در رسانه‌های آمریکا: آیا انهدام پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین را ورشکسته خواهد کرد؟

اوکراین حق نشر عکس Forbs
Image caption رئیس خطوط هوایی بین‌اللمی اوکراین گفته کارمندان این شرکت همچنان با شوک و یاس ناشی از این حادثه ربرو هستند

سانحه هدف قرار دادن "غیرعمدی" هواپیمای مسافربری اوکراین که به مرگ ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد مردم این کشور را مستاصل کرده است. آنها که طی چند ماه گذشته در کانون ماجرای استیضاح دونالد ترامپ قرار گرفته‌اند حالا یک بار دیگر ضمیمه سرتیتر اخبار بد جهان شده‌اند.

علاوه بر این مجله فوربز با انتشار گزارشی از خطر ورشکستگی خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین خبر داده که پیش از این سانحه هم برای بقاء در تقلا بود.

'کریسمس سیاه' اوکراین

کی‌‎یف، پایتخت اوکراین، شب قبل از سقوط پرواز ۷۵۲ را با چراغانی و جشن‌های کریسمس به صبح رسانده بود. هزاران مسیحی ارتدوکس و یونانی همچون میلیون‌ها نفر دیگر در کشورهای همسایه کریسمس را که برای این گروه از پیروان مسیحیت هر سال مصادف با یکی روزهای ششم یا هفتم ژانویه است جشن گرفتند.

اوکراینی‌ها که چند ماهی است رئیس جمهور جوان و جدید آنها، ولودیمیر زلنسکی، در میانه بلوای استیضاح دونالد ترامپ گیر افتاده هرگز تصور نمی‌کردند که صبح نخستین روز بعد از کریسمس را باید با یک خبر بد دیگر شروع کنند.

شان واکر، گزارشگر اروپای شرقی گاردین نوشته: "در اوکراین این تراژدی خیلی زود با شوک عمومی همراه شد چرا که برای مردم این کشور تداعی‌کننده دو فاجعه اخیر بود؛ در همان ثانیه اول همه به یاد سانحه انهدام پرواز ام‌اچ ۱۷ مالزی افتادند که پنج سال پیش در شرق اوکراین و با موشک ضدهوایی روسی هدف قرار گرفت و همه ۲۹۰ سرنشین آن کشته شدند. و دوم این که اوکراین باز هم علیرغم میل خود بازیگر یک تراژدی در صحنه بین‌المللی شده است."

"گویی ابرهای خاکستری بنا ندارند آسمان اوکراین را ترک کنند". این جمله را آلینا پولیواکوا از اندیشکده بروکینگز به گزارشگر گاردین گفته و ادامه داده: "اوکراین همین حالا هم در میانه یک جنگ با روسیه و همزمان نامش در کانون نزاع‌های سیاسی آمریکا و استیضاح دونالد ترامپ است."

پاولو کلیمکین، وزیرخارجه سابق اوکراین به شان واکر گفته سانحه انهدام پرواز ۷۵۲ برای اوکراین "یک فاجعه بود. حالا همه گمان می‌کنند که نام اوکراین مترادف با خبرهای بد و دردسر است. این دقیقا بر عکس آنی است که ما در تلاشیم به دست آوریم."

اخبار مرتبط

حق نشر عکس ABC

فوربس: سوگواری خاموش اوکراینی‌ها و دردسرهای خطوط هوایی این کشور

کاتیا گورشینسکایا در مجله فوربس از پیامدهای اقتصادی این سانحه برای اوکراین نوشته: "این فاجعه مرگبار نخستین سانحه هوایی خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین (یو.آی.ای) در ۲۷ سال گذشته بود. این شرکت در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ضرر کرده بود و مدیران آن در سال گذشته (۲۰۱۹) برای پیدا کردن راه‌های نجات از ورشکستگی تقلا می‌کردند و حالا این سانحه برای بویینگ ۷۳۷ این شرکت یک ضربه سهمگین دیگر است."

به نوشته فوربس این شرکت ۴۲ هواپیما دارد و در سال ۲۰۱۸ حدود ۸ میلیون مسافر را جابجا کرده بود؛ یعنی حدود ۴۰ درصد از بازار سفرهای هوایی در اوکراین که البته در سال گذشته میلادی با توجه به افزایش رقبای داخلی و بین‌المللی بخشی از این بازار را از دست داده بود.

کاتیا گورشینسکایا در گزارش دیگری که برای فوربس تهیه کرده از پیامدهای این سانحه برای کارمندان خطوط هوایی اوکراین (یو.آی.ای) نوشته و به نقل از مدیرعامل این شرکت، یوگنیف دیخنی، نوشته: "تردیدی نیست که کارمندان ما سوگوارند و همزمان در شوک فرو رفته‌اند. تیم بحران ما به طور ۲۴ ساعته در حال کمک به کارمندان است تا با این مصیبت کنار بیاییند."

یکی از اعضای خانواده یکی از خلبانان این شرکت به فوربس گفته: "کارمندان و خدمه پروازها همچنان در بهت و اندوه به سر می‌برند و گاه هم از دست مسافران بی‌احساس ناراحت می‌شوند که از آنها می‌پرسند: به سلامت می‌رسیم دیگه؟ مثل پرواز تهران نشه؟"

شبکه ای‌بی‌سی آمریکا هم در همین رابطه با چند اوکراینی گفتگو کرده و از آنها درباره پیامدهای این سانحه پرسیده است.

