مسافر ایرانی در کانادا مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد

ایران

منبع تصویر، iSna

توضیح تصویر،

مقامات وزارت بهداشت بروز مواردی از ابتلای به ویروس کرونا را تایید کرده اما دامنه آن را محدود دانسته‌اند

یک مسافر ایرانی در کانادا به ویروس کرونا مبتلا بوده و تحت مراقبت قرار گرفته است. در ایران، وزارت بهداشت از افزایش آمار مبتلایان خبر داده داده و وزارت ارشاد در مورد نشر گزارش‌های مربوط به این بیماری در شبکه‌های اجتماعی توصیه‌های را منتشر کرده است.

شامگاه گذشته مسئول امور بهداشتی استان بریتیش کلمبیا در کانادا گفته است که یک زن سی ساله که از ایران به کانادا آمده مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده و تحت مراقبت قرار گرفته است. این زن هفته گذشته از ایران به کانادا سفر کرده و مقامات بهداشتی مشغول بررسی مسافران هواپیما و تماس‌ها و معاشرت‌های او در این مدت هستند.

به گفته این مقام کانادایی، ابتلای فردی که از ایران بازگشته یک مورد جدید است.

‏وزیر بهداشت کانادا در توییت خود از مردم خواسته است که اگر از کشوری به کانادا سفر می‌کنند که حتی یک مورد ابتلای به ویروس کرونا در آن تایید شده، از جمله از ایران، در صورت احساس کسالت از معاشرت با دیگران خودداری کنند و مراکز درمانی محلی را در جریان قرار دهند.

در پی تایید بروز ویروس کرونا در ایران، عراق اولین کشور خارجی بود که تمهیدات ویژه‌ای را به اجرا گذاشت و ورود مسافران از ایران را ممنوع کرد. برخی گزارش‌ها حاکی از ممنوعیت ورود کامیون‌های ایرانی به عراق بود اما یک مقام اتاق بازرگانی ایران این گزارش را تکذیب کرده است. همچنین به گزارش ایلنا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته است که تمامی پروازهای هواپیمایی کویت به ایران و بالعکس لغو شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دستفروشی ماسک بهداشتی در تهران - با اعلام رسمی بروز ویروس کرونا در ایران تقاضا برای ماسک بهداشتی افزایش شدیدی یافته است

در ایران از چندی پیش گزارش‌های تایید نشده و شایعاتی از ابتلای افرادی به ویروس کرونا به خصوص در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شد و اوایل این هفته، روزنامه ایران نیز از درگذشت یک بیمار مشکوک به ابتلای به این ویروس در بیمارستانی در تهران خبر داد اما این گزارش‎‌ها از سوی مقامات دولتی تکذیب شد. مقامات دولتی همچنین تاکید داشتند که در مورد این بیماری به طور شفاف اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

صبح چهارشنبه این هفته سخنگوی وزارت بهداشت برای اولین بار ابتلای دو نفر به ویروس کرونا را تایید کرد و گفت که بلافاصله پس از دریافت نتایج آزمایش و مشخص شدن ابتلای این دو نفر، اطلاع‌رسانی کرده است. ساعاتی بعد، یک مقام وزارت بهداشت گفت که این دو بیماری در این فاصله درگذشته‌اند.

تا پیش از این، مقامات بهداشتی ایران ابتلای پنج نفر به این ویروس را تایید کرده و تاکید داشتند که مردم صرفا به اطلاعات منتشر شده از سوی منابع دولتی اعتماد کنند. در شبکه‌های اجتماعی اخبار و شایعات متعددی در مورد گستردگی ابتلا و حتی تلفات این بیماری منتشر شده است.

با توجه به گستردگی انتشار گزارش‌های و اخبار در مورد این بیماری در شبکه‌های اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران اطلاعیه‌ای شامل توصیه در مورد نحوه اطلاع‌رسانی مردم در این زمینه منتشر کرده است.

در این اطلاعیه از رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی خواسته شده است تا به منبع نشر اطلاعات و گزارش‌ها توجه کنند. این اطلاعیه از رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی خواسته است که "به اخبار تولیدی رسانه های شناسنامه دار و رسمی توجه گردد و با توجه به تخصصی بودن موضوع، صرفا به انتشار اخبار رسمی از نهادهای ذیربط و در راس آن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخته شود."

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

نمکی نسبت به توانایی مقابله با کرونا ابراز اطمینان کرده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

شامگاه گذشته، سعید نمکی، وزیر بهداشت، پس از پایان جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا که به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شده بود گفت که "تصمیمات خوبی درخصوص هماهنگی بین بخشی دستگاه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها برای مهار بیماری کرونا اتخاذ شده است."

او گفت که در پاییز سال جاری، ویروس آنفولانزای H۱N۱ در ایران شیوع یافت اما مهار شد و افزود: "بیماری‌زایی این ویروس به مراتب از ویروس کرونا بالاتر بود و خوشبختانه میزان مرگ و میر در کشور ما بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در حد اروپای غربی بود." او ابراز اطمینان کرد که ویروس کرونا را هم در اسرع وقت به حد تعادل و مهار برساند.

آقای نمکی از مردم خواست به توصیه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در صورت ابتلای به علایم آنفلوآنزا توجه کنند. در مورد گزارش‌های تایید نشده در مورد گستردگی این بیماری، آقای نمکی گفت که تعداد قابل توجهی مراجعه به مراکز درمانی به خصوص قم وجود داشته اما افزود که اینها موارد ابتلا به آنفلوآنزا بوده است.

درباره وضعیت دو مورد تلفات این بیماری در قم، وی گفت که این دو نفر حدود روز پیش به یکی از بیمارستان‌های قم مراجعه کردند و تحت آزمایش قرار گرفتند. وی افزود: "سرعت پیشرفت بیماری به قدری بود که متاسفانه این دو نفر خیلی سریع از دست رفتند و نتایج تست‌های این افراد مثبت اعلام شد."

وزیر بهداشت گفت که تاکنون پنج مورد مثبت ابتلای به ویروس کرونا شناسایی شده که دو مورد از آن‌ها افراد درگذشته بودند. از سه مورد دیگر، دو نفر از این افراد در قم و یک نفر پزشک است که از قم به اراک رفته بود. این سه نفر در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

آقای نمکی گفت که بیست پنج مورد مشکوک دیگر هم تحت آزمایش است و تاکید کرد که: "به محض اینکه نتایج آزمایش این افراد قطعی شود حتما مراتب را به استحضار مردم خواهیم رساند."

وزیر بهداشت در مورد منشاء بیماری گفت که هنوز به منشاء بیماری دست پیدا نکرده است و افزود گروهی از کارشناسان اپیدمولوژی در حال بررسی درخصوص منشاء اصلی بیماری هستند.

نمکی در پاسخ به پرسشی درباره اعلام تعطیلی مدارس برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا گفت در حال حاضر تنها برای روز شنبه تعطیلی قم اعلام شده است و اگر ضرورتی وجود داشته باشد در نشست روز شنبه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا برای نقاط خاص و آسیب‌پذیر تعطیلی‌هایی اعلام خواهد شد.