مقام نظامی ایران: احتمال اخلال راداری آمریکا در سرنگونی هواپیمای اوکراینی بررسی می‌شود

حق نشر عکس Tasnimnews/Mohammad Hassanzadeh
Image caption عبداللهی احتمال ارتباط آمریکا با سقوط هواپیمای اوکراینی را مطرح کرده و وعده داده است که به محض یافتن "رد پایی از آمریکا" در این مورد اطلاع‌رسانی خواهد شد

یک مقام نظامی ایرانی احتمال ارتباط آمریکا با ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی را مطرح کرده است.

سرتیپ پاسدار علی عبداللهی، معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، این احتمال را مطرح کرده که ممکن است سرنگونی هواپیمای اوکراینی نتیجه اخلال آمریکا در شبکه راداری ایران بوده باشد که باعث شد افراد مسئول پرتاب موشک این هواپیما را با یک موشک کروز اشتباه بگیرند.

به گزارش ایسنا، این مقام نظامی گفته است: "شیطنت‌های آمریکا در منطقه پیشتر هم ثابت شده و تا کنون سیستم‌های سایبری ایران اجسام مجازی ساخته آمریکا را در آسمان کشور مشاهده و ثبت کرده است." وی افزوده است: "اخلال در عملکرد سامانه‌ها از سوی آمریکا هم مسبوق به سابقه است."

سرتیپ عبداللهی در مورد احتمال اینکه آمریکا مسئول سرنگونی هواپیمای اوکراینی باشد، گفته است: "با توجه به سیستم راداری ما و هواپیما، بیان قطعی دخالت آمریکا کمی سخت است و به همین منظور تیم بررسی سایبری و الکترونیکی هم تشکیل شده و به محض یافتن ردپایی از آمریکا در این فاجعه اطلاع‌رسانی خواهد شد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سامانه موشک تور متعلق به نیروهای مسلح ایران - به گفته مقامات ایرانی عوامل پرتاب هواپیما را با موشک اشتباه گرفتند و به آن شلیک کردند

این نخستین باری نیست که یک منبع ایرانی احتمال مقصر بودن آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی در اثر اصابت موشک ضد هوایی را مطرح می‌کند. پیشتر خبرگزاری تسنیم گزارشی از احتمال دست داشتن آمریکا در این واقعه منتشر کرد و در آن حتی احتمال سرنگونی عمدی هواپیما توسط آمریکا را نیز منتفی ندانست. این خبرگزاری در همین گزارش، دست داشتن اسرائیل در سرنگونی این هواپیما را هم به عنوان یک گزینه دیگر مطرح کرد. چند منبع دیگر نیز مطالب مشابهی منتشر کرده‌اند.

همچنین برخی از مقامات ارشد دولت ایران آمریکا را مسئول اصلی این حادثه دانسته و گفته‌اند که اگر آمریکا باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور نمی‌شد و اگر زمینه عملیات نظامی ایران علیه پایگاه نظامی خود در عراق را فراهم نمی‌کرد، واحدهای پدافند هوایی ایران به حالت آماده باش کامل در نمی‌آمدند و به سوی هواپیمای مسافربری موشک شلیک نمی‌کردند. با وجود شرایط حاد در روزهای منتهی به سرنگونی این هواپیما، مقامات ایرانی از ممنوعیت پرواز در آسمان کشور خودداری کرده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بقایای هواپیمای مسافربری اوکراینی - مقامات ایرانی پس از چند روز انکار سرانجام اصابت موشک به هواپیما را تایید کردند

هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه گذشته کوتاه مدتی پس از برخاستن از باند فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ خدمه و سرنشین آن جان خود را از دست دادند. مقامات دولتی ایران برای چند روز موکدا سقوط هواپیما را ناشی از اشکال فنی قلمداد کرده و اتهام پرتاب موشک به سوی آن را، که از سوی برخی منابع خارجی از جمله نخست وزیر کانادا عنوان شده بود، به شدت رد کردند. آنان رسانه‌ها و منابع خارجی را متهم کردند که برای کاهش انعکاس اهمیت دستاوردهای نظامی ایران در پرتاب موشک به سوی یک پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق، به جنگ روانی روی آورده‌اند.

