یادداشت کاخ سفید: عملیات علیه سلیمانی در واکنش به حملات گذشته بود

قاسم سلیمانی حق نشر عکس IRNA
Image caption قاسم سلیمانی در حمله پهباد آمریکایی کشته شد

کاخ سفید در یادداشتی دو صفحه ای برای مجلس نمایندگان کنگره، دلایل هدف گرفتن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را توضیح داده است، با این حال در این یادداشت به "حمله قریب الوقوعی" که قبلا برای توجیه آن عملیات ارائه شده بود اشاره ای نشده است.

دولت آمریکا، طبق الزامات قانونی، توضیحی غیرمحرمانه درباره حمله روز سوم ژانویه (دوم ژانویه به وقت واشنگتن) به کاروان حامل قاسم سلیمانی در کنار فرودگاه بغداد را به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ارسال کرد.

این یادداشت که روز جمعه ارسال و از سوی این کمیته علنی شد می گوید که عملیات علیه سرلشکر سلیمانی "برای حفاظت از خدمه ایالات متحده، منصرف کردن ایران از حملات بیشتر یا حمایت از حملات بیشتر، کاستن از توانایی ایران و شبه نظامیان مورد حمایت نیروی قدس برای انجام حمله، و پایان دادن به تشدید استراتژیک حملات" از سوی ایران انجام شد.

در این یادداشت آمده است: "هرچند تهدید حملات بیشتر وجود داشت، اما یک رشته حملاتی که قبل از عملیات دوم ژانویه انجام شده بود، توسل به حق بنیادی دفاع از خود را به اندازه کافی توجیه می کرد."

این یادداشت می گوید: "رئیس جمهور دستور این اقدام را در واکنش به یک رشته حملات فزاینده در ماه های قبل توسط ایران و شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی و منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس صادر کرد."

این نامه می گوید که رئیس جمهور براساس قانون اساسی اجازه این کار را داشت و به علاوه مجوز استفاده از نیروی نظامی که کنگره در سال ۲۰۰۲ برای جنگ عراق تصویب کرد هم در این مورد صدق می کرد.

آن حمله باعث خشم دمکرات ها و برخی جمهوری خواهان شد که گفتند خطر تشدید تنش با ایران را بیش از پیش افزایش می دهد. ایران روز هشتم ژانویه موشک هایی به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرد که آمریکا می گوید موج انفجار آنها باعث آسیب مغزی در بیش از صد سرباز شده است.

الیوت انگل نماینده دمکرات از نیویورک و رئیس کمیته روابط خارجی در بیانیه ای گفت: "گزارش رسمی دولت کاملا متناقض با ادعای کذب رئیس جمهور است دایر بر اینکه آن عملیات برای جلوگیری از یک حمله قریب الوقوع به خدمه و سفارتخانه های ایالات متحده انجام شد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از خودروهای مورد حمله قرار گرفته در فرودگاه بغداد

او افزود: "توضیحات دولت در این گزارش اشاره ای به هیچ تهدید قریب الوقوعی نمی کند و نشان می دهد که توجیه ارائه شده از سوی رئیس جمهور به مردم آمریکا کذب بود، به همین سادگی."

آقای انگل اضافه کرد این توضیحات "ظاهرفریب" کافی نیست و آنها منتظرند مایک پومپئو وزیر خارجه روز ۲۸ فوریه در نشستی علنی به سوالات اعضای کنگره در این باره پاسخ دهد.

مقام های دولت بعد از عملیات سوم ژانویه در عراق دلایل مختلف و متفاوتی را برای انجام آن ذکر کرده بودند.

رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه این کشور ابتدا گفتند که هدف پیشگیری از یک تهدید فوری و قریب الوقوع علیه افراد و سفارتخانه آمریکا بود.

آقای پومپئو از جمله به شبکه سی ان ان گفت که قاسم سلیمانی فعالانه برای یک "اقدام بزرگ" که "جان ده ها یا شاید صدها آمریکایی در منطقه را به خطر می انداخت" برنامه ریزی می کرد.

یک هفته بعد از حمله آقای ترامپ حتی گفت که این تهدید شامل هدف گرفتن چهار سفارتخانه آمریکا می شد اما مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا بعد از آن به شبکه سی بی اس گفت گزارشی دایر بر احتمال حمله به چهار سفارتخانه را ندیده است.

یادداشت دولت به کنگره یک روز بعد از آن ارسال شد که سنای آمریکا قطعنامه ای را برای مهار اختیارات آقای ترامپ در زمینه ورود به جنگ با ایران تصویب کرد.

انتظار می رود بعد از تصویب نمونه مشابه این قطعنامه در مجلس نمایندگان، مصوبه برای آقای ترامپ فرستاده شود اما مشاوران او گفته اند که رئیس جمهور آن را وتو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: