وزارت بهداشت ایران: آماده مقابله با ویروس کرونا هستیم

فرودگاه امام خمینی تهران حق نشر عکس yjcagency
Image caption نحوه کنترل مسافران ورودی از کشور چین در فرودگاه امام خمینی تهران انتقادات فراوانی را برانگیخت

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و درمان ایران، می‌گوید که این وزارتخانه اقدام به ابلاغ "دستورالعمل مقابله (تشخیص و درمان) با ویروس کرونا در کشور" کرده و در مرزهای ورودی کشور "تیم مراقبت مرزی برای غربالگری مسافران چین" مستقر شده و اقدامات لازم برای مقابله با این ویروس در صورت مشاهده، تمهید شده است."

آقای رئیسی به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است که این اقدام "آخرین دستورالعمل تشخیص، درمان، مراقبت و ارجاع ویروس کرونای سازمان بهداشت جهانی است که در ایران بومی سازی و به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شده" است.

به گفته وی قرار است این دستورالعمل با همکاری سازمان نظام پزشکی، سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و هلال احمر و نیز سازمانهای دیگری مانند فرودگاهها و گمرک اجرا شود.

معاون وزیر بهداشت ایران ادعا کرد که "با توجه به تجربه‌ای که در کنترل بیماری های واگیر در مواقع خاص از جمله در زمان برگزاری مراسم حج" وجود دارد "توان پیشگیری با این نوع بیماری‌ها در کشور بالا است".

وی گفته که تمام مسافرانی که در فرودگاه امام خمینی "از چین به ایران می آیند و نیز مسافرانی که به صورت غیرمستقیم با پروازهای کشورهای دیگر به فرودگاه‌های کشور می آیند، کنترل می‌شوند و در صورتی که تب یا سایر علایم بیماری تنفسی داشته باشند، تحت معاینه و کنترل‌های بعدی قرار می گیرند".

روز گذشته تصویری از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ایران در رسانه‌ها منتشر شد که در آن دو نفر در حال کنترل میزان حرارت مسافران ورودی "از مقصد چین" به کشور هستند که این ویدیو با انتقادات زیادی در فضای مجازی در خصوص تجهیزات و عدم رعایت اصول اولیه ایمنی مانند لباس مخصوص را برانگیخت.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به این انتقادات گفت که "لباس ایمنی در فرودگاه هایی که شمار مبتلایان بالاست مورد استفاده قرار می گیرد، نه در جاییکه هنوز یک مورد ابتلا از یک بیماری گزارش نشده".

آقای جهانپور همچنین از ممنوعیت ورود مواد غذایی همراه مسافر از مبداء چین و کشورهای جنوب شرق آسیا به کشور خبر داد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت ایران با این حال گفته که "ممکن است فردی تب داشته باشد و تب‌بر خورده باشد و به همین علت علایم بیماری را نشان ندهد"، اما توضیح نداده که در چنین صورتی اگر کسی از مرزهای ورودی کشور وارد شود چه خواهد شد.

Image caption به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است

وی گفته است که همچنان در فصل آنفولانزا هستیم و در ایران نیز در هفته های اخیر دیده شده آنفلونزای نوع بی دیده شده اما "مواردی از آنفلوانزای نوع آ که خطرناک‌تر است و از اول مهر امسال در کشور شایع شد، هنوز هم دیده می شود" و "در سه هفته گذشته تعداد موارد مبتلا به آنفلوانزا به شدت کمتر شده و فقط ۵۳۷ فرد مبتلا به بیماری های تنفسی در این مدت به بیمارستان مراجعه کردند و در این مدت فقط یک نفر فوتی ناشی از آنفلوانز از در کشور داشتیم".

این مقام دولتی در خصوص تمهیدات آماده شده در صورت مشاهده این ویروس نیز گفته است: "کسانی که از چین به ایران می آیند در صورتی که علایم بیماری داشته باشند، اگر علایم بیماری آنها شدید باشد از فرودگاه با آمبولانس به بیمارستان ارجاع می شود و بعد از ۲۴ و ۴۸ ساعت از آنها آزمایش ویروس کرونا گرفته می شود اگر هر دو بار جواب آزمایش منفی بود بعد از آموزش و هشدارهای لازم اگر بیماری آنها بهبود پیدا کرده بود مرخص می شوند اما از آنها خواسته می شود در صورت تشدید علایم برای ادامه درمان مراجعه کنند".

با این حال رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز گفته که "تاکنون هیچ مورد مثبت و حتی مشکوک به ویروس کرونا در کشور نداشته‌ایم".

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ایران هم از ورود کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا تا چند روز آینده به کشور خبر داده است.

براساس آخرین آمار ویروس کرونا تاکنون جان حدود ۶۰ نفر را گرفته و شهرها زیادی در چین برای جلوگیری از انتشار آن در قرنطینه قرار گرفته است.

مواردی از ابتلا به این ویروس در اروپا، آمریکا و همچنین کشورهای آسیایی گزارش شده است. در استرالیا، ابتلای ۴ نفر تایید و گفته شده که همگی این افراد از سفر به استان ووهان چین بازگشته بودند.

شی جین‌‌پینگ، رئیس جمهور چین، پس از شرکت در یک نشست ویژه دولت در نخستین روز سال نو چینی، اخطار داده است که انتشار ویروس تازه کرونا درحال شتاب گرفتن است.

ارتش چین به کمک مبتلایان در استان هوبئی آمده است. اکثر این افراد از ساکنان استان هوبئی بودند. شهر ووهان در همین استان واقع است.

موضوعات مرتبط