سفیر بریتانیا از ایران خارج شد

حق نشر عکس EPA
Image caption وزارت خارجه بریتانیا گفته است که خروج مک‌ایر از ایران طبق برنامه قبلی بوده و او به تهران باز خواهد گشت

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران از ایران خارج شده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفته است که سفر او به بریتانیا "مدت زمانی پیش از این" برنامه‌ریزی شده بود و او در نظر دارد به تهران بازگردد. سخنگوی این وزارت‌خانه گفته است که "سفر سفیران بریتانیا به لندن برای شرکت در جلسات مختلف کاملا عادی است."

شامگاه شنبه، آقای مک‌ایر پس از حضور در تجمعی در تهران که به مناسبت سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی برای مدتی بازداشت شد.

وی گفت که به منظور ادای احترام نسبت به کشته شدگان این حادثه در این محل حضور یافته بود و با آغاز شعارهای سیاسی علیه حکومت این محل را ترک کرد اما ساعاتی بعد بازداشت شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در تهران تجمعی هم برای محکومیت اقدام سفیر برگزار شد

مقامات ایران او را به رفتار مغایر شئون دیپلماتیک متهم و روز یکشنبه او را به وزارت خارجه احضار کردند. در مقابل، دولت بریتانیا بازداشت او را به منزله تخطی دولت جمهوری اسلامی ایران از قواعد و موازین بین‌المللی ناظر بر رفتار با نمایندگان سیاسی خارجی دانست و سفیر ایران را برای اعتراض به وزارت خارجه این کشور احضار کرد.

در حالیکه در روزهای گذشته، تظاهرات گسترده‌ای در نقاط مختلف ایران برگزار شده و تظاهرکنندگان در مواردی شعارهای تندی علیه نظام حکومتی و مقامات ارشد آن می‌دادند، برخی از مقامات و رسانه‌های ایران خواستار پیگیری موضوع حضور سفیر در تجمع روز شنبه و حتی اخراج او و کاهش سطح روابط با بریتانیا شدند.

این واکنش به خصوص پس از اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در محکومیت بازداشت سفیر آن کشور در تهران و حمایت از تصمیم سه کشور اروپایی برای به جریان انداختن سازوکار شکایت علیه کاهش تعهدات ایران در برجام شدت گرفت.

روز گذشته، محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران خواستار اخراج سفیر بریتانیا در تهران شد و گفت که حضور او در تجمعی در تهران "نشان‌دهنده آن است که اینگونه حوادث و تجمعات خلاف قانون توسط عناصر خارج از کشور چه آمریکا و چه انگلیس مدیریت می‌شود." وی گفت که رفتار سفیر بریتانیا "قابل تعقیب بین‌المللی است" اما در این مورد توضیحی نداد.