سه روز بعد، منابع نظامی ایران اعلام داشتند که هواپیما در اثر اصابت موشک زمین به هوا سقوط کرده و علت آن را اشتباه عوامل پرتاب موشک معرفی کردند.

معاون هماهنگی ستاد نیروهای مسلح در مورد اظهارات متناقض مقامات ایرانی به خصوص تاکید منابع سازمان هواپیمایی کشوری بر اینکه هواپیما هدف اصابت موشک قرار نگرفته بود، گفت: " از آنجا که مسئولین هواپیمایی کشور از ما دستور نمی‌گیرند، هر آنچه در ساعات اولیه این سانحه هوایی گفته‌اند یافته‌های ذهنی و مهندسی خودشان بوده است."

سرتیپ عبداللهی در پاسخ به این سئوال که به چه دلیل در شرایط بحرانی روزهای منتهی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، به هواپیماهای مسافربری اجازه پرواز داده شده بود گفته است که "شرایط آماده باش صد درصد با آماده باش درگیری متفاوت است." وی افزوده است: "الزاماً نباید انتظار داشت در شرایط آماده باش درگیری و جنگی، شرایط پرواز ممنوع حاکم باشد، در زمان جنگ تحمیلی هم با وجودی که در شرایط جنگی بودیم بسیاری از پروازها برقرار بود. برای اعلام وضعیت قرمز ابتدا باید حمله مشاهده گردد و سپس فرمان مقتضی اعلام شود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption سوگواری برای قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ونکوور، کانادا - بسیاری از مسافران هواپیما دارای تابعیت کانادایی و ساکن آن کشور بودند

در مورد تصاویری که از حمله موشکی به هواپیمای مسافربری اوکراینی منتشر شده، این مقام نظامی گفت: "از بُعد اطلاعاتی این اقدام قابل رسیدگی است، اما این فیلم و فضای مجازی در کلیت ماجرا برای ما سندیت ندارد، زیرا امکان ساختگی بودن آن وجود دارد."

علاوه بر تصاویر قبلی از اصابت موشک به هواپیما، روزنامه نیویورک تایمز به تازگی تصاویری از سقوط هواپیما منتشر کرده که نشان می‌دهد دو فروند موشک به فاصله زمانی به این هواپیما شلیک شده است. این روزنامه تاکید کرده که این فیلم تایید شده است.

معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح این نظر را هم رد کرده که اگر منابع خارجی موضوع اصابت موشک را مطرح نمی‌کردند، مقامات ایران هرگز حاضر به افشای واقعیت سقوط هواپیما نبودند.

وی همچنین گفته است که با افراد خاطی در این ماجرا برخورد خواهد شد و توضیح داده است که: "برخورد با افراد خاطی درون سیستمی نیروهای مسلیح به دو بخش تقسیم می‌شود، یکی درون بخشی نیروهای مسلح که طبق آیین‌نامه انضباطی شامل توبیخ، تنزیل درجه و عزل از مسئولیت می‌باشد و دیگری اینکه وقتی وقوع جرمی محرز شود، خاطی به قوه قضاییه معرفی می‌شود." وی گفته است که تا کنون چندین نفر در ارتباط با این واقعه به قوه قضاییه معرفی شده و پرونده آنان در حال رسیدگی است.

نیویورک‌تایمز ویدئوی اصابت دو موشک به هواپیمای اوکراینی را تایید کرد

هواپیمای ساقط‌ شده اوکراینی؛ قوه قضائیه: افرادی بازداشت شدند

هواپیمای اوکراینی؛ روحانی خواستار تشکیل 'دادگاه ویژه با قاضی عالی‌رتبه' شد