کرونا در ایران؛ لغو پروازها و 'زیان' شرکت‌های هواپیمایی

ماهان

منبع تصویر، Irna

با شیوع ویروس کرونا در ایران و مرگ چند نفر، بعضی کشورها پروازهای خود را به ایران در روزهای اخیر متوقف کرده‌اند.

عراق از اولین کشورهایی بود که اعلام کرد که پروازهای خود را به ایران لغو کرده است.

مسعود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: " کشور عراق رسمی اعلام کرده که دیگر هیچ مسافر ایرانی را نمی‌پذیرد و ویزا برای مسافران ایرانی صادر نمی‌کند."

به گفته آقای سامانی پروازهای بین ایران و عراق فقط برای عراقی‌هایی است که قصد بازگشت به کشورشان را از ایران دارند:

"تعدادی پرواز هم برای انتقال ایرانی‌های ساکن عراق انجام می‌شود ولی از این پس تا تاریخ نامعلومی هیچ ویزایی برای ایرانی‌ها از سوی عراق صادر نخواهد شد."

etemadonline
سه شرکت ماهان، ایران ایر و آتا در هفته تعدادی پرواز بین ایران و عراق انجام می‌دهند که لغو این پروازها خسارت قابل توجهی به این ایرلاین‌ها وارد خواهد کرد
مسعود اسعدی سامانی
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی

بنابر اعلام انجمن شرکت‌های هواپیمایی در ایران خسارت لغو پروازها را خود شرکت‌های هوایی باید بپردازند و بودجه‌ای برای جبران این خسارت دیده نشده است.

سه شرکت ایرانی ماهان، ایران ایر و آتا بین ایران و عراق پرواز دارند.

شهروندان عراق بطور سنتی بالاترین مسافر خارجی به ایران را دارند که اکثرا برای زیارت (بیشتر مشهد و قم) یا درمان پزشکی به کشور همسایه می‌آیند. در سال‌های اخیر گردشگری در قالب تور هم به دلیل سفر به ایران اضافه شده است.

از دیروز پنجشنبه (اول اسفند/ بیستم فوریه) شرکت هواپیمایی کویت هم به توصیه وزارت بهداشت این کشور تمامی پروازهای خود را به ایران لغو کرد.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، افغانستان هم شفاهی درباره لغو پروازها به ایران خبر داده "اما هنوز به صورت رسمی و کتبی چیزی را به ما اعلام نکرده‌اند."

رسانه‌های ایران پیشتر گزارش داده بودند که تردد کامیون‌ها ایرانی از مرز با عراق با محدودیت مواجه شده است اما یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق، دلیل این محدودیت‌ها را "تغییرات مدیریتی" خواند:

"محدودیت تردد از مرز ایران و عراق چند روزی است که اعمال شده است و دلیل اصلی آن تغییر مدیریت مرزبانی جمهوری عراق است."

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

شرکت هواپیمایی ماهان می‌گوید پروازهای این شرکت به چین برای ارسال "کمک‌های بشردوستانه" ادامه دارد

سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌گوید پروازهای مستقیم بین ایران و چین و به دلیل شیوع ویروس کرونا از ۱۱ بهمن تعلیق شده اما پروازهای شرکت ماهان به چین برای ارسال "کمک‌های بشردوستانه" ادامه داشته است.

مقامات ایران امروز تایید کرده‌اند که دو نفر دیگر در اثر ابتلا به بیماری کروناویروس 2019 درگذشتند و شمار جان‌باختگان به چهار نفر رسیده است.

دیروز یک زن سی ساله که از ایران به کانادا رفته مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شد؛ این زن هفته گذشته از ایران به کانادا سفر کرده بود.

امروز هم ولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در لبنان تایید شد؛ بر اساس این گزارش فرد مبتلا زنی است که از ایران به لبنان سفر کرده است.