ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ دو معترض کشته شدند

اعتراض‌های اخیر در عراق، بزرگترین و خشونت‌بارترین اعتراض‌های این کشور در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود. از ماه اکتبر تاکنون، در پی این اعتراض‌ها، حدود ۴۶۰ تن کشته و بیش از ۲۵ هزار تن مجروح شده‌اند حق نشر عکس AFP
Image caption اعتراض‌های اخیر در عراق، بزرگترین و خشونت‌بارترین اعتراض‌های این کشور در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود و حدود ۴۶۰ تن کشته بر جا گذاشته است

در جریان اعتراضات ضد دولتی در بغداد دو معترض به دست پلیس عراق کشته شدند. پلیس در تلاش بود که تا با استفاده از گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی معترضان را متفرق کند.

رویترز گزارش داده که یکی از کشته‌شدگان پس از شلیک گاز اشک‌آور به سرش جان باخته است.

منابع پزشکی تأیید کرده‌اند که یک معترض دیگر هم که روز گذشته بر اثر شلیک گلوله زخمی شده بود در شهر بعقوبه عراق جانش را از دست داده است.

تظاهرات در شهر بعقوبه هم ۵۰ کشته بر جا گذاشته بود.

معترضان که اکثر آنان جوان هستند از ماه اکتبر گذشته با حضور در خیابان‌ها خواستار اصلاح ساختاری نظام سیاسی عراق شده‌اند.

با افزایش تنش میان ایران و آمریکا، این تظاهرات کم‌رنگ شده بود.

درگیری‌های جاری در دو روز گذشته شدت پیدا کرده است.

ناآرامی‌های عراق علاوه بر بغداد و بصره، شهرهای دیگری همچون کربلا و نجف از شهرهای مقدس شیعیان را نیز فرا گرفته است. از شهرهای دیوانیه، کوت ناصریه و عماره نیز گزارش‌هایی از ناآرامی دریافت شده است.

معترضان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام بر اساس اصلاح قانون انتخابات هستند. آنها همچنین می‌خواهند که نخست‌وزیر جدید انتخاب و جایگزین عادل عبدالمهدی شود. مخالفان دولت آقای عبدالمهدی خواهان رسیدگی به اتهام فساد مقامات هستند.

آقای عبدالمهدی حدود ۲ ماه پیش استعفا کرد. با این حال احزاب سیاسی تاکنون برای تعیین جایگزین وی ناکام مانده‌اند. بر این اساس، آقای عبدالمهدی به عنوان سرپرست، وظیفه اداره دولت را برعهده دارد. تظاهرکنندگان نسبت به اشخاصی که نامشان به عنوان جایگزین احتمالی مقام نخست وزیری مطرح است، واکنش نشان داده‌اند.

معترضان به دولت می‌گویند که دوشنبه هفته گذشته برای مقامات ضرب‌الاجل تعیین کرده بودند که اکنون پس از هفت روز، این مهلت به پایان رسیده است.

اعتراض‌های اخیر در عراق، بزرگترین و خشونت‌بارترین اعتراض‌های این کشور در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود. از ماه اکتبر تاکنون، در پی این اعتراض‌ها، حدود ۴۶۰ تن کشته و بیش از ۲۵ هزار تن مجروح شده‌اند.

موضوعات مرتبط