امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده موشکی سپاه در دو قاب: انتقامی که به تسلیت کشید

  • علی سودایی
  • بی‌بی‌سی
سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده

منبع تصویر، IRIB

از سال ۱۳۸۸ که سپاه پاسداران نیروی تازه "هوافضا" را تاسیس کرد، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای فرمانده آن بود.

در این یک دهه، پس از سرلشکر قاسم سلیمانی و فعالیت‌های فرامرزی سپاه، این امیرعلی حاجی‌زاده و برنامه‌های موشکی تحت امر او بود که جایگاهی کانونی در تبلیغات حکومت ایران درباره توان نظامی‌اش داشت.

از نمایش انبارهای زیرزمینی زرادخانه موشکی سپاه با عنوان "شهر موشکی" گرفته تا آزمایش موشک بالستیک با عبارت "اسرائیل باید محو شود"، سرتیپ حاجی‌زاده فقط فرمانده یک نیروی نظامی نبود، بلکه بازیگری کلیدی در نمایش اقتدار سپاه به شمار می‌رفت.

این نمایش اقتدار با حمله موشکی به مواضع داعش در سوریه و بعدتر با سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا در خلیج فارس به اوج رسید.

پس از آن که آمریکا در حمله‌ای پهپادی قاسم سلیمانی را در عراق کشت، نیروهای نظامی و رهبران سیاسی ایران با کلیدواژه "انتقام سخت" به دنبال واکنش بودند.

در روزهای پس از کشته شدن قاسم سلیمانی سرمایه‌گذاری عظیمی برای بزرگداشت او و جلب افکار عمومی ایران به راه افتاد.

پس از چند روز، حمله موشکی به پایگاه عین الاسد در عراق دست کم بخشی از انتقام مورد نظر رهبران ایران را عملی کرد.

هرچند که ایران از قبل اطلاع داده بود به این پایگاه حمله می‌کند و به گفته فرمانده نیروهای لتونی در عراق نظامیان حاضر با اطلاع از "زمان دقیق" حمله در مکان‌های امن پناه گرفته بودند و تلفاتی نداشتند، اما دقت موشک‌های سپاه، توان تخریبی آنها و نفس هدف گرفتن پایگاه نظامیان آمریکایی، می‌توانست فصل جدیدی در به‌کارگیری موشک برای نمایش اقتدار باشد.

همین بود که سرتیپ حاجی‌زاده پس از این حمله موشکی در یک سخنرانی تلویزیونی چهره اقتدار سپاه شد.

او در اقدامی کم‌سابقه با پس‌زمینه پرچم گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران جزئیات حمله موشکی سپاه را بیان کرد.

نکته قابل یادآوری اینکه سرتیپ حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضا بوده و اگر هم ارتباطی بین گروه‌های شبه‌نظامی و سپاه باشد از مسیر سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه است و پرچم آنها برای سرتیپ اسماعیل قاآنی، جانشین قاسم سلیمانی، پس‌زمینه مناسب‌تری می‌بود.

سرتیپ حاجی‌زاده در سخنرانی خود گفت ایران در عملیات انتقامی خود "دنبال کشتن" نیروهای آمریکایی نبوده، هرچند به ادعای او "حتما" ده‌ها نیروی آمریکایی کشته شده‌اند.

اما اتفاقی دیگر افتاده بود که واقعا "حتمی" بود و کشتگانی بودند که آقای حاجی‌زاده از آنها حرفی نزد.

منبع تصویر، IRINN

توضیح تصویر،

موشکی به صورت محو بر پرچم ایران و شانه قاسم سلیمانی بود

یک روز قبل از آن سخنرانی و نمایش قدرت با پرچم گروه‌های شبه‌نظامی برای توضیح عملیاتی که آمریکایی‌ها از قبل از آن مطلع بودند و به گفته‌شان تلفاتی نداشت، ۱۷۶ نفر با شلیک موشک پدافند ایران کشته شدند.

مقام‌های ایرانی تا بیش از سه روز پس از این رویداد درباره آن سکوت کردند، توضیحی ندادند و یا با ارائه اطلاعات نادرست بر "نقص فنی" هواپیما و "جنگ روانی" بودن گزارش‌ها درباره اصابت موشک، واقعیت را انکار کردند.

منبع تصویر، IRIB

اما ادامه انکار ممکن نبود.

امیرعلی حاجی‌زاده دوباره بر صفحه تلویزیون ظاهر شد.

این بار دیگر از پرچم‌های رنگ به رنگ زینبیون و فاطمیون و حماس و حزب‌الله لبنان و حشد شعبی عراق و انصارالله یمن خبری نبود. پرده‌ای سیاه، با پرچم ایران و پرچم سپاه. روی تریبون سخنرانی‌اش هم یک عبارت "ایران تسلیت".

دو روز قبلش بر تریبون سخنرانی او چهره مصمم قاسم سلیمانی نقش بسته بود، روی پرچم ایران، موشکی هم به صورت محو بر پرچم ایران و شانه قاسم سلیمانی بود.

اما یکی از همان‌ موشک‌های سرتیپ حاجی‌زاده هواپیمایی مسافربری را زده بود. نمایش اقتدار آخر کار به فاجعه کشید.