مرزبانی آمریکا 'کمی زیاده‌روی' در برخورد با ایرانی‌تبارها را پذیرفت

مارک مورگان حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک مورگان گفته که سوال و جواب های طولانی با ایرانی تبارها فقط در مرز ایالت واشنگتن روی داده است

سرپرست اداره گمرکات و مرزبانی آمریکا، در اقدامی کم‌سابقه، پذیرفته آنچه که در مرز این کشور با کانادا روی داده "کمی زیاده‌روی" برای اجرای دستورات بوده است.

مارک مورگان، گفته که این اتفاق منحصر به گذرگاه‌های مرزی در ایالت واشنگتن در شمال غرب آمریکا است و اشکالات برطرف شده است. اما اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا، می‌گوید که این اظهارات کافی نیست.

بعد از آنکه آمریکا، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه‌ پاسداران انقلاب اسلامی را کشت، گروه زیادی از ایرانی‌تبارها هنگام ورود به آمریکا از گذرگاه‌های مرزی در ایالت واشنگتن ساعت‌ها معطل نگه داشته شدند. در میان این افراد کسانی بودند که تابعیت آمریکا را دارند و گروهی هم بودند که اقامت دائمی آمریکا را داشتند.

هینا شمسی، مدیر پروژه امنیت ملی اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که با صحبت از این موضوع، اداره مرزبانی آمریکا به مردم نشانی اشتباه می‌دهد.

خانم شمسی می‌گوید که صحبت‌های آقای مورگان، نادیده گرفتن آن چیزی است که ایرانی آمریکایی‌ها در مرزهای کشور تجربه می‌کنند. او می‌گوید که این حوادث منحصر به مرز واشنگتن نبوده و در این سال‌ها از بخش‌های دیگر کشور هم گزارش‌های این‌چنینی به دست آنها رسیده است. اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا این اتفاق‌ها را در امتداد دستور رئیس جمهوری آمریکا برای ممنوعیت سفر شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان به آمریکا می‌داند.

قوانین آمریکا از جمله قانون اساسی این کشور، تبعیض نژادی، مذهبی و غیره را ممنوع کرده است. خانم شمسی می‌گوید که قوانین دیگر در کشور نمی‌تواند خلاف این اصول کلی باشد و طبیعتا قوانین حاکم بر گذرگاه‌های مرزی هم از این اصل مستثنی نیست.

پیشتر متن دستورالعمل مدیریت اداره مرزبانی در ایالت واشنگتن به مامورانش به رسانه‌ها درز داده شده بود که در آن جزییات جالب توجهی آمده است. از جمله اینکه اگر کسی گفت بهایی است، سوال‌های دیگری از او بپرسید تا مشخص شود که دروغ نمی‌گویند.

علی رهنما، مشاور حقوقی انجمن امور عمومی ایرانی - آمریکایی‌ها (پایا)، می‌گوید که ماموران مرزبانی حتی کسانی را که هیچ‌گاه به ایران نرفته بودند، صرفا به دلیل آنکه والدینشان از آن کشور بودند ساعت‌ها نگه داشته بودند. به گفته او حتی از کسانی خواسته شده بود تا سوییچ اتومبیل‌هایشان را در اختیار ماموران بگذارند تا اتومبیل‌های آنها را بگردند.

او گفت که در بعضی موارد حتی اعضای خانواده را از هم جدا کرده‌اند و درباره پدر و مادرها از فرزندان سوال پرسیده‌اند.

آقای رهنما می‌گوید که پیشتر پایا با مقام‌های اداره گمرکات و مرزبانی آمریکا دیدار داشته و در آنجا سعی کرده‌اند این به جواب این سوال برسند که در نهایت "حد و حدود این سوال‌ها چیست؟ ماموران تا کجا اجازه تحقیق و تفحص دارند؟" پاسخی که یکی از مقام‌های حاضر در جلسه به آنها داده این است: "حدی وجود ندارد و فرد با فرد دیگر فرق دارد."

هرچند سرپرست موقت اداره مرزبانی آمریکا گفته که این اتفاق محدود به ایالت واشنگتن بوده اما نهادهای حقوق بشری در حال بررسی این موضوع هستند که از طرف دولت مرکزی چه دستوری آمده است.

خانم شمسی می‌گوید که اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا از دولت شکایت کرده تا از وجود دستورالعمل‌های سری و محتویات آن آگاه شود.