استاندار تهران: آمار کشته‌شدگان آبان ماه تهران را در جلسه بعد اعلام می‌کنم

استاندار تهران

منبع تصویر، Jamaran

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، امروز در یک نشست خبری گفت که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه امسال "قطعا خیلی کمتر از ۱۵۰۰ نفر" است و افزوده تعداد کشته‌شدگان "استان تهران" را در نشست بعدی اعلام می‌کند. آقای بند‌پی گفت که "قرار شده که تعداد کشته شده‌ها توسط پزشکی قانونی و دیگر نهاد‌ها اعلام شود".

سایت جماران نوشته است که استاندارد تهران در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه "چرا کسی زیر بار مسئولیت اعلام تعداد کشته شده‌های آبان نمی‌رود" گفته است: "قرار نیست که ما آن را اعلام کنیم بلکه قرار بوده دستگاهی که متولی این کار است آن را اعلام کند".

به گفته آقای بندپی "در جلسه شورای امنیت کشور قرار شد مرجعی که به لحاظ قانونی عهده‌دار این مساله است تعداد کشته شده‌ها را اعلام کند اما آنچه که مسلم است تعداد اصلی این مقداری که اعلام شده نیست".

استاندار تهران به خبرنگاران گفته است که "می‌توانم در جلسه آینده تعداد دقیق کشته شده‌های آبان ماه استان تهران را استعلام کرده و اعلام کنم".

پیشتر سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که شورای امنیت کشور می‌تواند شمار قربانیان را اعلام کند.

با گذشت حدود سه ماه از اعتراضات آبان ۹۸ مراجع حکومتی در ایران از اعلام تعداد کشته‌شدگان این حوادث امتناع کرده‌اند حاضر به اعلام رسمی تعداد جان‌باختگان نیستند.

اعتراض‌ها در ایران به افزایش قیمت بنزین تبدیل به یکی از بحران‌های بزرگ سال‌های اخیر حکومت ایران شد. این اعتراض‌ها در روز جمعه ۲۴ آبان و درپی افزایش قیمت و سهمیه بندی ناگهانی بنزین در ایران شروع شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دامنه اعتراض‌ها به سرعت گسترش یافت و در همان ساعات اول به خشونت کشیده شد.

دولت ایران دو روز پس از شروع حوادث، اینترنت را تقریبا به طور کامل در کشور برای حدود یک هفته قطع کرد.

در ۲۵ آذر و یک ماه پس از اعتراضات سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که دست کم ۳۰۴ کشته در این اعتراض‌ها کشته شدند که از جمله آنان ۱۲ کودک و نوجوان بوده‌اند. فیلیپ لوتر مدیر پژوهشهای غرب آسیا و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفته که "جهان نباید ساکت بنشیند."

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی در ۲ دی ۹۸ به نقل از منابع دولتی در ایران از کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان ماه و همچنین دستور رهبر ایران برای پایان دادن به اعتراض‌ها "به هر شکل ممکن" خبر داد.

رویترز نوشت که این آمار را سه مقام وزارت کشور ایران که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، در اختیار این خبرگزاری گذاشته‌اند.

بر اساس این گزارش دست کم ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همین طور تعدادی از نیروهای امنیتی و پلیس در میان کشته‌شدگان هستند.

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در توییتر نوشت: "گزارش رویترز درباره قتل عامی که به دستور خامنه ای روی داده نشان می دهد چرا جامعه بین المللی باید فورا مسببان قتل ۱۵۰۰ شهروند ایرانی را مجازات و این رژیم را منزوی کند."

او روز پنج دسامبر از احتمال کشته شدن بیش از هزار نفر در این اعتراضات خبر داده بود.

پس از آن خبرگزاری تسنیم به نقل از رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران آمار رویترز از کشته‌شدگان حوادث آبان را تکذیب و گزارش این خبرگزاری را "خبرسازی جعلی و بدون مدرک" خوانده است.

در ۱۲ دی ماه هم مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس ایران، گفت که مقام‌های مسئول به کمیسیون امنیت ملی اطلاع داده‌اند که در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۷۰ نفر کشته شده‌اند.