شیوع ویروس کرونا باعث تعویق اجلاس خبرگان رهبری در ایران شد

نمایندگان مجلس خبرگان پس از اجلاس دو روزه خود به دیدار آیت اله علی خامنه ای می رفتند

منبع تصویر، leader.ir

توضیح تصویر،

نمایندگان مجلس خبرگان پس از اجلاس دو روزه خود به دیدار آیت‌الله علی خامنه‌ای می رفتند

هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، نشست فصلی این مجلس را که قرار بود نیمه هفته آینده برگزار شود، به تعویق انداخته است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که هیات رئیسه خبرگان صادر کرده تعویق اجلاس "در راستای عمل به توصیه‌های پیشگیرانه" است.

قرار بود نشست رسمی نمایندگان مجلس خبرگان سیزدهم و چهاردهم اسفند در تهران برگزار شود. این اولین نشست خبرگان پس از انتخابات میان دوره ای آن بود که طی آن محمد یزدی ۸۸ ساله و محمدتقی مصباح یزدی ۸۵ ساله مجددا به خبرگان راه پیدا کردند.

مجلس خبرگان بیش از ۸۰ نماینده دارد. نمایندگان این مجلس که عموما سالمند هستند پس از دو روز اجلاس رسمی که شهریور و اسفند هر سال برگزار می شود، به دیدار آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌روند.

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در شهر قم قرار دارد که کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در ایران بوده است. اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا اول اسفند در این شهر تایید شد اما احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی گفته است که اولین ابتلا مربوط به ۲۴ بهمن بود.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در شهر قم دارد که کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در ایران بوده است

مقام های رسمی جمهوری اسلامی تاکنون مرگ ۱۵ را به دلیل ابتلا به کرونا تایید کرده‌اند. گزارش های غیرسمی از مرگ تعداد بیشتری حکایت دارد اما پیشتر نماینده قم در مجلس شورای اسلامی از فوت ۵۰ نفر خبر داده بود.

برخی کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی می‌گویند دلیل اعلام دیرهنگام ورود کرونا به ایران تلاش حکومت برای تشویق مردم به حضور در راهپیمایی سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ و انتخابات مجلس بوده است.

آقای خامنه‌ای دو روز پس از رای‌گیری در انتخابات گفت که "شب انتخابات خبر این ویروس داده شد و از سحر شروع کردند تبلیغ که مبادا بروید در صف رأی دادن".

مقام‌های حکومتی از سوی برخی از شهروندان با این انتقاد مواجهند که چرا شهر قم که کانون انتشار ویروس کرونا بوده را قرنظینه نکردند و امکان مذهبی به روی عموم باز مانده است.

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران، گفته است که نگرانی وجود داشت که با قرنطینه شدن شهر، مردم به مسافرت بروند و ویروس در کل ایران پخش شود.

گزارش ها از ایران حاکی از ورود ویروس کرونا از جمله به شهرهای تهران، آمل، تالش، نیشابور، همدان، البرز، ساوه و گیلان دارد.

در ابتدا اعلام شده بود که منشا ورود ویروس کرونا به ایران طلبه های چینی مقیم قم بوده‌اند اما مقام‌های رسمی اکنون این شکل از ورود کرونا به کشور را رد می‌کنند.