جنجال‌های جشنواره فیلم فجر؛ از ویدیوی مونتاژ شده ریحانه پارسا تا سانسور تلویزیون

حق نشر عکس Irna
Image caption ویدیویی مونتاژ شده از ریحانه پارسا در جلسه خبری فیلم "خوب، بد، جلف؛ ارتش سری" به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی، توجه گروهی از کاربران را به خود جلب کرد

جشنواره‌ فیلم فجر امسال که حتی پیش از آغاز با جنجال همراه بود، در اختتامیه هم با جنجال به پایان رسید. ‌

اتفاقات بحث برانگیز جشنواره فیلم فجر امسال بیشتر در مصاحبه‌های مطبوعاتی عوامل فیلم‌‌ها بودند؛ از انتقاد واکنش برانگیز شهاب حسینی از مسعود کیمیایی گرفته تا جنجال بر سر زبان ترکی فیلم "آتابای" و ویدیوی ریحانه پارسا جلوی دوربین خبرنگاران در نشست مطبوعاتی.

موج انصراف‌ها از جشنواره

از حدود یک ماه پیش، قبل از شروع جشنواره‌های فجر، گروهی از هنرمندان و داوران اعلام کردند که در واکنش به اعتراضات آبان ماه و برخورد خشونت آمیز حکومت با معترضان و همینطور سقوط هواپیما اوکراینی به وسیله موشک سپاه و پنهانکاری مسئولان، در این جشنواره‌ها شرکت نمی‌کنند. ‌

موج انصراف‌ها با واکنش تند حاکمیت روبه رو شد و بر اساس گزارش‌ها بسیاری از هنرمندان انصراف داده به ممنوع‌‌الکاری و ممنوع الخروجی تهدید شدند و به آنها گفته شد که باید به جشنواره برگردند. ‌

‌در مقابل، عده‌ای دیگر از هنرمندان با تحریم جشنواره مخالفت کردند؛ به دلایل مختلف و از جمله اینکه انصراف از جشنواره فرصت را از جوان‌ترها می‌گیرد و عرصه را برای هنرمندان حکومتی باز می‌کند، و نیز اینکه جشنواره می‌تواند جایی باشد که صدای مردم شنیده شود.

حق نشر عکس شبکه‌های مجازی
Image caption انتقاد شهاب حسینی، بازیگر، از مسعود کیمیایی، کارگردان پیشکسوت سینمای ایران در جلسه مطبوعاتی فیلم "شین" با واکنش‌های زیادی رو به رو شد

انتقاد شهاب حسینی از مسعود کیمیایی

تقابل شهاب حسینی، بازیگر و مسعود کیمیایی، کارگردان پیشکسوت سینمای ایران، در ادامه بحث‌ها درباره رفتن یا نرفتن به جشنواره فیلم فجر بود.‌

در همین ارتباط، به طور مشخص انتقاد شهاب حسینی از مسعود کیمیایی در جلسه مطبوعاتی فیلم "شین" با واکنش‌های زیادی رو به رو شد.

آقای حسینی در این جلسه گفت: "من نمی‌توانم ساکت بنشینم که استاد پیشکسوت سینما، که سال‌هاست روند کاریش پیش چشم تماشاگر مشخص است، و هر ساله تماشاگر برخورد ناراحت‌کننده‌ای با فیلم‌های ایشان دارد، می‌آید و امسال هم فیلمی را می‌سازد که مطمئن است برخورد بدی با فیلمش اتفاق می‌افتد و بنابراین می‌آید و آن روغن ریخته را اصطلاحا نذر امامزاده می‌کند و سنگ‌بنایی را می‌گذارد که نتیجه‌اش جز نفاق و تفرقه و نفرت‌پراکنی چیز دیگری نیست. بقیه را در یک آمپاس اخلاقی قرار می‌دهد. کسانی که با یک دنیا عشق و امید و آرزو آمده‌اند فیلمی را ساخته‌اند که قرار است با آن آینده خودشان و سرزمین‌شان را رقم بزنند. این بی‌انصافی است که آدم این قدر خودخواه باشد که طوری حرف بزند که ملاحظه‌ هیچ کس دیگری را در آن نکند."