الکساندر پوتپنک، فروشنده خیابانی در یک بازار کریسمس به مو عباس، خبرنگار ای‌بی‌سی گفته: "قضیه سیاسی است و تا زمانی که سیاست‌مداران بین خودشان به راه حل برسند ما مردم جان خواهیم داد، چه در خط مقدم جنگ (در شرق اوکراین) و چه ناخواسته و در هوا مانند سانحه هواپیما در تهران."

اخبار مرتبط

حق نشر عکس ABC
Image caption تحلیل‌گر سیاسی اوکراین در نهایت از طریق آذربایجان به کشورش بازگشته است

تحلیل‌گر سیاسی اوکراینی چه طور از سانحه پرواز ۷۵۲ جان به در برد؟

در میانه اخبار بد برای اوکراین، ای‌بی‌سی به نقل از یوراس کارمانائو و خبرگزاری آسوشیتدپرس با یک تحلیل‌گر جوان اوکراینی گفتگو کرده که تنها ساعاتی قبل از پرواز ۷۵۲ و به قصد گشت و گذار در تهران بلیت برگشت خود را تغییر داده است؛ بلیتی که حالا برایش حتی از بلیت برنده جوایز میلیونی بخت آزمایی هم مهم‌تر است.

اندرو بوزارف به آسوشیتدپرس گفته او که یک تحلیل‌گر سیاسی و مشاور پارلمان اوکراین است به دعوت وزارت خارجه ایران و برای شرکت در یک اجلاس به تهران سفر کرده بود و قرار بود با پرواز ۷۵۲ به کشورش بازگردد.

"بعد که خبر سانحه را شنیدم نخستین چیزی که به نظرم رسید این بود که باید فورا به مادرم خبر بدهم که سالمم... بالاخره با هزار بدبختی و به زور وی‌پی‌ان توانستم در فیسبوک پستی بگذارم که خانواده‌ام از زنده بودن من باخبر شوند.

آقای بوزارف که در هنگام تشییع جنازه قاسم سلیمانی در ایران بوده به آسوشیتدپرس گفته: "این یک وحدت عظیم میان مردم بود. بسیاری تشنه انتقام بودند. اما وقتی خبر سانحه سقوط هواپیما منتشر شد کم‌کم نظر خیلی‌ها عوض شد... بسیاری از مردم به ویژه جوان‌ها دچار یک حس بی‌اعتمادی عمیق شده‌اند... این که چرا به آنها (از همان اول) علت را نگفته‌اند."

آقای بوزارف گفته توانسته دو روز بعد از سانحه و از طریق آذربایجان به کشورش بازگردد.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Washington Post
Image caption مقام‌های اوکراین می‌گویند قبل از آمریکا و کانادا از چگونگی وقوع سانحه خبر داشتند

اوکراین قبل از کانادا و آمریکا از هدف قرار گرفتن هواپیما 'مطلع بود'

دیوید استرن در واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های اوکراینی نوشته که آنها از همان ساعات نخست سانحه می‌دانستند که علت سقوط پرواز ۷۵۲ اصابت موشک یا شیی خارجی به ان بوده اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفته برای مجاب کردن تهران به همکاری نزدیک در جریان تحقیقات، نظر کارشناسان اوکراینی را علنی نکند.

اولکسی دانیلف، وزیر امنیت ملی و شورای دفاعی اوکراین به واشنگتن‌پست گفته پس از این که آمریکا و کانادا اعلام کردند که از نظر آنها هواپیما با موشک زمین به هوا هدف قرار گرفته، ولودیمیر زلنسکی از آنها خواست که شواهد خود را در اختیار کی‌یف قرار دهند اما رئیس جمهور اوکراین در یک تصمیم استراتژیک از اعلان نتیجه تحقیقات اولیه اوکراین امتناع کرد.

"ما قبل از آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها به این نتیجه رسیده بودیم."

آقای دانیلف به واشنگتن‌پست گفته ملاحظه دولت اوکراین از این جهت بوده که می‌خواسته کارشناسان این کشور فرصت یابند به تهران بروند و از نزدیک مدارک و بقایای مهم برای ارزیابی را به دست آورند و به همین علت کی‌یف از انتقاد تند علیه تهران خودداری کرد چرا که می‌خواست همکاری آنها را در جریان تحقیقات تضمین کند.

همکاری که ممکن است چند سال ادامه یابد. بررسی حقوقی همه زوایای این سانحه و تعیین میزان خسارت‌های مالی آن به چندین ماه زمان نیاز دارد. تا آن زمان کی‌یف و تهران احتمالا با هم مدارا خواهند کرد. این مدارا برای اوکراین از اهمیت بیشتری هم برخوردار است چرا که این کشور همین حالا هم در میانه خصومت آمریکا و روسیه و همچنین نزاع داخلی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا گیر افتاده و شاید تاب و تحمل بند‌بازی بروی آتش یک مخمصه دیگر را نداشته باشد.