فاجعه هواپیمای اوکراینی؛ افزایش اعتراض و انصراف هنرمندان و داوران جشنواره‌های فجر

کارتون از لاله ضیایی حق نشر عکس Lalehziai
Image caption کارتون از لاله ضیایی

همزمان با شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی در نقاط مختلف ایران، چندین نفر از هنرمندان ایرانی به نشانه اعتراض ضمن انصراف از حضور در جشنواره‌های هنری فجر از داوری بخش‌های مختلف این جشنواره‌ها که معمولا همزمان با جشن‌های پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ برگزار می شود انصراف داده‌اند.

روز یکشنبه در حالی که از تهران و چند شهر دیگر ایران همچون شیراز، اصفهان، کرمان، بابل، سمنان، ساری و چند شهر دیگر گزارش‌هایی از تجمع‌های اعتراضی و سر دادن شعارهای تند علیه رهبر ایران حکایت داشت، چند هنرمند دیگر این کشور هم با انتشار ویدیو و بیانیه به "نشانه هم‌دردی و همراهی" از حضور در جشنواره فجر انصراف دادند و برخی چون علیرضا عصار و علیرضا قربانی هم کنسرت‌های خود را لغو کردند.

علیرضا عصار خواننده مشهور ایرانی با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام خود ضمن تسلیت به بازماندگان جان باختگان اعتراضات آبان ماه و سانحه پرواز ۷۵۲ گفته: "به همه بازماندگان کشته‌شدگان از آبان ماه تا امروز تسلیت می‌گویم... جانی برای آواز خواندن در من نمانده..." او گفته با وجود تمرین سه ماهه گروه برای اجرای این کنسرت لغو آن را "کمترین کار" از سوی خودش برای ابراز هم دردی و همراهی با مردم کشورش می‌داند.

در اقدامی دیگر، بیش از ۴۰ کارتونیست ایرانی با امضای بیانیه‌ای از حضور در جشنواره فجر امسال انصراف داده‌اند. در بیانیه این جمع که بسیاری از آنها در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته‌اند آمده: "یقینا استمرار این وضعیت، مردم را در حصرِ بغض، نگرانی و وحشت نگاه خواهد داشت؛ راه حل برون‌رفت از این وضعیت، فقط و فقط تصمیم قاطع و اقدام برای سخن گفتن صریح مسئولان با مردم و دوری از تکذیب و فرافکنی (مشخصا در حادثه هواپیمایی اوکراین) است."

"ما، جمعی از اهالی هنر این مرز و بوم، خواستار روشن شدن علل واقعی این فجایع و استعفا و محاکمه خاطیان از خرد تا کلان، برگزاری مراسم باشکوه برای درگذشتگان و اعلام عزای عمومی هستیم و همراه و همگام با مردم دردمند خود، بر این خواسته خود پای می‌فشاریم و از مسئولان کشور تقاضا داریم اجازه دهند مردم خود به جای خود سخن بگویند و کسی نقش ذهن و زبان آنها را برعهده نگیرد. همچنین اعتقاد داریم حال که در همراهی با آسیب دیدگان و داغداران حوادث اخیر، دبیر و داوران بخش‌های مختلف جشنواره فجر، از حضور در این رویداد، کناره گرفته‌اند، به نظر می‌رسد کمترین اعتراض، عدم حضور در این جشنواره است. بر این اساس، ما جمعی از هنرمندان ایران ضمن اعتراض به رخدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می‌کنیم."

اخبار مرتبط

برخی از این کارتونیست‌ها در کنار انتشار این بیانیه کارتون‌های جدیدی را هم با مضمون دروغ و فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی منتشر کرده‌اند.

در همین حال، دبیر و داوران جشنواره کارتون فجر هم در اقدامی مشابه با انتشار بیانیه‌ای از جشنواره امسال انصراف داده‌اند.

کیارش زندی، دبیر کامبیز درم‌بخش، جمال رحمتی و علی درخشی از داوران جشنواره تجمسی فجر امسال در بیانیه انصراف خود نوشته‌اند: "در زمانی‌که داغ بر دل مردمان سرزمینمان سنگینی می‌کند، شایسته نیست به جشن بنشینیم، حتی اگر این بزرگترین جشن ملتی باشد که چهل سال پیش با هزار آرزو در کنار هم رقم زدند، ولی چه کنیم که چهلم فراغ فرزندان این آب و خاک پارچه‌ی سیاه ماتم بر سر ما کشیده‌است و کاری حتی از ما که کارتونیست هستیم بر نمی‌آید و تلخکی قلم‌هایمان از تلخی کام‌هایمان نمی‌کاهد."

روز گذشته هم گزارش شد مسعود کیمیایی، از پرآوازه‌ترین کارگردانان سینمای ایران فبلم خود را از جشنواره فجر امسال بیرون کشیده است.

آقای کمیایی در پیامی ویدئویی کشته‌شدن مسافران هواپیمایی اوکراین را تسلیت گفت و خبر داد از شرکت دادن فیلمش در جشنواره فیلم فجر انصراف می‌دهد.

درباره انصراف و اعتراض‌های روز گذشته جامعه هنری ایران اینجا بیشتر بخوانید:

سقوط هواپیمای اوکراینی؛ انصراف شماری از هنرمندان از حضور در جشنواره فجر