کانون کارگردانان سینمای ایران" در بیانیه‌ای انتقادات آقای حسینی به مسعود کیمیایی را "بی‌حرمتی و اتهام و اظهارات ناشایست" نسبت به "فیلمساز برجسته موج نو سینمای ایران" دانست و این اظهارات را محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس khabaronline
Image caption در جریان پرسش و پاسخ خبرنگاران با عوامل فیلم آتابای میان یک خبرنگار و هادی حجازی فر، نویسنده و بازیگر فیلم بر سر زبان ترکی درگیری لفظی ایجاد شد

درگیری لفظی بر سر زبان ترکی فیلم 'آتابای'

در هفتمین روز از جشنواره فیلم فجر، نشست خبری فیلم "آتابای" به کارگردانی نیکی کریمی برگزار شد.

در جریان پرسش و پاسخ خبرنگاران با عوامل، فیلم میان یک خبرنگار و هادی حجازی فر، نویسنده و بازیگر فیلم بر سر زبان ترکی درگیری لفظی ایجاد شد.

خبرنگار منتقد پرسید: "زبان رسمی مملکت پارسی است. این چه وضع فیلمسازی در ایران است که فیلم ایرانی را باید با زیرنویس فارسی ببینیم؟"

نیکی کریمی در پاسخ گفت: "اتفاقا ما درباره زبان‌ها و اقلیم‌های دیگر بسیار کم ‌کاری کرده‌ایم."

هادی حجازی خبرنگار را به داشتن "نگاه و افکار فاشیستی" متهم کرد و گفت: "همین نگاه شما موجب به وجود آمدن افکار جدایی‌طلبانه می‌شود."

محمود گبرلو که مجری این نشست بود پس از چندین بار تلاش برای قطع سخنان آقای حجازی از او خواست میکروفون خود را خاموش کند.

مرگ بر آمریکا گویی داریوش ارجمند

در نشست مطبوعاتی فیلم "روز بلوا" به کارگردانی بهروز شعیبی، داریوش ارجمند، بازیگر، گفت: " شهادت سردار سلیمانی را تسلیت می‌گویم و مرگ بر آمریکا می‌گویم، به دلیل اینکه یک رئیس جمهور حمال دستور قتل یک بزرگمرد ایرانی را می دهد."

خداحافظی فرامرز قریبیان

در نشست خبری فیلم "خروج" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، فرامز قریبیان گفت به دلیل نارضایتی‌اش از مسئولان سینمایی با سینمای ایران خداحافظی می‌کند. او به خارج شدن فیلم "خروج" از بخش "آرای مردمی" اعتراض کرد و به تجربه‌اش در هیات داوران جشنواره فیلم فجر چند سال پیش و اتفاقی که برای فیلم "عصبانی نیستم" افتاد اشاره کرد.

آقای قریبیان گفت: "چند سال قبل زمان فیلم 'عصبانی نیستم ' که قرار بود به نوید محمدزاده جایزه بدهند، جزو داوران جشنواره بودم و کسی بودم که همان سال این قضیه را علنی کردم…. آن روزها آقای رضاداد دبیر بود. می‌دیدم همه پچ‌پچ می‌کنند که اگر فیلم 'عصبانی نیستم ' را تحویل بگیریم، مجلس گفته که جشنواره را به هم می‌ریزد. می‌شنیدم که می‌خواهند رای را عوض کنند. بعد هم در سالی دیگر پسرم فیلم داشت و من تهیه‌کننده فیلمش بودم. اما برخوردهای دیگری دیدم. به همین دلیل من ترجیح می‌دهم با این شرایط دیگر در سینما نباشم."

ریحانه پارسا جلوی دوربین خبرنگاران

ریحانه پارسا بازیگری است که با بازی در سریال "پدر" معروف شد و تصاویر او همواره در فضای مجازی دست به دست می‌شد.

بعد از جلسه خبری فیلم "خوب، بد، جلف؛ ارتش سری" به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی، ویدیویی مونتاژ شده از ریحانه پارسا منتشر شد که توجه گروهی از کاربران را به خود جلب کرد. عده‌های از کاربران حرکات او را شیوه‌ای فرصت‌طلبانه برای جلب توجه توصیف کردند. اما گروه دیگر از کاربران از او دفاع کردند و شیوه مونتاژ این ویدیو و بحث‌های ایجاد شده درباره رفتار ریحانه پارسا را نوعی رویکرد جنسیتی به حساب آوردند.

حق نشر عکس Irna
Image caption شبکه نمایش صدا و سیمای ایران که مراسم اختتامیه را به طور زنده پوشش می داد، صحبت‌های فرشته طائرپور را پخش نکرد

سانسور بخش‌هایی از پخش مستقیم مراسم اختتامیه

شبکه نمایش صدا و سیمای ایران که مراسم اختتامیه را به طور زنده پوشش می داد، صحبت‌های فرشته طائرپور را پخش نکرد.

خانم طائرپور،‌ از داوران بخش مسابقه فیلم های کوتاه، مستند و نگاه نو که برای معرفی برگزیده این بخش‌ها به روی صحنه رفته بود گفت: "سلام‌ می‌کنم به آنهایی که نیامدند ولی ما باور داریم هرجا هستند دلشان برای سینما می‌تپد. باید به حالمان این روزهایمان درباره وقایع رخ داده در کشور اشاره کنم. ایستادن ما روی این سن و بودن شما و فیلمسازان از سر بی اعتنایی به وضعیت تلخ کشورمان نیست. نسل جوان فیلمسازانی که از راه می‌رسد با هنرهای شایسته‌ای که دارند امید بخش آینده روشن برای سرزمین ما هستند. ما یاد گرفتیم حتی اگر دل خونین داریم با لب خندان به سینما بیاییم."

همچنین، صحبت‌های امیر آقایی در پخش زنده قطع شد. او هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم شنای پروانه گفت: "چندی پیش خانمی از رسانه ملی اظهار کرد اگر کسی ناراضی است از ایران برود! رفتن را باید به کسی خطاب کنند که آمده باشد. ما که نیامدیم، ما بودیم و ریشه در خاک سرزمینمان داریم."

سخنان محمد شکیبانیا تهیه کننده فیلم مستند "جایی برای فرشته ها نیست" نیز در پخش زنده قطع شد.

او با اشاره به وقایع اخیر در ایران گفت: "پرسش‌های زیادی بی پاسخ هستند و اینها دست از سر ما برنمی‌دارند. خیلی از کسانی که آمده‌اند و خیلی از کسانی که نیامده‌اند برای همدردی با سوگواران حوادث اخیر است. این سوگواری غیرعادی‌ترین سوگواری جهان است و امیدوارم به پاسخ این پرسش‌ها برسیم."

غیبت عوامل فیلم 'روز صفر '

سعید ملکان، کارگردان و تهیه کننده فیلم "روز صفر" که یکی از دو فیلمی بود که بیشترین جوایز را از آن خود کرد، و سایر عوامل این فیلم در مراسم حضور نداشتند.

آنها در بیانیه‌ای علت غیبت خود را چنین توضیح دادند:‌ "ترجیح دادیم در مراسم اختتامیه شرکت نکنیم تا برای آیندگان جوابی داشته باشیم که ما شریک این بی‌فرهنگی‌ها و ترویج رویه‌ها غلط نیستیم. سینما و مردم تحریم شدنی نیستند."