رای‌گیری در انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران در جریان است

خامنه ای

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای روز رای‌گیری را جشن ملی اعلام کرده است

امروز جمعه ٢ اسفند (٢١ فوریه) رای گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سراسر ایران از ساعت ٨ به وقت محلی آغاز شد. این یازدهمین دوره مجلس شورا از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران است.

با اعلام اسامی داوطلبان مورد تایید شورای نگهبان، تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجاز از هفته گذشته آغاز شد و تا صبح روز گذشته ادامه داشت. دستیابی به بیش از بیست درصد از آرا در دور اول انتخابات در حوزه انتخابیه برای ورود به مجلس لازم است و در غیر اینصورت، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. در دور دوم، افراد حائز اکثریت به مجلس راه می‌یابند.

مقامات حکومتی از مردم خواسته‌اند به طور گسترده در رای‌گیری شرکت کنند و آن را برای نشان دادن حمایت مردمی از نظام حکومتی و رفع مشکلات کشور لازم توصیف کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در لحظات اول آغاز رای‌گیری، رای خود را به صندوق سیار انداخت. وی امروز را "جشن ملی" توصیف کرد و گفت که دادن رای وظیفه شرعی است.

وی گفت: "اولا این جشن را به همه هم میهنان عزیزمان در سراسر کشور تبریک می‌گویم. ثانیا روز احقاق حق مدنی ملت است که می‌خواهند بیایند رای بدهند و شرکت خودشان در اداره امور کشور را که حق آنهاست، ‌ آن را به دست بیاورند، ثالثا یک تکلیف شرعی است." او از مردم خواست اول وقت رای بدهند.

آیت‌الله خامنه‌ای در مورد انتخابات در تهران گفت: "در تهران به ۳۰ نفر رای بدهند اسم ۳۰ نفر را بنویسند که خیلی کمک می‌کند."

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

رئیس قوه قضاییه از جمله مقامات حکومتی بود که رای خود را به صندوق انداخت

علاوه بر انتخاب نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری هم همزمان انجام می شود و هفت عضو برای این مجلس از حوزه‌های انتخابیه تهران، قم، فارس، خراسان رضوی و خراسان شمالی انتخاب می‌شوند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

انتخابات مجلس شورای اسلامی برای گزینش ٢٩٠ نماینده از ۲۰۸ حوزه انتخابیه صورت می‌گیرد و به گفته ستاد انتخابات کشور، در کل کشور ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۶۶ نفر کسانی هستند که با رسیدن به سن ۱۸ سالگی برای اولین بار می توانند در انتخابات شرکت کنند.

این ستاد شمار افراد واجد شرایط حق رای در استان تهران را ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۹۸۱ نفر اعلام کرده که تعداد ۲۰۰ هزار و ۱۹۸ نفر رای اولی هستند.

رای‌گیری در این انتخابات در حالی آغاز می شود که روز گذشته برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، شورای نگهبان را به خاطر آنچه که "خفه کردن صدای ملت ایران" از طریق رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی انتخابات توصیف کرد مورد انتقاد قرار داد و گفت به همین دلیل، آمریکا تعدادی از آعضای این شورا را تحریم کرده است.

او گفت: "مردم ایران می‌دانند که انتخابات روز جمعه مجلس نمایش مطلق است" و افزود: "وقتی حکومتی نیمی از نامزدهای نمایندگی مجلس را رد صلاحیت می‌کند، فقط نام جمهوری را یدک می‌کشد."

رد صلاحیت گسترده داوطلبان توسط شورای نگهبان در این دوره شامل تعداد قابل توجهی از نمایندگان دوره کنونی مجلس هم شده است. این رویکرد شورای نگهبان انتقاداتی از جمله انتقاد تلویحی حسن روحانی، رئیس جمهوری را هم در پی داشته است. او در عین حال خواسته است مردم در این انتخابات به طور گسترده شرکت کنند هرچند در مورد اینکه به کدام نامزدهایی رای دهند توصیه ای نکرده است.