ترامپ و پومپئو به ملاقات سناتور آمریکایی با وزیر خارجه ایران واکنش نشان دادند

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ترامپ در پایگاه آندروز در مریلند - ترامپ گفته است که از جزئیات ملاقات سناتور آمریکایی هنوز اطلاعی ندارد اما احتمال نقض قانون را مطرح کرده است

رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا به ملاقات یک عضو کنگره این کشور با وزیر خارجه ایران واکنش نشان داده‌اند.

در پی انتشار خبر ملاقات سناتور دموکرات کریس مورفی با جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا احتمال نقض قانون ناظر بر مداخله شهروندان آمریکایی در اختلافات خارجی این کشور را مطرح کرده است.

آقای ترامپ در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران در پایگاه مشترک آندروز گفت که به تازگی از این ملاقات مطلع شده و هنوز اطلاعات بیشتری در این مورد ندارد. وی افزود: "آیا مطالب دیگری هم هست که من ندانم و باید بدانم؟ چون به نظر می‌رسد که [این ملاقات] نقض قانون لوگان باشد."

قانون لوگان که سابقه آن به قرن هجدهم می‌رسد مربوط به ارتباط شهروندان آمریکایی با کشورهایی است که با ایالات متحده اختلاف دارند. در صورتی که این ملاقات بدون کسب مجوز دولت و با هدف مداخله در این اختلاف صورت گرفته باشد جرم محسوب می‌شود زیرا قانون اساسی آمریکا اداره روابط خارجی ایالات متحده را به رئیس جمهوری و دولت او واگذار کرده است. این قانون تا کنون چند بار اصلاح شده و تغییراتی یافته اما مضمون اصلی آن کمابیش ثابت مانده است.

توضیح تصویر،

سناتور کریس مورفی می‌گوید "گفتگو نکردن با دشمن بسیار خطرناک است"

پیشتر، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، این ملاقات را غیرسازنده و زیانبار توصیف کرده و گفته بود که جواد ظریف "وزیر خارجه یک رژیم حامی تروریسم و یهودستیزی در جهان است." وی در عین حال گفت که امیدوار است در این ملاقات سناتور مورفی "نماینده مواضع سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران بوده باشد و نه نماینده نظرات شخصی خود."

در مقایسه با دولت جمهوریخواه آقای ترامپ، شماری از سیاستمداران حزب دموکرات خواستار نرمش بیشتری در برابر ایران هستند.

با انتشار اخباری از این ملاقات، سناتور مورفی این خبر را تایید کرد و گفت که در دیدار با وزیر خارجه ایران در مورد مهار شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران در عراق و آزادی شهروندان آمریکایی و دوتابعیتی آمریکا در ایران با او گفتگو کرده و همچنین خواسته است ایران حوثی‌های یمن را وادار کند مانع از توزیع اقلام بشردوستانه در میان مردم آن کشور نشوند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پومپئو ابراز امیدواری کرده است که سناتور آمریکایی "نماینده مواضع سیاست خارجی" ایالات متحده بوده باشد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در ماه‌های اخیر، گزارش‌هایی از موشک پرانی به سوی اهداف آمریکایی در عراق منتشر شده که شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران مسئول آن معرفی شده‌اند. موضوع بازداشت و حبس شهروندان آمریکایی در ایران به اتهامات گوناگون نیز از موارد اختلاف دو کشور است. همچنین، اخیرا نهادهای امدادرسانی گفتند که حوثی‌های یمن به شکلی فزاینده مانع از توزیع اقلام بشردوستانه به افراد نیازمند می‌شوند و آن کشور را با یک فاجعه انسانی مواجه کرده‌اند. حوثی‌ها گفته‌اند خواستار "هماهنگی" امدادرسانان با خود در توزیع این کمک‌ها هستند. ظاهرا خواست آنان این است که اقلام بشردوستانه برای توزیع در اختیار آنان قرار گیرد یا به نحو مورد نظر آنان توزیع شود.

حوثی‌های یمن روابط نزدیکی با حکومت ایران دارند و گفته می شود از حمایت مالی و تسلیحانی ایران برخوردارند هر چند مقامات جمهوری اسلامی اتهام نقض تحریم بین‌المللی تسلیحاتی حوثی‌ها را رد کرده‌اند.

آقای مورفی گفته است که برای این ملاقات به هتل محل اقامت وزیر خاجه ایران رفت.

محمدجواد ظریف در جریان سفر تابستان گذشته خود به نیویورک هم با چند چهره این کشور از جمله رند پال، سناتور جمهوری‌خواه، دیدار کرده بود. او می‌گوید این دیدارها را بر اساس رویه کاری خود انجام می‌دهد.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم امروز نوشت مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این خبر گفته: "اگر آنها دیدار کرده‌اند، امیدوارم (سناتور مورفی) در این دیدار نماینده مواضع سیاست خارجی آمریکا برابر ایران بوده باشد نه اهداف خودش."