نخست وزیر بریتانیا: طرح ترامپ می‌تواند جایگزین برجام شود

بوریس جانسون در مقر نخست وزیری بریتانیا با بی بی سی گفت و گو کرده
Image caption بوریس جانسون در مقر نخست وزیری بریتانیا با بی بی سی گفت و گو کرده

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفته است که طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه اتمی ایران می تواند جایگزین توافق هسته ای برجام شود. او خواستار کاهش تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده شده و گفته بریتانیا خواهان درگیری در منطقه نیست.

آقای جانسون که از مقر نخست وزیری بریتانیا با بی بی سی گفت‌وگو می‌کرد، اجرای طرح احتمالی ترامپ را" قدم بزرگی رو به جلو" خوانده است. او گفته اگر بخواهیم برجام را از بین ببریم باید جایگزینی برای آن داشته باشیم.

نخست وزیر بریتانیا گفته است مشکل برجام این است که از نگاه آمریکا این توافق منقضی می شود و دیگر این که این توافق در دولت باراک اوباما به دست آمده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بهار سال گذشته خورشیدی از توافق برجام خارج شد و همه تحریم های رفع شده علیه ایران را مجددا اعمال کرد. از آن زمان تاکنون صادرات نفت ایران از ۲ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه به چند صدهزار بشکه کاهش یافته و دسترسی به پول همین میزان صادرات هم برای جمهوری اسلامی ایران به دشورای ممکن است.

آقای ترامپ گفته است که آماده گفت و گو ی بدون پیش شرط با ایران برای دست آوردن یک توافق "خوب" است. رئیس جمهور آمریکا گفته است که به هیچ وجه اجازه دسترسی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای را نخواهد داد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و آن را "سم مظاعف" خوانده است. حسن روحانی هم گفته مذاکره با آمریکا به شرطی قابل انجام است که این کشور به برجام برگردد و تحریم ها علیه ایران را رفع کند.

حق نشر عکس leader.ir
Image caption آیت‌الله علی خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و آن را "سم مظاعف" خوانده است

تاکنون جزئیاتی از طرح اتمی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده منتشر نشده است. پیش از این امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در چند گفت و گوی تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود درباره راه هایی برای باقی نگه داشتن توافق اتمی برجام گفت‌وگو کرده است.

در جریان مجمع عمومی سازمان ملل که مهرماه در نیویورک برگزار شد، حسن روحانی دیدار کوتاه مشترکی با امانوئل مکرون و بوریس جانسون داشت. در آن ملاقات طرف های اروپایی خواستار دیدار حسن روحانی با رئیس جمهور آمریکا شده بودند. آقای روحانی در بازگشت از نیویورک اعلام کرد که می توانسته تصمیم بگیرد تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته شود اما دست به چنین تصمیمی نزده است.

در واکنش به خروج آمریکا از برجام، ایران تاکنون در پنج مرحله اقداماتی را که بر اساس برجام موظف به اجرا بود به حالت تعلیق درآورده و هدف ازاین کار را تشویق کشورهای اروپایی به حل مشکل صادرات نفت و دریافت عواید مالی آن موکول کرده است. در حال حاضر فقط اقدامات نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی از توافق برجام اجرا می شود و دیگر موارد از سوی ایران متوقف شده است.

دیپلمات های اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان که از اعضای توافق هسته‌ای با ایران هستند، امروز در نامه ای به اتحادیه اروپا، فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام را اطلاع خواهند داد.

در صورتی که این سازوکار فعال شود و اختلافات دو طرف مرتفع نشود، بازگشت تحریم های شورای امنیت محتمل خواهد بود.

مقامات دولت ایران گفته‌اند که طبق برجام، ایران حق دارد به تلافی تامین نشدن انتظاراتش از این توافق، تعهدات خود را کاهش دهد اما هرگاه تمامی انتظاراتش برآورده شود، آماده است بار دیگر به این تعهدات به طور کامل عمل کند.