جنجال اصولگرایان بر سر مصاحبه ظریف با اشپیگل؛ وزارت خارجه دفاع کرد

همزمان با انتشار بیانیه وزارت خارجه در بیرون ساختمان اصلی این وزارتخانه تجمع اعتراضی برگزار شد حق نشر عکس Tasnim
Image caption همزمان با انتشار بیانیه وزارت خارجه در بیرون ساختمان اصلی این وزارتخانه تجمع اعتراضی برگزار شد

دو روز پس از مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با نشریه آلمانی اشپیگل و بالاگرفتن انتقادها به او که امکان مذاکره با آمریکا را منتفی ندانسته بود، وزارت خارجه ایران بیانیه‌ای منتشر کرده و درباره آن مصاحبه توضیح داده است.

وزارت خارجه ایران در این بیانیه گفته "تاکید بر این که ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران نماید" امری است که باید "با قدرت پیگیری شود."

آقای ظریف در مصاحبه با اشپیگل و در پاسخ به سئوال این نشریه که پرسیده بود آیا مذاکره با آمریکا پس از ترور قاسم سلیمانی منتفی شده، گفته بود نه، هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد روش خود را تغییر دهند و واقعیت را بپذیرند... دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد؛ ما هنوز بر سر میز مذاکره هستیم".

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه دونالد ترامپ در توییتی نوشت که "وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات ‌متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود، نه، مرسی!".

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ظریف: درهای مذاکره با آمریکا بسته نیست

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود گفته آمریکا می‌خواهد تصویری "جنگ طلب" و "ضد مذاکره" از جمهوری اسلامی ایران به نمایش بگذارد و "نهایتا میز مذاکره غیرقانونی و تحمیلی را جایگزین برجام" کند و به همین دلیل نباید ایران را مخالف مذاکره در این چارچوب نشان داد.

وزارت خارجه ایران گفته "مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام - که دولت قانون‌ستیز آمریکا به‌دنبال آن است - ضرورت داشته و نباید به هیچ وجه این سنگر که از مشروعیت بین‌المللی برخوردار است، به دولت مستکبر و قانون گریز آمریکا وانهاده شود".

در این بیانیه تاکید شده که مذاکره با آمریکا در خارج از چارچوب برجام از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، "نفی و نهی شده" و همین "همواره ملاک عمل وزارت خارجه است."

وزارت خارجه گفته "ایجاد دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت".

حق نشر عکس Tasnim
Image caption معترضان در برابر ساختمان وزارت خارجه ایران پرچم های آمریکا را به آتش کشیدند

همزمان با انتشار بیانیه وزارت خارجه در بیرون ساختمان اصلی این وزارتخانه که محل دفتر وزیر است، شماری از منتقدان آقای ظریف و مخالفان مذاکره با آمریکا دست به تجمع اعتراضی زدند. تظاهر کنندگان پرچم‌های سرخ و پلاکاردهایی حاوی شعار "مرگ بر آمریکا" و عکس‌هایی از آیت‌الله خامنه‌ای و قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران در دست داشتند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه می‌گوید "دانشجویان، طلاب و مردم مشهد، قم و تبریز نیز قرار بود امروز در همین راستا تجمعاتی برگزار کنند".

چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم امروز (۲۷ ژانویه) در نطق‌هایی در صحن علنی به تندی از آقای ظریف انتقاد کرده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی گفته هنوز چهل روز از کشته شدن قاسم سلیمانی نمی‌گذرد، "اظهارنظرهای سخیف وزیر امور خارجه" همه مردم ایران به ویژه مردم کرمان را بسیار عصبانی و ناراحت کرده است. امیرحسین قاضی زاده هم با انتقادهایی تند از آقای ظریف گفته "بهتر نیست مجلس دهم برای حسن ختام ضمن برخورد شدید با وزیر امور خارجه از قوه قضائیه بخواهد اخراج ایشان از وزارت امور خارجه فراهم شود؟"

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم از آقای ظریف خواست که "با التماس مذاکره را گدایی نکند" و باعث نشود "حماسه‌های مردم در حمایت از انقلاب و رهبری بی‌خاصیت شود".

در برابر محمود صادقی که صلاحیت او برای نامزدی در انتخابات دور بعدی مجلس رد شده است، از آقای ظریف حمایت کرده و گفته "امروز دلواپسان مجلس همسو با رئیس جمهور آمریکا به ظریف تاختند".

ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای برجام همه تحریم‌های رفع شده را علیه جمهوری اسلامی برگردانده و می گوید به دنبال توافق جدیدی با ایران است. آیت الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را قویا رد کرده و ایران می‌گوید شرط چنین مذاکراتی بازگشت ایالات متحده به برجام است.