هلال احمر ایران می‌گوید با ۴۰۰ قلم کمبود دارو مواجه است

دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران گفته داروخانه‌های هلال احمر از کمبود دارو در کشور متاثر هستند

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران گفته داروخانه‌های هلال احمر از کمبود دارو در کشور متاثر هستند

دکتر محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران از کمبود ۴۰۰ قلم دارو در این کشور خبر داده است.

دکتر پیروی به خبرگزاری ایسنا گفته "به دلیل تحریم‌ها، نقل و انتقال‌های مالی دشوار شده است. میزان تخصیص ارز دولتی کاهش یافته است و فرآیندهای انتقال ارز، ترخیص از گمرک هم با مشکلاتی همراه است. از طرفی هم شرکت‌های اروپایی علاقه‌ای برای همکاری مستقیم با شرکت‌های ایرانی را ندارند".

در ارتباط با کمبود دارویی در ایران، دبیرکل جمعیت هلال احمر گفته "داروخانه‌های هلال احمر از این کمبود متاثر هستند".

مقام های جمهوری اسلامی ایران درباره وضعیت دارویی کشور اظهارات ضد و نقیضی دارند.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران اخیرا گفته که جمهوری اسلامی در زمینه تولید به خودکفایی نزدیک شده و "مشکلی برای تامین داروی بیماران خاص و سایر بیماران در کشور وجود ندارد".

به تازگی سوئیس یک کانال تجاری مخصوص ارسال دارو و غذا به ایران تاسیس کرد که در اولین معامله آزمایشی داروهای درمان سرطان و داروهای ضروری برای جراحی پیوند اعضا به ایران فرستاد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران راه اندازی این کانال را کم ارزش خواند و عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه گفت که دارو و غذا از اساس تحریم نبوده که به تاسیس چنین کانالی احتیاج باشد. آقای موسوی به فاصله کوتاهی اظهارات خود را تغییر داد و گفت هرچند دارو و غذا تحریم نیست اما به دلیل تحریم های بانکی و مالی تبادل در این زمینه با مشکل رو به رو بوده است.

گزارش ها و تصاویری که از مقابل داروخانه های هلال احمر در ایران منتشر می شود، به طور پیوسته شهروندانی را نشان می دهد که در صف های طولانی برای گرفتن دارو مستاصل به نظر می رسند.

هرچند دارو و غذا از تحریم های ایالات متحده معاف است اما به دلیل گسترش فساد مالی در ایران، ارزهای دولتی تخصیص داده شده به دارو در موارد متعدد خرج هزینه های دیگر از جمله واردات لوازم خانگی و کالاهایی همچون کاغذ سیگار و کابل برق شده است.

ایالات متحده می گوید مقام های جمهوری اسلامی ایران بودجه دارو را جای دیگر هزینه می‌کند و کمبود دارو در این کشور نتیجه تحریم‌های آمریکا نیست. دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق اتمی برجام همه تحریم های رفع شده را مجددا برقرار کرده و تحریم های تازه تری هم علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته است.

وزیر بهداشت ایران اوایل سال جاری خورشیدی از تشکیل "قرارگاه تامین دارو" خبر داده و گفته بود "با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، مردم شاهد یکی از سخت ترین سال های بعد از انقلاب خواهند بود و هدف از ایجاد این قرارگاه هم شکل گیری ساختاری بر مبنای شیوه های جهادی برای مقابله با این شرایط است".

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته که مذاکره با دولت دونالد ترامپ را "سم مضاعف" می داند و به دولت اجازه نخواهد داد درباره رفع تحریم ها با آمریکا مذاکره کند.