بالا گرفتن نزاع سیاسی دولت و شورای نگهبان بر سر رد صلاحیت‌ها

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان حق نشر عکس shora-gc.ir
Image caption شورای نگهبان در بیانیه‌ای حسن روحانی را به "بی‌اطلاعی" از روند بررسی‌ها در هیات‎های نظارت متهم کرده است

پس از انتقاد سخنگوی شورای نگهبان از اظهارات امروز رئیس جمهوری ایران درباره رد صلاحیت نامزدهای مجلس، دولت و شورای نگهبان بیانیه‌هایی‌ منتشر کردند. روابط عمومی دفتر رئیس‌‌جمهوری ایران با انتشار بیانیه‌‌ای واکنش سخنگوی شورای نگهبان به صحبت‌های حسن روحانی را "شتاب‌زده، نسنجیده و شخصی کردن یک موضوع ملی" خواند و در مقابل شورای نگهبان اعلام کرد "تحت تاثیر فشارها قرار نمی‌گیریم".

این جدال لفظی پس از آن آغاز شد که امروز عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به انتقادات حسن روحانی از رد صلاحیت‎ها واکنش نشان داد و در توییتی نوشت "جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهوری در این پروژه ضدملی تاسف‌بار است".

آقای کدخدایی در ادامه این توئیت نوشته "نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است". مشخص نیست که اشاره آقای کدخدایی مشخصا به آقای روحانی و رد صلاحیت داماد او بر می‌گردد یا نه.

حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت گفته بود "مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعا ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد".

رئیس جمهوری ایران همچنین گفته بود "به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد".

دولت: سخنان کدخدایی شخصی کردن موضوع ملی است

حق نشر عکس IRNA
Image caption آقای کدخدایی در توئیتی نوشته "نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است"؛ مشخص نیست که اشاره آقای کدخدایی مشخصا به آقای روحانی و رد صلاحیت داماد او بر می‌گردد یا نه

اکنون دولت در جوابیه نوشته سخنگوی شورای نگهبان "با شخصی کردن یک موضوع ملی، این دعوت رئیس جمهور را که زمینه‌سازی در راستای وحدت و انسجام ملی برای برگزاری انتخاباتی با شکوه بوده، ضد ملی خوانده و با به‌کار بردن ادبیات و کلماتی سخیف، نسبت به سخنان رئیس جمهور اعلام موضع کرده است".

دولت در این بیانیه نوشته "امیدواریم اظهارات این سخنگو صرفا بازگو کننده نظرات شخصی او باشد و نه نظر و دیدگاه شورای نگهبان".

اما شورای نگهبان نیز در بیانیه نوشته "در شرایطی که کشور بیش از گذشته نیاز به اتحاد و همدلی دارد، انتظار می‌رود مسئولان کشور در بیان اظهارات و نظرات خویش سنجیده تر عمل کرده و از ایجاد تشنج خودداری نمایند تا فرصت سوء استفاده به دشمن داده نشود و آرامش بر فضای کشور حاکم گردد".

شورای نگهبان خطاب به حسن روحانی، او را به "بی‌اطلاعی" متهم کرده و نوشته سخنان رئیس جمهوری "نشان از بی اطلاعی ایشان نسبت به روند بررسی‌ها در هیات های نظارت استانی و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دارد و زیبنده یک مقام اجرایی رسمی نیست که بدون تحقیق و بی محابا درباره افراد فاقد صلاحیت سخن بگوید".

شورای نگهبان گفته "بی‌تردید اینگونه برخوردها با نهاد شورای نگهبان نمی‌تواند تاثیری در اعلام نظرات این نهاد داشته باشد".

این نخستین‌ بار نیست که اظهارات آقای روحانی درباره انتخابات با واکنش تند سخنگوی شورای نگهبان مواجه می‌شود.

۱۷ مهر امسال آقای روحانی از شیوه نظارت شورای نگهبان بر انتخابات انتقاد کرده و مجلس اول و انتخابات آن را "بهترین انتخابات و بهترین مجلس" تاریخ جمهوری اسلامی خوانده بود. آقای روحانی گفته بود "در آن زمان نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند".

در آن زمان نیز آقای کدخدایی اظهارات آقای روحانی را که مجری قانون اساسی است "نادیده انگاشتن قانون اساسی" و "فراخوانی برای عدم رعایت قانون" خواند.

مطابق قوانین ایران وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات است و شورای نگهبان ضمن بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی و تایید نهایی صحت برگزاری انتخابات (به جز شوراهای شهر و روستا) باید با تاریخ برگزاری آن هم موافقت کند.

در انتخابات‌های گذشته، شورای نگهبان جمع گسترده‌ای از داوطلبان نامزدان طیف‌های مختلف سیاسی به خصوص اصلاح‌طلبان و منتقدان نظام را رد صلاحیت کرده است. در این انتخابات نیز شورای نگهبان نیز ده‌ها نماینده مجلس کنونی و برخی فعالان سیاسی و اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت کرده است.‌

دیگر جریان‌های مخالف جمهوری اسلامی می‌گویند هیچ شانسی ندارند تا از فیلتر شورای نگهبان بگذرند.

انتخابات مجلس یازدهم قرار است دوم اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

موضوعات مرتبط