هواپیمای ساقط‌ شده اوکراینی؛ قوه قضائیه: افرادی بازداشت شدند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه حق نشر عکس mizanonline
Image caption غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید این قوه "همه ابعاد یعنی هم تاثیر سبب و هم تاثیر مباشر را بررسی خواهد کرد، تحقیقات گسترده انجام شده و افرادی هم بازداشت شدند".

به گفته آقای اسماعیلی، "در ستاد کل نیروهای مسلح کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شده و ابعاد موضوع را بررسی کردند که هنوز به اتمام نرسیده".

سخنگوی قوه قضائیه همچنین اعلام کرد که "با ابلاغ ویژه ریاست قوه قضائیه سازمان قضایی نیروهای مسلح مامور شده موضوع را از بعد قضایی با بهره‌گیری از کارشناسان مختلف و بهره‌گیری از کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح، کارشناسان سازمان‌های هواپیمایی کشوری و کارشناسان جنگ الکترونیک و اطلاعات ضبط شده جعبه سیاه بررسی کنند".

او می‌گوید "سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقیقات گسترده انجام داده، از افراد زیاد در این حوزه تحقیقات مفصل انجام شده و هر شب تیم قضایی تا ساعت ۱۲ شب دنبال اخذ مدارک و اسناد بودند".

به گفته آقای اسماعیلی، "دیشب قرار بود جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده به فرانسه فرستاده شود که آنجا بازخوانی شود".

امروز هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از قوه قضائیه خواست برای هواپیمای اوکراینی که با موشک سپاه در نزدیکی فرودگاه تهران ساقط شد، "دادگاهی ویژه با قاضی عالی‌رتبه با ده‌ها کارشناس" برگزار کند.

۱۸ دی ماه، ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا بود، یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد.

منابع ایرانی علت سانحه را نقص فنی اعلام کردند اما سه روز بعد و پس از انتشار اطلاعاتی مبنی بر اصابت یک موشک به هواپیما بوسیله منابع غیر ایرانی، ایران رسما اعلام کرد که این هواپیما به اشتباه هدف پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است.

رهبران اوکراین و کانادا خواهان همکاری کامل ایران و مجازات مقصران شده‌اند.