روحانی پیشنهاد بریتانیا را برای جایگزینی برجام با طرح ترامپ رد کرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیشنهاد بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برای جایگزینی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) با طرح رئیس جمهوری آمریکا، رد کرد.

بوریس جانسون روز گذشته گفته بود که طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره برنامه اتمی ایران می‌تواند جای توافق هسته‌ای برجام را بگیرد.

اما حسن روحانی در واکنش به این اظهارات گفته "ترامپ جز نقض عهد و زیر پا گذاشتن قانون و مقررات بین‌المللی" کاری نکرده است.

آقای روحانی همچنین به خاطر فعال کردن سازوکار رفع اختلاف در برجام از آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای انتقاد کرد. او گفته "از مردم ایران به خاطر ناتوانی، ضعف و ترس‌تان در برابر آمریکا عذرخواهی کنید و شما را باز هم به برجام دعوت می‌کنیم".

اروپا می‌گوید اقدامش پاسخی به کاهش تعهدات ایران است. اگر اختلاف اروپا و ایران حل نشود ممکن است در نهایت این شکایت به شورای امنیت برود که احتمال بازگشت تحریم‌های بین المللی سازمان ملل علیه ایران را در پی دارد. ایران این موضوع را خط قرمز خود اعلام کرده است.

اکنون آقای روحانی با انتقاد از عملکرد اروپا در برابر خروج آمریکا از برجام گفته "کجا توانستید کاری کنید و شما سه کشور اروپایی و همه کشور‌های اروپایی یک نمونه بیاورید و بگویید در یک مورد چه کردید که دلمان گرم شود و بگوییم برای برجام هم بلد هستید یک کار انجام دهید. شما هیچ‌جا نتوانستید کاری کنید".

دور جدید تنش ها بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران پس از آن شروع شد که دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای برجام، تمام تحریم های رفع شده با این توافق را همراه با تحریم های دیگری علیه ایران اعمال کرد.

آقای ترامپ گفته است که آماده گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران برای به دست آوردن یک توافق "خوب" است. رئیس جمهور آمریکا گفته است که به هیچ وجه اجازه دسترسی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای را نخواهد داد.

اما تاکنون جزئیاتی از طرح اتمی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده منتشر نشده است. پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در چند گفت و گوی تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود درباره راه هایی برای باقی نگه داشتن توافق اتمی برجام گفت‌وگو کرده است.