کروبی به آیت‌الله خامنه‌ای: شرایط رهبری را ندارید

مهدی کروبی

مهدی کروبی، از رهبران معترضان در سال ۱۳۸۸، در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است که آقای خامنه‌ای یا از فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی آگاه بوده و اجازه "فریب مردم" را داده، یا از آن بی خبر بوده، که در هر دو صورت شرایط رهبری را ندارد.

آقای کروبی نوشته است که آقای خامنه‌ای به عنوان "فرمانده کل قوا" در این موضوع مسئولیت مستقیم دارد.

مقام‌های ایران تا بیشتر از سه روز پس از آن که هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک پدافند سرنگون شد، نه تنها در این باره اطلاع‌رسانی نکردند که گفته‌های جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا را درباره شواهد اصابت موشک به هواپیما انکار کردند.

آن طور که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه اعلام کرده، او صبح چهارشنبه از واقعیت آگاه شده است. با این وجود آقای حاجی‌زاده و دیگر فرماندهان نظامی و رهبران سیاسی ایران واقعیت را درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بیان نکردند و بر تبلیغات راجع به حمله‌ موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق متمرکز شدند.

آقای کروبی این کار را "سه روز انکار و فریب وقیحانه" خوانده است.

مهدی کروبی خطاب به رهبر ایران نوشته: "آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همان طور که رسانه‌های نزدیک به شما مدعی‌اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته‌اید؟"

آقای کروبی ادامه داده: "اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

او نوشته در صورتی که آقای خامنه‌ای مطلع نبوده هم "پس بفرمایید که چه فرمانده کل قوایی هستید که آنان اینچنین شما و کشور را به بازی می‌گیرند. در این حالت هم مشخص است که فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری هستید."

مهدی کروبی در این نامه، که در وبسایت سحام‌نیوز منتشر شده، گفته مدتی سرگرم تنظیم نامه‌ای مفصل درباره "وضعیت اسف بار کشور" در نتیجه به گفته او " سوء مدیریت و دخالت ها بی جای" آیت‌الله خامنه‌ای "در تمامی امور کشور" بوده، اما با فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی تصمیم گرفته این نامه کوتاه را بنویسد.

او خطاب به آقای خامنه‌ای گفته: "این رسوایی تنها موردی نیست که مسئولیت مستقیم آن به شما بر می گردد."

آقای کروبی مسئولیت "فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸" را هم متوجه رهبر دانسته است.

مهدی کروبی از بهمن ماه ۱۳۸۹، نزدیک به یک دهه است که در حصر خانگی است.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم شرایط مشابهی دارند.

رهبران اعتراضات ۱۳۸۸ در مواردی با اظهار نظرهایشان از حصر از آیت‌الله خامنه‌ای و سیاست‌های حاکم بر ایران انتقاد کرده‌اند.

تازه‌ترین این انتقادها پس از وقایع آبان ۹۸ بود که مهدی کروبی صحبت‌های فرمانده سپاه درباره اعتراضات را "سفیهانه" خواند و میرحسین موسوی هم سرکوب خونبار معترضان را با کشتار میدان ژاله مقایسه کرد که از نظر بسیاری نقطه عطفی در سقوط حکومت سلطنتی بود.