ایران: دیدار ظریف و سناتور آمریکایی بخشی از دیپلماسی عمومی ما بود

سناتور کریس مورفی گفته از نظر او "گفتگو نکردن با دشمن بسیار خطرناک است"
توضیح تصویر،

سناتور کریس مورفی می‌گوید "گفتگو نکردن با دشمن بسیار خطرناک است"

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که محمد جواد ظریف به عنوان بخشی از دیپلماسی عمومی با کریس مورفی، سناتور آمریکایی در حاشیه اجلاس مونیخ دیدار کرده است.

خبر این دیدار را نخستین بار نشریه محافظه‌کار "فدرالیست" آمریکا منتشر کرده و از ان به عنوان یک دیدار محرمانه نام برده بود و وزارت خارجه ایران ساعاتی بعد به آن واکنش نشان داد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "این اقدامات بخشی از دیپلماسی عمومی است که شامل دیدار با نخبگان، مراکز فکری و مصاحبه و دیدار توجیهی با اصحاب رسانه‌ها نیز می‌شود."

آقای مورفی هم امروز (سه‌شنبه، ۱۸ فوریه، 29 بهمن) گزارشی از دو سفر اخیر خود به اروپا را منتشر و در توییتر به این دیدار اشاره کرد. او در گزارشی از سفر خود که در وبلاگ خود در سایت مدیوم منتشر کرده نوشت برای دیدار با وزیرخارجه ایران به هتل محل اقامت آقای ظریف در مونیخ رفته با این هدف که:

"اول این که می‌خواستم از وزیر خارجه ایران جویا شوم که آیا انتقام‌جویی این کشور در پی کشتن قاسم سلیمانی خاتمه یافته یا نه و این که به او اطمینان دهم که اگر به نیروهای امریکایی در عراق از سوی گروه‌های مورد حمایت ایران حمله شود، این یک اقدام غیرقابل قبول خواهد بود و ما در واشنگتن بر سر این قضیه موضع واحدی داریم".

سناتور مورفی از دموکرات دومین هدف خود را از گفتگو با آقای ظریف بحران یمن عنوان کرده و نوشته از آقای ظریف خواسته حوثی‌ها را متقاعد کند که بر اقلام انساندوستانه ارسالی به یمن مالیات وضع نکنند و در عین افزایش درگیری‌ها به صلح پشت نکنند.

این عضو کنگره آمریکا گفتگو درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران را سومین محور گفتگوهای خود با آقای ظریف عنوان کرد:

"من نه رئیس‌جمهورم نه وزیر خارجه اما دولت ما هیچ رابطه دیپلماتیکی با ایران برقرار نکرده و نمی‌کند... در حالیکه یکی باید این کار را بکند. نتیجه آن افزایش تنش و درگیری است که در آخرین مورد آن ۱۰۰ سرباز آمریکایی در پی حمله (موشکی) ایران آسیب دیدند... من درباره ایران دچار توهم نیستم. این کشور را به عنوان دشمن آمریکا تلقی می‌کنم و می‌دانم که آنها مسئول ریخته شدن خون هزاران آمریکایی هستند... اما به نظرم گفتگو نکردن با دشمن بسیار خطرناک‌تر است."

محمدجواد ظریف در جریان سفر تابستان گذشته خود به نیویورک هم با چند چهره این کشور از جمله رند پال، سناتور جمهوری‌خواه، دیدار کرده بود. او می‌گوید این دیدارها را بر اساس رویه کاری خود انجام می‌دهد.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم امروز نوشت مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این خبر گفته: "اگر آنها دیدار کرده‌اند، امیدوارم (سناتور مورفی) در این دیدار نماینده مواضع سیاست خارجی آمریکا برابر ایران بوده باشد نه اهداف خودش."