انتقاد دولت از واگذاری صدور مجوز انحصاری 'صوت و تصویر فراگیر مجازی' به صدا و سیما

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی حق نشر عکس TASNIM
Image caption حسن روحانی و ابراهیم رئیسی

دفتر رئیس جمهوری ایران اعلام کرده است که بخشنامه‌ قوه قضائیه که در آن امتیاز انحصاری صدور مجوز تلویزیون‌ها و رادیوهای اینترنتی به صدا و سیما واگذار شده، در حدود اختیارات ابراهیم رئیسی نبوده است.

دفتر رئیس جمهوری ایران به نقل از حسن روحانی خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نوشت "احتراما؛ اینگونه امور مرتبط به شورای عالی فضای مجازی است".

بیست و هشتم دیماه امسال، قوه قضائیه در بخشنامه‌ای اعلام کرد "مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً بر عهده سازمان صدا و سیما است".

چند روز پیش هم محمود واعظی گفته بود "صدا و سیما توسط آن گروه محدود نباید جناحی اداره شود" و این سازمان "یک رسانه ملی و متعلق به کل نظام و کشور است".

دولت می‌گوید برخورد صدا و سیما در اخبار مربوط به قوه مجریه "جناحی" و "تبعیض‌آمیز" است.

انتقاد دولت از انحصار صدور مجوز "صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی" در حالی مطرح می‌شود که در چند سال گذشته بارها اختلاف بین سازمان صدا و سیما و دولت بالا گرفته است.

Image caption رئیس جمهوری و رئیس سازمان صدا و سیما

قوه قضائیه یکی از موارد اسناد خود در این بخشنامه را نامه در خواست علی لاریجانی رئیس وقت سازمان صدا و سیما در سال ۱۳۷۹ قرار داده که در آن او از شورای نگهبان درباره فعالیت شبکه‌های خصوصی رادیوئی و تلویزیونی نظر خواسته بود.

شورای نگهبان نیز در پاسخ به رئیس سابق سازمان صدا و سیما اعلام کرده بود "یکی از دلایل این اصل مطابق نص صریح اصل چهل و چهارم قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران رادیو و تلویزیون دولتی است و تأسیس و راه اندازی شبکه‌های خصوصی رادیوئی و تلویزیونی به هر نحو، مغایر این اصل می‌باشد".

آقای رئیسی مبنای دیگر بخشنامه خود را نیز "دستور: رهبر انقلاب درباره موارد "صورت و تصویر فراگیر" عنوان کرده است. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در این دستور نوشته "مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیری در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً بر عهده سازمان صداوسیماست".

در ایران به طور دقیق تعریف صوت و تصویر فراگیر روشن نشده است.

بر اساس ماده ۲ طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شده "صوت و تصویر فراگیر عبارت است از محتوای صوتی و تصویری که به صورت گسترده و یک سویه و بدون الزام به شناسایی مخاطب از طریق فرستنده‌های امواج رادیویی یا شکبه‎های کابلی ماهواره‌ای و اینترنتی توزیع می‌شود و یا قابلیت توزیع دارد و همچنین محتوای مربوطه زنده بوده و یا دارای جدول پخش زمانی است".

این طرح در صحن علنی مجلس هنوز به رای گذاشته نشده است.

در ایران راه اندازی شبکه‌های خصوصی رادیو و تلویزیون ممنوع است. اکنون این موضوع به فضای مجازی هم تعمیم یافته است.

در سال‌های گذشته شبکه‌های پخش خانگی، سرویس اشتراک ویدیو همانند آپارات در ایران گسترش یافته است.