برایان هوک: جانشین سلیمانی هم ممکن است به سرنوشت او دچار شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption هوک در مورد "دنبال کردن راه سلیمانی" به جانشین او هشدار داده است

برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران در مورد فعالیت‌های آتی او هشدار داده است.

آقای هوک در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفته است که "اگر [اسماعیل] قاآنی [فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران] همان مسیر کشتن آمریکاییان را دنبال کند، به همان سرنوشت قاسم سلیمانی دچار خواهد شد."

پس از کشه شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در بغداد، سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی به فرماندهی این نیرو منصوب شد. او پس از انتصاب به این سمت گفت که همان رویه و برنامه قاسم سلیمانی را ادامه خواهد داد و افزود "هدف نهایی، بیرون راندن نیروهای آمریکایی از منطقه است."

Image caption در پی کشته شدن سلیمانی (راست) قاآنی به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد

در مصاحبه شرق الاوسط که در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس صورت گرفته، برایان هوک گفت: "هر حمله‌ای به آمریکاییان یا منافع آمریکا با واکنش قاطعانه ما مواجه خواهد شد."

وی گفت "این تهدید جدیدی نیست زیرا رئیس جمهوری همواره گفته است که او قاطعانه از منافع ایالات متحده حفاظت خواهد کرد" و افزود: "فکرمی‌کنم که رژیم ایران هم دیگر درک کرده است که نمی‌توانند به آمریکاییان حمله کنند و نتیجه آن را نبینند."

حق نشر عکس EPA
Image caption خودروهای حامل سلیمانی و همراهان در حمله پهپادهای آمریکایی منهدم شدند

روز ٣ ژانویه، سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی که از سوریه وارد عراق شده بود، در فاصله کوتاهی از فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادهای آمریکایی قرار گرفت و همراه با چند نفر دیگر از جمله یکی از فرماندهان ارشد شبه‌نظامیان موسوم به حشدالشعبی عراق در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد. مقامات آمریکایی تایید کردند که این حمله به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آن کشور صورت گرفته است.

این عملیات پس از تجمع و حمله به سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده بغداد به اجرا گذاشته شد. روز ٣١ ژانویه، گروهی از مردم همراه با شبه‌نظامیان تشکیلات حشدالشعبی مورد حمایت ایران در برابر ساختمان سفارت آمریکا تجمع و سپس به آن حمله کردند.

در پی این حمله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ایران را به انجام این حمله متهم کرد و گفت که "ایران بهایی سنگین برای این اقدام پرداخت خواهد کرد." وی افزود: "این یک هشدار نیست، بلکه تهدید است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکاییان در عراق به این محل آسیب رسید

نیروی قدس سپاه پاسداران واحد برون مرزی این تشکیلات است و قاسم سلیمانی حدود بیست سال فرماندهی این نیرو را در دست داشت. از جمله فعالیت‌های او حضور و همکاری با نیروهای دولتی در جنگ داخلی سوریه و سازماندهی تشکیلات موسوم به حشدالشعبی در عراق عنوان شده است.

آقای ترامپ در توجیه دستور کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، او را "تروریست" و مسئول قتل هزاران نفر در ایران، عراق و سوریه و نقاط دیگر جهان معرفی کرد و گفت که او در کارگذاری بمب کنار جاده‌ای هنگام حضور نظامیان آمریکایی در جنگ عراق دست داشته که به کشته و معلول شدن دهها نظامی آمریکا منجر شد.

رئیس جمهوری همچنین قاسم سلیمانی را مسئول سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در روز ٣١ دسامبر دانست و گفت که او مشغول برنامه‌ریزی برای حمله به مراکز دیپلماتیک آمریکا در نقاط دیگر بود.

کشته شدن قاسم سلیمانی ابراز اندوه و خشم مقامات حکومتی ایران را در پی داشت و برنامه‌های گسترده ای برای تشییع جنازه او در چند شهر ایران ترتیب داده شد. به تلافی کشتن فرمانده سابق نیروی قدس، سپاه پاسداران چند فروند موشک به یک پایگاه مورد استفاده نظامیان در عراق شلیک کرد که خساراتی را به این پایگاه وارد آورد.

خبرهای بیشتر در تلگرام بی‌بی‌سی