زینب ابوطالبی؛ واکنش‌ها به اظهارات جنجال‌برانگیز مجری تلویزیون ایران

زینب ابوطالبی حق نشر عکس OFoghtv.ir

اظهارات یکی از مجری‌های تلویزیون دولتی ایران که به عنوان کارشناس در برنامه‌ای به مناسبت کشته شدن قاسم سلیمانی شرکت کرده بود واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

زینب ابوطالبی، از مجری‌های شبکه افق، در برنامه‌ای که هفته گذشته همزمان با تشییع قاسم سلیمانی پخش ‌شد گفت ایرانی‌ها به "یک زندگی حماسی و جهادی" احتیاج دارند و اگر کسی به این سبک اعتقاد ندارد "جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد."

بازنشر این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان، خشم بسیاری را برانگیخت.

یاشار سلطانی روزنامه نگار ایرانی با انتشار این ویدئو و اشاره به هواپیمای ساقط شده اوکراینی نوشت: "شرم‌آورتر از پنهانکاری در ماجرای هواپیمای اوکراین این است که وقیحانه به دوربین زل بزنی و به ۸۰ میلیون ایرانی بگویی که هر کسی مثل من فکر نمی‌کند، جمع کند و از ایران برود!"

او در ادامه نوشته که "در وطن می‌ماند" و افزود: "اگر خیلی چیزها را توانستید مصادره کنید؛ ایران را نمی‌توانید."

زینب ابوطالبی چه گفت؟

زینب ابوطالبی، از مجریان شبکه افق در مجله خبری "عصرانه" به عنوان مهمان حاضر شده بود. در این گفتگو او تاکید کرد که "جنگ‌طلب" نیست اما به "گفتمانی" باور دارد که اقتضائاتی دارد و "گاهی و شاید بیش از گاهی" می‌طلبد که "حماسی و جهادی" زندگی کند.

او به چهل ساله پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: "بعضی خواستند که یک زندگی نه سیخ بسوزد نه کباب را برای ما درست کنند که یک حد میانه معتدل به نظر عاقلانه برای ما تفسیر و تبیینش کردند. اما به برکت خونی که ریخته شد ما یک تکان جدی خوردیم که یا باید آن حرف‌ها را ببوسیم و کنار بگذاریم، ببخشید شاید توی دوربین من نباید این حرف را بزنم ولی اگر کسی اعتقاد ندارد، جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد و اگر اعتقاد داریم به نظرم باید جدی به میدان بیاییم."

"به نظرم امروز نشان دادیم که همه ما ایرانیان به یک مدل زندگی سلحشورانه احتیاج داریم."

'ایران مال همه ماست حتی شما'

مهناز افشار، بازیگر سرشناس ایرانی که خارج از ایران به سر می‌برد در توئیتی نوشت: "میدونی از کِی آسمون ایران خونین شد؟ از وقتی که شما فکر کردی ایران فقط سهم شماست و هرکی غیر شماست باید بره یا بمیره. اما اشتباه می‌کنی عزیزم! ایران مال همه ماست حتی شما...."

مقایسه با حرف‌های شاه و آیت‌الله خمینی

برخی صحبت‌های خانم ابوطالبی را با حرف‎‌های محمدرضا پهلوی آخرین پادشاه ایران مقایسه کردند.

مثلا مصطفی تاج‌زاده، از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب در توییتی نوشت: "مهمان شبکه افق (سپاه) بی‌پروا میگوید هر ایرانی که مثل او فکر نمیکند از ایران برود. او نمی‌داند اما رهبر که می‌داند به مدیران صدا و سیما تذکر دهد، که سلطنت محمدرضا شاه کمتر از ۵ سال پس از آنکه از مخالفان خود خواست پاسپورت بگیرند و کشور را ترک کنند، دوام یافت."

Image caption صفحه اول روزنامه آیندگان

در یازدهم اسفند ۱۳۵۳ محمدرضا پهلوی در کاخ نیاوران به مناسبت تشکیل حزب رستاخیز به دسته‌بندی ایرانیان بر اساس سه اصل " قانون اساسی، نظام شاهنشاهی و انقلاب ششم بهمن" پرداخت و گفت "باید صفوف ایرانیان را بخوبی، روشن و تمیز از هم جدا بکنیم"؛ "کسانی عقیده دارند، و کسانی که ندارند."

او در ادامه این سخنان گفت: "کسی که وارد این تشکیلات سیاسی [حزب رستاخیز[ نشود و معتقد و مؤمن به این سه اصلی که من گفتم نباشد، دو راه برایش وجود دارد: یا یک فردی است متعلق به یک تشکیلات غیر قانونی، یعنی به اصطلاح خودمان 'توده‌ای'. یعنی باز به اصطلاح خودمان و با قدرت اثبات: بی‌وطن. او جایش یا در زندان ایران است، یا اگر بخواهد فردا با کمال میل بدون اخذ حق عوارض، گذرنامه در دستش می‌گذاریم و به هر جایی که دلش می‌خواهد، برود. چون ایرانی که نیست، وطن که ندارد."

طرفداران شاه می‌گویند مخالفان با تحریف این جمله‌ها اینطور جا انداختند که شاه گفته "تمام ایرانیان باید عضو رستاخیز شوند یا پاسپورت بگیرند بروند" و آن را یکی از "موفق‌ترین نمونه‌های پروپاگاندای ضد پهلوی" می‌دانند.

