حمایت دولت از "سهمیه‌بندی طلاق" در ایران

شهناز سجادی حق نشر عکس Etemaadonline

یک روز پس از اعلام "اعمال محدودیت ثبت طلاق" در ایران توسط رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز از این طرح حمایت کرده و آن را "امری به جا و مدبرانه" خوانده است.

خانم سجادی به خبرگزاری ایسنا گفته که عملیاتی شدن این روش می‌تواند "در جهت نفی رانت و انحصار برخی دفاتر و کسادی دیگر دفاتر باشد".

وی در توضیح سخنانش گفته است که "برخی از دفاتر ثبت طلاق به لحاظ داشتن ارتباط، با هدایت زوجین دارای حکم طلاق به دفاتر مذکور به مشتریان بیشتری خدمات ثبت احکام طلاق ارائه می‌کنند یا در اطراف محاکم خانواده مبادرت به گشایش دفاتر می کنند و زوجین زمانی که از دادگاه خارج می‌شوند برای سهولت کار خود به این گونه دفاتر مراجعه و خدمات دریافت می کنند؛ با این انحصار، در نتیجه بیشتر دفاتر ثبت طلاق دچار کسادی کار می‌شوند و تعدادی انگشت شماری در این حرفه رشد می‌کنند".

این مقام ارشد دولتی نتیجه گرفته که "به این ترتیب رقابتی در ارائه خدمات قانونی در اسرع وقت و صادقانه به مراجعین نمی تواند به وجود آید" و ادامه وضعیت موجود را به ایجاد "مافیا" تشبیه کرده که "خود نیز انواع فساد" به دنبال دارد.

خانم سجادی همچنین از "اقدام مدبرانه قوه قضاییه و کانون سردفتران طلاق و ازدواج" تشکر کرده و آن را بیانگر توجه به "امر اشتغال و توزیع عادلانه خدمات و دستمزد" خوانده است.

برخلاف صحبت‌های این مقام ارشد دولتی، روز گذشته کانون سردفتران ازدواج و طلاق در بیانیه ای اعلام کرد که اجرای طرح جدید "به منظور اجرای منویات آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در کاهش علل و عوامل طلاق و اجرای عدالت" صورت گرفته است.

صبح دیروز علی مظفری، رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در ایران "از اعمال محدودیت ثبت طلاق" در دفاتر ثبت طلاق سراسر کشور خبر داد.

براساس لیست منتشر شده هر دفترخانه در هر استان در سال مجاز به ثبت تعداد محدودی طلاق است.

در لیست زیر که توسط رسانه‌های ایران منتشر شده به تفکیک می‌توان تعداد مجاز ثبت طلاق برای هر دفترخانه رسمی براساس استانی را مشاهده کرد.

جدول محدودیت ثبت طلاق برای هر دفترخانه رسمی

استانسقف طلاق
اردبیل۱۹۲
اصفهان۱۶۴
البرز۲۳۰
ایلام۱۹۱
آذربایجان شرقی۱۶۰
آذربایجان غربی۱۷۳
بوشهر۱۷۲
تهران۱۸۲
چهارمحال بختیاری۹۸
خراسان رضوی۲۷۳
خراسان جنوبی۱۸۰
خراسان شمالی۲۱۵
خوزستان۲۵۳
زنجان۱۴۹
سمنان۲۱۱
سیستان و بلوچستان۱۱۱
فارس۱۹۹
قزوین۱۶۲
قم۱۸۶
کردستان۱۵۸
کرمان۲۷۸
کرمانشاه۳۱۵
کهگیلویه و بویراحمد۹۵
گلستان۲۰۳
گیلان۱۷۸
لرستان۱۹۴
مازندران۲۵۶
مرکزی۲۴۵
هرمزگان۱۷۹
همدان۱۷۹
یزد۱۳۸
منبع: ایسنا

آقای مظفری اعمال این سیاست را در راستای "اجرای سیاست‌های قوه قضاییه در مبارزه با فساد" خوانده که "به تقاضای کانون سردفتران ازدواج و طلاق و موافقت سازمان ثبت با بخشنامه ریاست قوه قضاییه" صورت خواهد پذیرفت.

براساس آمار رسمی در ایران از ابتدای سال ۱۳۹۷ خورشیدی تا تیرماه سال ۱۳۹۸ تعداد طلاق ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ بوده است.

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران میانگین سن مردان ۳۶.۹ و میانگین سن زنان ۳۲.۱ در هنگام طلاق را اعلام کرده بود.

در سال ۹۶ خورشیدی نیز سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که تعداد طلاق‌ها به حدود ۱۷۵ هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.