شعار علیه رهبر و سپاه در تجمع‌های اعتراضی؛ هشدار ترامپ علیه خشونت با معترضان

عصر و شب شنبه ۲۱ دی صدها نفر در تهران، اصفهان، رشت، کرمان، شیراز، همدان و بروجرد برای اعتراض به عدم شفافیت درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و انکار اصابت موشک به آن تجمع کردند.

همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته که جهان نباید بار دیگر اجازه "کشتار" معترضان ایرانی را بدهد.

سوگواران در مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف علیه رهبر و سپاه شعار دادند و خواهان محاکمه و مجازات عاملان این حادثه شدند. آنها با روشن کردن شمع یاد قربانیان را گرامی داشتند.

تازه ترین تصاویر ویدئویی حاکی از تجمع اعترضی در کوی دانشگاه تهران است که در آن از جمله شعار "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا" شنیده می شود.

در خیابان‌های مرکز تهران انبوهی از ماموران ضدشورش مستقر شده‌اند و از گاز اشک‌آور و باتوم برای پراکنده کردن تجمع‌ها استفاده کردند.

یک شاهد عینی درباره برخورد ماموران به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "تا وقتی شعارها خیلی تند نبود هیچی نگفتند، ولی وقتی اسم خامنه‌ای آمد اشک‌آور زدند."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تظاهرات در دانشگاه امیر کبیر تهران

تجمع‌کنندگان امیرکبیر شعار می‌دادند: "استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است" و "مرگ بر دروغگو" .

آنها علیه آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: "کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم"، "این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت" و "مرگ بر دیکتاتور".

معترضان علیه سپاه هم شعار دادند و از جمله گفتند: "سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه".

در تجمعی دیگر در دانشگاه شریف معترضان شعار دادند: "فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا". آیت‌الله خامنه‌ای فرماندهی کل نیروهای مسلح را در ایران به عهده دارد.

در این دانشگاه همچنین شعار "سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله" سر داده شد.

تجمعات اعتراضی مشابهی در سی‌و‌سه پل همدان، در رشت و کرمان و همچنین در دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد. همچنین از تجمع در دانشگاه نوشیروانی بابل خبر می رسد.

منبع تصویر، Social

توییت های ترامپ به فارسی

دونالد ترامپ عصر شنبه در توییتی به زبان فارسی خواستار ممانعت از کشتار معترضان شد.

او نوشت: "دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است."

او پیشتر هم به فارسی نوشته بود: "به مردم شجاع و رنج کشیده ایران: من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است."

توییت اول آقای ترامپ تا ساعت ده شب شنبه به وقت واشنگتن 215 هزار بار "لایک" خورده است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم ویدئویی از اعتراضات در ایران را توییت کرده و نوشته است: "صدای مردم ایران روشن است. آنها از دروغ ها، فساد، ندانم کاری رژیم و بی رحمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت فرمان حکومت فسادسالارانه خامنه ای دلزده اند. ما در کنار مردم ایران که مستحق آینده بهتری هستند ایستاده ایم."

با وجود آنکه نخست وزیر کانادا و مقام‌های کشورهای دیگر از وجود شواهدی مبنی بر اصابت موشک به این هواپیما خبر دادند، مقام‌های ایرانی بر "نقص فنی" اصرار داشتند و بیش از سه روز طول کشید تا به واقعیت سرنگونی هواپیما بر اثر شلیک پدافند ایران اذعان کنند.

در این مدت مقام‌ها و رسانه‌های رسمی به ستایش و ابراز خشنودی از "انتقام سخت" با حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق پرداختند.

یکی از شعارهای دانشجویانی که داخل محوطه دانشگاه امیرکبیر بودند این بود: "این انتقام سخت رو، از من و تو می‌گیرن".

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گزارش کرده: " جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب‌ حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود."

شبکه خبر تلویزیون ایران هم گزارش داد که برنامه یادبود قربانیان "به تدریج به شعارهای ضدنظام کشیده شد و عده‌ای با شعارهای هنجارشکنانه مراسم را به خشونت کشاندند. متاسفانه عکس سردار ملی شهید حاج قاسم سلیمانی مورد جسارت قرار گرفت."

همزمان با شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی، برخی گزارش‌ها حاکی از اختلال در اینترنت در ایران است.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

شعارنوشته‌ای در دانشگاه شریف: غلط کردید اشتباه کردید

تجمع‌کنندگان در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران به یاد قربانیان حادثه سقوط هواپیما شمع روشن کرده و سرود خوانده‌اند.

یک شعار دیگر معترضان این بود: "به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر". عبارت فتنه‌گر را رهبر ایران و هوادارانش برای ارجاع به منتقدان و مخالفان حکومت به کار می‌برند.

یک خبرنگار ایرانی در تهران شعارهای تجمع شنبه شب را "رادیکال‌ترین شعارهایی که تاکنون شنیده‌اید" توصیف کرده است.

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به یاد قربانیان حادثه شمع روشن کردند

در دانشگاه تهران هم ده‌ها دانشجو با شمع روشن کردن مقابل تصاویر جان‌باختگان حادثه و سرود خواندن یاد آنها را گرامی داشتند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تهران هم به طور مشابهی به قربانیان ادای احترام کردند.

بسیاری از جان‌باختگان حادثه از جامعه دانشگاهی ایران بودند که برای ادامه تحصیل یا تدریس در کانادا زندگی می‌کردند.

صبح چهارشنبه هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی در تهران برخاست و دقایقی بعد سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

این حادثه چند ساعت پس از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد عراق، محل حضور نظامیان آمریکایی، انجام شد که پاسخی به کشتن قاسم سلیمانی بود.

بنا به گزارش‌ها برنامه ایران برای حمله موشکی از پیش به نظامیان مستقر در عین الاسد اطلاع داده شده بود و نه نیروهای آمریکایی و نه دیگر ملیت‌های حاضر در این پایگاه تلفاتی نداشتند.