سقوط هواپیمای اوکراین؛ کانادا باز هم از ایران خواست جعبه‌های سیاه را به فرانسه بفرستد

هواپیمای اوکراینی حق نشر عکس EPA

کانادا باز هم از ایران خواسته تا جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را که با موشک سپاه پاسداران سرنگون شد، فورا برای بررسی اطلاعات آن به فرانسه بفرستد.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه کانادا روز گذشته منتشر کرد، آمده که فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا در صحبت با جواد ظریف همتای ایرانی خود در این مورد، و بر این مسئله تاکید کرده که تهران باید "هماهنگی‌های لازم را برای انتقال و تحلیل سریع اطلاعات جعبه‌های سیاه این هواپیما انجام دهد".

سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز سه شنبه (۴ فوریه-۱۵ بهمن) گفت که به همکاری با سایر کشورها در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ماه گذشته ادامه می‌دهد. دولت ایران جعبه سیاه را برای بررسی در خارج تحویل نداده است.

وزیر راه ایران هم گفته که سازمان هواپیمایی کشوری مسئول بررسی جعبه سیاه، شامل دستگاه ثبت اطلاعات پرواز و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان است.

این در حالی است مقام‌های اوکراین و کانادا برای تحویل جعبه سیاه به کشوری که امکان بازخوانی اطلاعات را دارد، تاکید دارند.

براساس این بیانیه، وزیرخارجه کانادا گفته که گزینه مطلوب‌تر این است که "ایران از تجهیزات پیشنهادی فرانسه و ظرفیت فنی آن برای این مقصود استفاده کند."

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا ماه گذشته گفت که جعبه‌های سیاه این هواپیما آسیب دیده و فرانسه یکی از چند کشوری است که توانایی بررسی اطلاعات این جعبه‌ها را دارد.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که وزیر خارجه کانادا مسئله پرداخت غرامت به خانواده‌های ۵۷ شهروند کانادا را که میان ۱۷۶ سرنشین این هواپیما بودند را مطرح کرده است.

سقوط هواپیمای اوکراین؛ کانادا خواستار دسترسی بیشتر به تحقیقات شد

سقوط هواپیما اوکراین؛ کارشناسان کانادایی: هنوز طرح مشخصی برای نحوه بررسی جعبه سیاه ارائه نشده

زلنسکی: غرامت پیشنهادی ایران کافی نیست

جاستین ترودو خواستار ارسال جعبه سیاه از ایران به فرانسه شد

پرواز ۷۵۲ اوکراین صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی (هشت ژانویه) دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در نزدیکی تهران سقوط کرد. ایران بعد از سه روز اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران "در اثر خطای انسانی" این هواپیما را هدف گرفته و سرنگون کرده است.

تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

سخنگوی وزارت راه ایران، در همان روز سقوط، شایعه اصابت موشک را با قاطعیت رد کرد و گفت اگر این طور بود "هواپیما در آسمان منفجر می‌شد." ساعاتی بعد خود وزیر هم "تروریستی بودن (حادثه)، انفجار یا تیراندازی به هواپیما" را نادرست خواند و گفت دلیل سقوط نقص فنی است.

۷۲ ساعت پس از سقوط، ایران اذعان کرد که هواپیما با موشک سپاه پاسداران ساقط شده است.