روحانی: زن و مرد باید در قانون‌گذاری و اجرا مساوی باشند

روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption رئیس جمهور ایران در جمع زنان 'مدیر و فرهیخته' صحبت ‌کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی به مناسبت روز زن در ایران خواهان "تصحیح" نگاه به زنان و تساوی حقوق آنان با مردان شده است.

آقای روحانی گفته است: "به زبان می‌گوییم زن و مرد مساوی هستند، هر دو انسانند و دارای کمالات هستند. اما این گفتن کافی نیست. در مقام عمل، قانون‌گذاری و اجرا باید این حقیقت را ببینیم."

او گفته باید به زنان "فرصت برابر" با مردان داد.

زنان در ایران در مواردی چون حقوق خانواده، ارث و قوانین کیفری حقوق برابر با مردان ندارند و همچنین موظف هستند که با حجاب در مکان‌های عمومی حاضر شوند.

در دو دهه اخیر فعالیت‌های گسترده‌ای برای مبارزه با تبعیض علیه زنان در ایران به راه افتاده است و مقام‌های قضایی و امنیتی در واکنش به آن ده‌ها نفر از فعالان جنبش زنان ایران را به زندان انداخته‌اند.

حسن روحانی با اشاره به اشتغال زنان در بخش بهداشت و آموزش از محدودیت‌های موجود برای حضور بیشتر زنان در نقش‌های مدیریتی و ارشد انتقاد کرده است.

رئیس جمهور ایران به مناسبت تولد دختر پیامبر اسلام که در تقویم رسمی ایران روز زن و مادر است در جمع زنان "مدیر و فرهیخته" صحبت می‌کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
روحانی: دست مرا برای انتخاب وزیر زن باز بگذارید

آقای روحانی گفته: "در دولت اگر ما یک جمع ۲۰، ۳۰ نفر هستیم اگر خانم‌ها باشند - غیر از معاونین رئیس جمهور که دست رئیس جمهور باز است و می‌تواند معاون خانم بگذارد - آن طرف هم دست را باز بگذارید، برای وزیر هم دست رئیس جمهور را باز بگذارید. چه اشکال دارد. اگر ما قبول داریم واقعاً تعارف نمی‌کنیم و به زبان نمی‌گوییم که زنان در کنار مردان هستند."

او از از "تفکر قدیمی، غلط و نادرست" درباره زنان انتقاد کرد و گفت: "می گفتند اصلا همیشه مردها را زنها منحرف می کنند، می گفتند آدم را هم در بهشت خانمش یعنی حوا منحرف کرد. این را که ما اصلا قبول نداریم، یعنی اگر هم در بعضی از تواریخ یا کتب آمده باشد، در قرآن و معیار قرآنی ما این را قبول نداریم."

آقای روحانی در شش سالی که رئیس جمهور بوده مواضع مشابهی در حمایت از برابری حقوق زنان با مردان گرفته، اما مورد انتقاد بوده که گام عملی چندانی در این زمینه برنداشته است.

او در حالی از برابری زنان و مردان گفته که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، معتقد است "زنان و مردان برابر نیستند و این امری غربی و غلط است."