برخی کاربران هم گفته‌های زینب ابوطالبی را یادآور حرف‌های آیت‌الله خمینی دانستند که گفته بود "شما اگر با اسلام بد هستید، تشریف ببرید اروپا و آمریکا و هر جا دلتون خواست زندگی کنید."

افسانه رستاخیز: آیا شاه گفت پاسپورت بگیرید و بروید؟

عذرخواهی بعضی از دیگر مجریان تلویزیون از این اظهارات

سیاوش صفاریان‌پور،‌ مجری تلویزیون ایران در توییتی، "این تکه از اجرای تلویزیونی زنده" را نوعی "خطای انسانی" خواند و نوشت: "تفاوتش در این است که آدم را در جا نمی‌کشد."

او نوشت که از طرف خود از تمام مردم سرزمینش عذرخواهی می‌کند.

المیرا شریفی‌مقدم دیگر مجری تلویزیون ایران هم نوشت: "من هم به جای ایشون معذرت می‌خواهم."

اکبر نبوی، منتقد و مجری برنامه های سینمایی تلویزیون ایران در توییتی نوشت: "خواهر محترم! شما می‌توانی در صفحه یا صفحات شخصی خود، هرچه می‌خواهی بگویی، بنویسی و منتشر کنی، اما حق نداری در رسانه رسمی کشور، برای معترض یا حتی آشوبگر، حکم به رفتن از ایران بدهی. مشهور است که: هرچیزی را می‌خواهی خراب کنی، از آن بد دفاع کن. راستی! مدیر شبکه افق کیست؟"

گروهی از کاربران هم شبکه افق را که بخشی از برنامه‌هایش را سازمان هنری رسانه‌ای اوج تولید می‌کند، "تلویزیون سپاه پاسداران ایران" می‌دانند. اوج، موسسه تولیدات رسانه‌ای وابسته به سپاه پاسداران ایران است.

اعتراض شدید حسام الدین آشنا به برنامه های شبکه افق

حسام الدین آشنا،‌ مشاور حسن روحانی و نماینده رئیس جمهوری در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما به سابقه خانم ابوطالبی که مجری برنامه "نیمه پنهان ماه"؛ گفتگو با "همسران شهدا" بوده، اشاره کرد و در توییتی نوشت: "این همه سال نشستی جلوی همسران شهدا و با اونا حرف زدی؛ با اونا اشک ریختی؛ یک نفرشون این حرفی رو زد که شما زدی؟ یک نفرشون این عقیده‌ای رو داشت که شما داری؟ پس چی یاد گرفتی تو این همه سال؟"

او در ادامه توییت خود نوشت که "من از اشتباهاتم عذرخواهی می‌کنم، شما هم اول از همسران شهدا بعدشم از مردم عذرخواهی کن. بد نبینی."

آقای آشنا همچنین در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌‍ای، رئیس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما ایران درباره "سیاسی و جناحی شدن رسانه‌ای که باید ملی باشد و عملکرد غیرحرفه‌ای، سیاست‌زده و همراه با تحلیل‌های مغرضانه برخی مجریان صداوسیما" تذکر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا او در این نامه که واکنشی به برنامه‌های "شبکه افق و برنامه جهان‌آرا" بود گفت نگران از دست رفتن "سرمایه شهرتی" سازمان صداوسیما و به تبع آن "از دست رفتن اعتبار رسانه، اعتماد مخاطبان، تعداد و کیفیت مخاطبان و مرجعیت سازمان صداوسیما" است.

دو روز پیش محمد صادق کوشکی،‌ فعال اصول‌گرا در برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش می‌شود با اشاره به فراخوان تجمع رخشان بنی اعتماد برای بزرگداشت قربانیان هواپیمای اوکراینی، گفت: "۵۰ نیروی سپاه در مرز‌های شرق کشور هدف ترور قرار گرفته‌اند، خانمی که فراخوان می‌دهی، اگر آن بچه‌های سپاه در مرز نبودند، دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت می‌رسید. شاید هم خوشت می‌آمد شاید دوست داشتی ...."

خانم بنی اعتماد بعدا در توییتی دعوت خود را به دلیل توصیه اکید امنیتی لغو کرد.

اما این اظهارات توهین‌آمیز با واکنش‌های بسیاری رو به رو شد از جمله انجمن مستندسازان سینمای ایران در بیانیه‌ای اعتراضی، این اظهارات را "شرم آور" خواند و خواهان برخورد با متخلفان و عذرخواهی رسمی رئیس سازمان صدا و سیما شد.

در این بیانیه آمده : "بخش‌هایی از این برنامه در ساعات گذشته دست به دست در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد و عرق شرم بر پیشانی مردم سیاهپوش کشور می‌نشاند. آیا نمی‌شود پایان و نهایتی برای این بی‌احترامی‌ها به شان و حقوق مردم در صدا و سیما متصور بود؟ بانو رخشان بنی‌اعتماد از مفاخر فرهنگ و هنر این سرزمین و از پیشکسوتان به نام انجمن مستندسازان سینمای ایران است."

مرضیه برومند هم عکسی از خود و رخشان بنی اعتماد را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: "آقای صادق کوشکی، ما مردم ایران، سال‌هاست توسط برادرنماهای وقیح و بیماری چون شما مورد انواع شکنجه و آزار روحی و روانی قرار گرفته‌ایم، در برابر امثال شما داعش رویش سفید است!"

فروردین ماه امسال، پخش مستندی با عنوان "شجریان از سپیده تا فریاد" از شبکه افق با واکنش گسترده در شبکه های اجتماعی رو به رو و از نوع نگاه صدا و سیما به استاد آواز ایران انتقاد شد.