دیوان عالی آمریکا در یک مورد پرداخت غرامت از اموال بلوکه شده ایران را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران احکام غرامت دادگاه‌های آمریکا را مغایر اصل مصونیت اموال دولت‌ها در قوانین بین المللی می داند

دیوان عالی آمریکا رای یک دادگاه تجدید نظر فدرال مبنی بر پرداخت غرامت به برخی شهروندان این کشور از بخشی از دارایی هایی بلوکه شده ایران را رد کرده است.

دادگاه تجدید نظر دوم فدرال، مستقر در نیویورک، در سال ۲۰۱۷ میلادی حکم داده بود که بازماندگان قربانیان حمله انتحاری سال ۱۹۸۳ به نظامیان آمریکایی در بیروت، پایتخت لبنان، می توانند از محل بیش از ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ، غرامت دریافت کنند.

اما دیوان عالی روز دوشنبه (۱۳ ژانویه) با نقض حکم یاد شده، از دادگاه تجدید نظر نیویورک درخواست کرد که برای دریافت غرامت در این پرونده از تدابیر مندرج در لایحه بودجه نظامی ۲۰۲۰ آمریکا که دونالد ترامپ آن را در ماه دسامبر گذشته امضا کرده بود مراجعه کند که می تواند روند دریافت غرامت را تسهیل کند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر با اشاره به تدابیر قانونی جدید، خواهان نقض رای دادگاه تجدید نظر نیویورک شده بود. به این ترتیب، دیوان عالی با رای خود درخواست دولت آقای ترامپ را برآورده کرده است.

این حکم به شکایت گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی که سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند برمی‌گردد. در سال ٢٠٠٧ دادگاهی در آمریکا ایران را محکوم کرد که به خانواده‌های قربانیان آن بمبگذاری غرامت بپردازد.

حمله سال ۱۹۸۳ به پایگاه سربازان آمریکایی به گروه شیعه حزب الله نسبت داده می شود که مورد حمایت ایران است.

بیشتر بخوانید:

ایران احکام دادگاه‌های آمریکا را مغایر اصل مصونیت اموال دولت‌ها در قوانین بین المللی می داند.

دادگاهی در لوکزامبورگ در سال ۲۰۱۹ رای یک دادگاه آمریکایی برای پرداخت غرامت به بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر با استفاده از دارایی‌های ضبط شده ایران در لوکزامبورگ را مغایر قوانین بین المللی دانسته بود.

اخبار مرتبط: