معاون نظارت بیت‌ رهبری: نهادهای اقتصادی زیر نظر بیت وارد بازار سهام می‌شوند

محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر رهبر ایران

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر رهبر ایران

محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر رهبر ایران گفت که "در مذاکره با وزارت امور اقتصادی و دارایی، هماهنگ شده که شرکت‌های زیرمجموعه نهادهای وابسته به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران شرایط پذیرش در بورس پیدا کنند و این روند سرعت گیرد".

این مقام دفتر آیت‌الله خامنه‌ای که در "همایش هم‌اندیشی سالانه نهادهای ذیل دفتر رهبری" سخن می‌گفت، درباره مسئله نظارت بر این نهادها هم گفته مؤسسه "مفید راهبر" کار حسابرسی به مجموعه‌های اقتصادی زیرمجموعه دفتر رهبری را بر عهده دارد.

بسیاری از شرکت‌های زیر مجموعه نهادهای اقتصادی زیر نظر بیت آیت‌الله خامنه‌ای، هم اکنون درصد قابل توجهی از بازار سهام ایران را در اختیار دارند. یکی از شرایط ورود به بورس ارائه صورت‌های مالی این شرکت‌هاست. همزمان سازمان بورس نیز موظف است این اطلاعات را در اختیار عموم قرار دهد.

بخش عمده‌ای از شرکت‌ها، نهادها و بنیادهای اقتصادی تابع رهبر جمهوری اسلامی از پرداخت مالیات به دولت معاف هستند و نظارت بر عملکرد مالی آنها در انحصار دفتر آیت‌الله خامنه‌ای است. در سال‌های گذشته، مسئله نظارت بر نهادهای رهبری و پرداخت مالیات بارها مطرح شده بود.

حسابرسی بیت: 'سهم هشت دهم درصدی بیت از اقتصاد کشور'

آقای ایروانی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته "نهادهای زیرمجموعه دفتر رهبری کمتر از هشت دهم درصد در اقتصاد ملی نقش دارند".

برآوردهای دیگری نیز درباره نهادهای زیرمجموعه بیت رهبر ایران وجود دارد که سهم این نهادها از اقتصاد کشور را بسیار بیش از این رقم ارزیابی می‌کند.

شش سال پیش، خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی ارزش دارایی‌های ستاد اجرایی فرمان امام را با استناد به بیانیه‌های رسمی ستاد، آمار بورس اوراق بهادار تهران، وب سایت شرکت‌ها و اطلاعات خزانه داری آمریکا حدود ۹۵ میلیارد دلار تخمین زده بود و آن را یک "امپراتوری اقتصادی عظیم" توصیف کرد.

وال استریت ژورنال نیز در گزارشی اختصاصی، ارزش مالی بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان امام و آستان قدس رضوی را مجموعه ۲۰۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده بود.

آقای ایروانی که اکنون از چهره‌های نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای به شمار می‎آید، در دولت دوم میرحسین موسوی وزیر اقتصاد بود.

او پیش از انتصاب به عنوان معاون نظارت و حسابرسی دفتر رهبر ایران، از سال ۱۳۷۶ به مدت ۱۰ سال ریاست ستاد اجرایی فرمان امام را بر عهده داشت.

او که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هست در صحبت‌های امروزش گفته "کارهای ویژه‌ای با ابتکار نهادهای زیرمجموعه دفتر رهبری انجام می‌شود، از جمله در مورد تحریم و مقابله با تحریم‌ها نهادهای انقلابی کارهای عجیب و غریب انجام دادند که نمی‌توانیم آنها را بازگو کنیم".

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تیر ماه امسال با امضای یک فرمان اجرایی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و دفتر او را تحریم کرد.

باراک اوباما نیز در دور دوم ریاست جمهوری خود شماری از نهادهای زیر نظر رهبر ایران از جمله شرکت‌های مرتبط با "ستاد اجرایی فرمان امام" را تحریم کرد. این تحریم‌ها با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برداشته شد.