افزایش قیمت دلار در ایران یک روز پس از بازگشت به فهرست سیاه پولشویی

یک روز پیش از این گروه ویژه اقدام مالی جمهوری اسلامی ایران را وارد فهرست سیاه این گروه کرد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک روز پیش از این گروه ویژه اقدام مالی جمهوری اسلامی ایران را وارد فهرست سیاه این گروه کرد

قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران تا پیش از ظهر به وقت محلی بیش از سیصد تومان افرایش داشته است.

بر اساس گزارش ها از تهران قیمت هر دلار آمریکا به بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده در حالی که در ابتدای شروع معاملات امروز کمتر از ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.

یک روز پیش از این گروه ویژه اقدام مالی FATF (اف ای تی اف) ایران را به دلیل برآورده نکرده شروط لازم برای مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، در فهرست سیاه خود قرار داد.

پیش‌بینی می شود با بازگشت ایران به فهرست سیاه اف ای تی اف، همکاری بانک هایی که علیرغم تحریم های آمریکا هنوز با ایران تبادلات مالی دارند هم محدودتر شود.

پیش از این عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش بینی کرده بود که این کشور به فهرست سیاه اف ای تی اف برنگردد.

آقای همتی پس از وارد شدن مجدد ایران به فهرست سیاه گفت که به مردم "اطمینان خاطر می دهد چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد".

گروه ویژه اقدام مالی یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول و مقررات تبادلات مالی است که با هدف مقابله با جرایم مالی بین‌المللی و تامین مالی "تروریسم" فعالیت می‌کند.

این گروه همزمان با بازگرداندن ایران به فهرست سیاه از تمامی کشورهای عضو خواسته تا بر مبادلات پولی با ایران و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در ایران فعال هستند، نظارت ویژه‌ای داشته باشند چرا که خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم وجود دارد.

توضیح ویدئو،

افزایش قیمت دلار آمریکا در ایران؛ گفتگو با مهرداد سیدعسگری

پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام و بازگشت همه تحریم های رفع شده، تلاش‌های بانک مرکزی و وعده‌های مسئولان برای کنترل قیمت ارز در بازار ایران تا کنون بی‌نتیجه بوده و با افزایش فشارهای خارجی بر اقتصاد ایران و بالا رفتن تورم و افزایش گرانی، قمیت دلار همواره شیب صعودی داشته است.

صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده که تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران‌ می‌تواند افزایش پنجاه درصدی نرخ تورم در این کشور را به دنبال داشته باشد.

در ماه‌های اخیر بسیاری از مقام‌های ایران پیش‌بینی ها درباره سخت‌تر شدن وضعیت اقتصادی را رد کرده اند و به تازگی حسن روحانی رئیس جمهور گفته است که شرایط اقتصادی کشور بهتر از موقعیت مشابه در سال گذشته است.