کوپترهای خود بر فراز بغداد را افزایش خواهند داد تا از منطقه بین‌المللی به اماکن دیگر انتقال یابند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می گوید اصالت این نامه از سوی منابع نیروهای ائتلاف در عراق تایید شده و ممکن است نشانی از اختلاف نظر میان فرماندهان میدانی و واشنگتن باشد.

او در توییتر نوشته که به نقل از مقام های آمریکایی دریافته که در حال حاضر یک بازه زمانی ۶۰ روزه برای برنامه خروج نیروهای ائتلاف از خاک عراق تعیین شده است.

نیروهای آمریکایی چند سال پیش و به دعوت دولت عراق برای کمک به این کشور در نبرد با داعش وارد خاک عراق شدند.

اخبار مربوط به جابجایی و تحرکات لجستیکی نیروهای آمریکایی در حالی مخابره شده که پنتاگون طی دو روز گذشته از اعزام هزاران نیروی جدید به خاورمیانه خبر داده بود و گفته بود این اعزام‌ها همسو با افزایش تنش بی سابقه میان تهران و واشنگتن صورت گرفته است.

حق نشر عکس Reuters

روز گذشته، یکشنبه پنجم ژانویه، خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس این کشور به تصویب رسید. طبق این مصوبه درخواست کمک عراق برای مقابله با داعش لغو می‌شود و حضور هر نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشور غیرقانونی است. علاوه بر این اجازه استفاده از سلاح فقط در انحصار دولت عراق خواهد بود.

با وجود این، بسیاری از ناظران معتقد بودند که از آنجا که دولت فعلی عراق یک دولت مستعفی و موقت است، این لایحه در حال حاضر لازم الاجرا نخواهد بود و حتی ممکن است جناح کردها و سنی‌ها در مجلس عراق خواستار تغییر محتوای آن شوند.

اخبار مرتبط

عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق، روز گذشته در جلسه اضطراری مجلس عراق گفته بود هم به نفع عراق هم به نفع آمریکا است که حضور نیروهای آمریکایی در عراق خاتمه پیدا کند.

آمریکا حدود پنج هزار نیرو در عراق دارد.

این نشست اضطراری برای بررسی موضوع نقض حاکمیت ملی عراق در جریان حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در فرودگاه بغداد تشکیل شد.